Zlato

Trailer 1

VOD (1)

Dva cizinci putují australskou pouští. Virgil (Zac Efron) jede za prací, která mu údajně změní život, a má ho tam přivézt ne zrovna sympatický řidič Keith (Anthony Hayes). Během cesty se jim přehřeje motor auta, a tak musí zastavit uprostřed vyprahlé divočiny. Když Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk u jeho nohou. Začnou kopat a objeví ten největší balvan zlata, jaký kdy kdo nalezl. Prvotní nadšení se promění v bezmoc, když zjistí, že vytáhnout ze země tak velkou hroudu zlata je nad jejich síly. Domluví se na tom, že zlatý balvan bude hlídat Virgil, zatímco Keith odjede do nejbližšího města a zajistí potřebné vybavení. Jenže jsou uprostřed naprosté pustiny a tak je nejbližší město dva dny cesty tam a dva dny cesty zpět. Virgil tak musí zůstat čtyři dny sám uprostřed pouště. K dispozici má nevelkou zásobu vody, trochu jídla a plachtu, která jej má ochránit před žhnoucím sluncem. A pak se všechno zkomplikuje. Nejdřív se Keith o něco zpozdí. Zprvu jen o den, pak o další a další. Virgil pomalu začíná propadat zoufalství. Široko daleko není žádná pomoc, jen písek, kamení a pár pokroucených stromů a keřů. Společnost mu dělají pouze divocí psi, kteří se k němu nepřiblíží, dokud má zapálený oheň. Ale dřevo mu dochází, stejně tak jídlo a po tom, co se přežene písečná bouře, přijde Virgil i o poslední kapku vody. V tu chvíli se začnou dít podivné věci. Je s ním opravdu v poušti někdo další, kdo ho chce o zlato připravit, anebo jsou to jen pouhé přeludy? Tak jako tak, nezbývá mu než čekat a doufat, že se pro něj Keith opravdu brzy vrátí. (Cinemart)

Trailer 1

kenkaku

Strašně blbě napsané (scenáristicky) a dobře natočené (vizuálně). Po celou dobu jsem měl totiž pocit, že je “něco špatně”. WTF momenty jeden za druhým. Prakticky to začalo momentem, jak “pokroutil knoflíky”. Prostě proč by to dělal? Jako kdyby věděl, kde je třeba zastavit. To samé rozhodnutí zůstat… Co bránilo tomu druhému se vrátit za 7-10 dní a shrábnout 100%? Dál… nešlo by vyřešit dilema šikovněji, když má satelitní telefon? Jak to, že náklaďákem to nešlo, ale klacíkem kousek odloupnul? Samozřejmě i tady musí nacpat diverzní sračky… naprosto nelogicky, hlavně že tabulkám bylo zadostiučiněno.  A mohl bych pokračovat i dál… ()

filmfanouch

Zac Efron to má podobně těžké jako Robert Pattinson. Dodnes je škatulkován jako ta hezká tvářička ze série High School Musical, která se stala idolem mladých dívek. Jenže Efron již dávno dokázal, že umí hrát a ze stínu Troye Boltona se mu daří více a více vymanit. Za příklad můžeme uvést třeba snímek Zlo s lidskou tváří, kde Efron ztvárnil sériového vraha Teda Bundyho. Nyní Efron opět dostal možnost předvést, že od Muzikálu ze střední skutečně ušel velký kus cesty. V režijní novince Anthonyho Hayese se totiž stal Efron protagonistou boje s nástrahy australské pouště a v příběhu muže, kterého zdejší nástrahy dostanou na dno fyzických i psychických sil herecky vyloženě exceluje. Zlato dokáže funkčně pracovat s motivy zoufalosti a především chamtivosti. Jedná o drsný a v průběhu sledování vyloženě fyzicky nepříjemný survival thriller, kde definitivně dochází k zatemnění smyslů a ztrátě lidskosti kvůli jednomu balvanu zlata. Zpočátku pomalu budované tempo, které toho o pozadí hlavního hrdiny moc nepoví a jen naznačí, že si neprošel zrovna ideální minulostí.  Náznaků ohledně jeho osobnosti jsme ovšem víceméně ušetřeni a i proto je těžké říct, jak velkou osobnostní změnou si vlastně hlavní hrdina projde. Právě anonymita postav ovšem prospívá k tomu, že se události Zlata mohou stát prakticky komukoliv. Zac Efron si ve filmu projde uvěřitelným peklem, kdy se na něm výrazně vyřadili i maskéři. Efronův hrdina si rázem musí poradit s minimální zásobami vody, náhodnými narušiteli a především nebezpečnou faunou a flórou. Flindersovo pohoří v Jižní Austrálii vypadá půvabně a kamera Rosse Giardiniho s tím dokáže pracovat a zároveň lokalitu skutečně prodat v její nebezpečné podobě. Postupný pád postavy Zaca Efrona na dno působí realisticy, všechny chyby, které v rámci přežívání jeho postava dělá působí uvěřitelně. I když se poté vlastně přežívání okolo kráteru se zlatým balvanen vydává očekávaným směrem, pocitově intenzivní Zlato být nepřestane. Zlato i díky víceménné anonymitě hlavního hrdiny nedokáže obstát jako kdovijaká charakterní studie, ve svém subžánru vlastně nepřináší nic přelomového. Hayesův scénář je ovšem poměrně nápaditý a z jednoduchého konceptu dokáže vyškrábat mnoho.  Finální vyvrcholení veškeré beznaděje a příběhu o chamtivosti poté funguje a Zlato je i díky tomu rozhodně funkčním survivor thrillerem. Komornost a příběhovou jednoduchost Zlato vykupuje poctivou řemeslnou stránkou, která dohromady skládá jeden z nejpůsobivějších survival thrillerů posledních let. Tenhle film nepřepíše dějiny, ve svém subžánru ovšem dokáže vyniknout.... ()

