Reklama

Reklama

Zlato

Trailer
Thriller
Austrálie, 2022, 97 min

Obsahy(1)

Dva cizinci putují australskou pouští. Virgil (Zac Efron) jede za prací, která mu údajně změní život, a má ho tam přivézt ne zrovna sympatický řidič Keith (Anthony Hayes). Během cesty se jim přehřeje motor auta, a tak musí zastavit uprostřed vyprahlé divočiny. Když Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk u jeho nohou. