Uvnitř

Lupič (Willem Dafoe), který plní zakázku na krádež několika obrazů, se po kolapsu autonomního systému ocitá uvězněný v umělcově apartmá. Pokusy o únik jsou beznadějné a nehostinnost v bytě se každou chvílí stupňuje. Navíc krátce po nalezení tajné místnosti nastává psychologická otázka, zdali je Lupič (Willem Dafoe) v bytě skutečně uvězněn nebo se stal pouhou loutko v umělcově zvrácené hře. (PetriK12)

Omnibus

Samota a odcizení, nahá mysl zuby cení.“ Kde hledat kořeny lidství? Pod hlínou rostlin v luxusním apartmánu či v oblacích TAM venku? A dá se k oněm kořenům vystoupat po nahromaděném drahém nábytku? Dá se, se zlomenou nohou i duší, vyplazit až nahoru, až k božskému osvětlení podstaty života, před zoufalými smrtelníky důmyslně ukrytému za dvanácti nerezovými šrouby? POZOR! „Výtah dnes nejede! Ani v 70. patře není žádný mejdan. Nejedná se totiž o mrakodrapový survivor, ale spíš o podobenství, božskou Dafoeho držkou vyšperkované k dokonalosti, o odcizení člověka uprostřed betonovo skleněné džungle stopatrových monster. Tedy nemá smysl řešit nesmysly, např. že půl metru vody v bytě nevytopilo sousedy. OKÉNKO V OBRAZU: [][] Když na mě divné miliardářovy obrazy ze zdi mluvily, co říkaly? ### Vítej ve světě AI, umělé inteligence a vražedně autonomních bytů. ### Jsi chytrý, člověče? Natolik, abys přežil? ### Je libo holoubě nadívané červy či sushi z akvarijních rybiček? ### Kurvafix, zavírej tu ledničku! ♪ ♫ Macarena! ♪ ♫ Macarena! ### Hádej, kolik života a kolik halucinací ti ještě zbývá? ### Your body is your cage. [][] Shrnu to, jak námrazu v ledničce do žízní okoralých rtů. Zvědavost, empatie, zhnusení, meditace, artopruz. A ty odpovědi? Prolustruji náš lustr, štafle mám. Kolik stupínků k prozření? Čtyři. ()

MIG29

„When I was a kid, my teacher asked. What I would save from my house if it were on fire? I answered my sketchbook, my AC/DC album and my cat, Groucho. I didn’t mention my parents or my sister. Does that make me a bad person? Cats die. Music fades, but art is for keeps.” Inside som mal možnosť vidieť na svetovej premiére v Berlíne a považujem ho za jeden z najlepších filmových zážitkov aký som si odtiaľ priniesol, preto ma trocha mrzí, aká vlna nepochopenia a kritiky sa mu dostáva. Ale na druhej strane sa tomu ani nečudujem. Inside nie je typickým heist movie, lúpež je len škrupina pod ktorou sa skrýva alegória o umelcovom vnútornom boji a oddanosti, aj napriek rôznym formám rozptýlenia, nástraham z okolia, vyčerpania a beznádeji. Dokončenie majstrovského diela však môže umelca oslobodiť a dostať von z väzenia do ktorého sám seba zatvoril. Keď chceme niečo nové vytvoriť občas musíme niečo zničiť. A aj napriek tomu, že vykrádame iné diela, vždy zanecháme nejakú vlastnú stopu ako Nemo. ()

JASON_X

Z na první pohled banální zápletky standardního středoproudového béčkového bijáku (lupič uvízlý v domě) se vyklube parádní dušezpytná až halucinační artovka s excelentním (jak jinak) Dafoem v hlavní (a téměř jediné) roli. Že by po Lanthimosovi povstával další řecký zástupce filmového "protiproudu"? A že je to rejžova celovečerní prvotina? Bravo! Ovšem tu fotku ve fotogalerii, se štábem v poslušných náhubcích (krom Dafoea), si mohla "ČSFD" odpustit, hnula mi docela pajšlem, když mi připomněla, že ca tři čtvrtiny lidí se ještě před nedávnem chovali jako stádní dementi. A propos než děj filmu odbočil na alternativí kolej, silně mi připomínal geniální indický Trapped (2016). ()

pornogrind

One Man Show v podání W. Dafoe. Nemůžu říct, že by mě to vyloženě bavilo ale ani nemůžu říct, že by mě to nudilo. Největší problém filmu je v tom, že divák absolutně netuší v jakém časovém horizontu se vše uděje což podle mě filmu hodně podráží kolena. Celkově si ale myslím, že film většině diváků nesedne vůbec a bude to pro ně jen nudná podívaná bez většího významu. Jenže to je chyba. Snímek v sobě určitý poselství nese, jen je na divákovi jestli ho najde. I tady napíšu svoje oblíbené, že je potřeba hledat mezi řádky... Když chceme něco nového vytvořit občas musíme něco zničit... ()

warrenur

Dafoe si tieto artove kusky vzdy uzival a nebranil sa im. Tento ma naviac aj silnu psychologicku vypoved. Na strane druhej, nech uz ste akokolvek pozorny pri predostieranych obrazoch a akokolvek vnimavy, casom sa zrejme unavite a pride na vas nuda. Zrejme to vsak bol zamer...aby bol divak az zufaly. :) Rozhodne nie je vhodny pre priemerneho, ci vacsinoveho divaka. Tato one-man show bluzniaceho muza rozhodne nesadne kazdemu. Slabsi priemer. ()

• Nakrúcanie bolo dokončené 1. júna 2021 po sedemtýždňovom natáčaní v kolínskom MMC TV & Film Studios, ktoré bolo zabezpečené z hľadiska covidových opatrení. (Arsenal83)