Barevný maďarský umělecký film podle slavné komedie francouzského klasika Moliéra. „Chudák manžel" je bohatý měšťák Jíra Danda, který se přiženil do baronské rodiny. Tuto „čest" draze zaplatil nejen penězi, ale i svou svobodou. Všechny jeho pokusy odhalit pravou tvář manželky ztroskotávají. Dandovi nezbývá, než marně vzdychat nad nepodařeným manželstvím. (FILMOVÝ PŘEHLED 18 / 1956) (oficiální text distributora)

ripo

Při velké oblibě Molierových her na scénách divadel celého světa zaráží malý zájem filmových tvůrců o adaptace slavných komedií. Pokus maďarských pracovníků a jeho výsledek odhalují všechna úskalí, s nimiž se setká každý filmař, který chce natočit Moliérovu komedii. Maďarští umělci se především snažili, aby celkový ráz hry odpovídal maďarským poměrům. Tato snaha byla úspěšná. Na druhé straně však vtip Molierovy komedie byl setřen, nepůsobí tak jiskřivě, jak jsme zvyklí při inscenaci Molierových her na našich scénách. Ani herecké výkony, i když ve filmu hrají význační maďarští divadelní a filmoví umělci, nepomohly k takovému uměleckému úspěchu, jaký by si filmová adaptace Moliera zasloužila. Filmový přehled 18/1956 ()