kesty

"Utrpenie mladého Efrona." Krásne špinavé, krásne surové. Napriek tomu je to bohužiaľ prototyp filmu, ktorý nemôže dopadnúť divácky dobre, pretože sa o to ani nesnaží. Na rozdiel od podobných minimalistických survival kúskov (Buried, 127 Hours, ale aj Cast Away či The Martian) tu totiž nemáme hlavnú postavu, ktorej by sme mali (alebo chceli) držať palce. A to sa nezmení ani kým skončia záverečné titulky. Verím, že keby sa to držalo klasického "redemption arcu", hodnotenia sú oveľa vyššie. ()

Big Bear

Dnes byl po čertech dobrej večer. Byl čas i chuť a tak jsem dal dva filmy. Už dlouho se mi nestalo abych si dal dva kousky a ještě jim nasázel hvězd co to šlo. Na Gold jsem se chystal, ale kamarád gogo76 mne trochu postrčil a já to v pořadí toho všeho co chci vidět trochu upřednostnil. A dobře jsem udělal, páč jsem si zatraceně pošmák. Australácká kinematografie, to je žánr sám o sobě. Já ty jejich filmy prostě žeru a fakt se málokdy stalo bez ohledu na žánr, že by se mi nějaká záležitost od zahnutejch klobouků z druhé polokoule nelíbila. Gold je vlastně postapokaliptickým survivalem. Ale na rozdíl od různých nákaz, invazí nemrtvých, emzáků z jiných galaxií či Mad Maxů je hrdinovi tohoto filmu nepřítelem sama drsná autralská příroda. V Austrálii můžete zařvat v divočině na sto způsobů, přičemž ten nejjednodužší je žízní a vyčerpáním. Vzpomínám si, kterak jsem kdysi viděl jakousi humornou mapu Austálie. Na jihu bylo u pobřeží napsáno great white sharks, na severu u pobřeží tuším cosi jako jedovaté medůzy, ve vnitrozemí štíři a pavouci a na obrovském prostředku mapy bylo napsáno nothing :-). Prostě boží a vše říkající. Herecké výkony pro mne neznámého Zac Efrona byly prostě strhující , Skoro bych řekl, že ho štáb vyhodil někde v pustině in the middle of nowhere s konzervou kočičího žrádla a jednou Poděbradkou bez bublinek a nechali ho pro roli trochu herecky ,,dozrát'' pár dní na sluníčku tak, že maskérů už nebylo třeba. Super byl i ušmudlaný Hayes s nímž už jsem měl ve filmech párkrát tu čest. Tohle navíc napsal i režíroval a tak klobouk dolů hned 3x!  Jo mamon je sviňa. Zlato umí člověka zblbnout, vždyť co se o tom navyprávěl takový Jack London. Je jedno jestli začíná průmyslová revoluce, nebo končí civilizace tak jak ji známe. Zlato se lidem leskne stále stejně a zdá se, že si navzdory věkům stále drží svoji hodnotu. Jakpak by jste se asi zachovali vy? Konec filmu jsem tak trochu předpokládal, respektive jsem si říkal, že by bylo snadné to takto provést. Ale úplný závěr mě dostal, prostě Australáci. Dávám tedy 5 suchých klacků do ohně! * * * * * ()

POMO

Nečekal jsem více než jsem dostal, takže v poho. Mejkap dobrý, Efron taky, má to myšlenku a závěr, jaký byste od filmu s ním nečekali. Sucho, teplo, puchýře a písečná bouře. Ale festivalovka, kterou by to snad chtělo být, nečekejte. P.S. Taky byste v padesáti stupních ve stanu (t.j. ve stínu) seděli nebo leželi několik dní v botech, kalhotech, tilku a košili? To jediné jsem na filmu nepochopil. ()

• Když Muž č. 2 (Anthony Hayes) plní nákladní vozidlo benzínem, sud není vyvýšený, takže není možné, aby palivo vytékalo do nádrže. (Johnny.ARN)
  • Natáčení zasáhlo tolik písečných bouří, že se natáčení na jeden den téměř zastavilo. Pak někoho napadlo připevnit kameru na záda kameramana. Několik záběrů písečných bouří ve filmu bylo skutečnými písečnými bouřemi. (Johnny.ARN)
  • Film byl vytvořen a financován s pomocí filmovou produkční společností South Australian Film Corporation. (Johnny.ARN)