Reklama

Reklama

Pracovní síla

(festivalový název)
  • Kanada Temporaries (více)

Obsahy(1)

Arine se kvůli tíživé finanční situaci navrací do rodného města a přijímá práci překladatelky, která se na zdejší farmě stará o komunikaci mezi sezonními pracovníky z Guatemaly a jejich kanadskými zaměstnavateli. Sice má zůstat nestranná, když je však svědkem opakovaného zneužívání migrantů, nedokáže mlčet. Je totiž možná tou jedinou, kdo je nevidí jako pouhou námezdní pracovní sílu, ale především jako lidské bytosti. Sebejistý debut Piera-Philippa Chevignyho vypráví napínavý příběh o bezpráví a zdůrazňuje důležitost soucitu a odhodlání bojovat za správnou věc, neboť je to empatie, která má sílu nás spojovat, nikoli rozdělovat. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (7)

pepo 

všechny recenze uživatele

Téma tu možno prebíja spracovanie, no je to vlastne jedno. Ide o film, ktorý sa dokáže dostať pod kožu aj do hlavy. A ostane v nej dlho. Príbeh vykorisťovania robotníkov sa donúti zamyslieť a dá sa aj filmárky oceniť. Hlavne ak si divák predstaví, že sa dal poňať ako strašne citovo vydieračský naháňač sĺz. Scenár k tomu občas smeruje, ale realizácia je je veľmi inteligentná, civilná a vo výsledku zdrvujúco strhujúca. ()

ibeh 

všechny recenze uživatele

Druhou pětku jsem dala na 57. KVIFF právě tomuto filmu. Silné sociální drama na téma vykořisťování guatemalských pracovníků v potravinářském průmyslu v kanadském Québecu mě emocionálně dostal. Výborný scénář, vygradovaný příběh (bohužel inspirovaný skutečností), skvělý herecký výkon Ariane i autentičnost mnoha nehereckých výkonů. Navíc tak dojemný a silný konec už jsem dlouho v kině neviděla. Opravdu hodně jsme v Puppu tleskali a následná beseda byla třešničkou na dortu. Filmu a jeho tvůrcům moc přeji, aby nebyl v Kanadě zadupán.... ()

Reklama

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Zdrcující sociální drama o skupině guatemalských dělníků, kteří jsou opakovaně dováženi do kanadské potravinářské fabriky, aniž by znali svá práva a pracovní podmínky, a tak jsou hrubě vykořisťováni až do roztrhání těla v nesmyslně nastaveném a nespravedlivém systému, na němž jsou biti ve výsledku všichni, nejen živořící nádeníci, ale i jejich bezohlední kanadští zaměstnavatelé, kteří musejí plnit kvóty a jsou na levné pracovní síle existenčně závislí. Celá problematika je nahlížena z pohledu chápavé překladatelky, jenž jako jediná vidí pracovníky jako individuální bytosti a zároveň je přítomna i u problémů druhé strany, což činí snímek silně empatickým, aniž by zároveň tíhl k moralizujícím odsudkům. Silné budování děje s postupně gradující intenzitou a emotivním závěrem, navíc na aktuální a společensky důležité téma. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

57. KVIFF - Do shlédnutí tohoto filmu jsem netušil, že i v Severní Americe existuje místo a prostředí, kde západní velmoc vykořisťuje obyvatele chudších latinskoamerických států. O to horší je tento fakt, že i přes to vykořisťování, je Kanada na těchto pracovnicích reálně závislá, jinak by neměla co žrát. Neuvěřitelně aktuální a důležité téma, u kterého bych si přál, aby došlo k poznání všem Kanaďanům, ale reálně si myslím, že bude sklízet obdiv akorát tam, kde s tím divák nic reálně neudělá. Role Ariane Castellanos byla naprosto fantastická a závěrečná scéna filmu mě přesvědčila o tom, že i na těchto smutných místech existuje něco, co můžeme nazývat lidskostí. ()

FilmysMartym 

všechny recenze uživatele

Snímek bezchybně pojednává o závažné pracovní situaci v kanadském Québecu, která v tomto případě využívá pracovní síly guatemalských migrantů, kteří neznají svá práva a nehumánně se kvůli tomu namáhají. Jejich jedinou nadějí je španělská překladatelka Arine, která na pracovníky hledí jako na jednotlivé osobnosti a ne pouze jako na pracanty. Právě tento osobní přístup vyvolává silné pocity a obrovský soucit s postavami. A od zvratu, který byl ke konci filmu jsem si naprosto užíval to až hmatatelné napětí a úzkost. Tenhle film se musí dostat k autoritám, protože je to opravdu závažný problém. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama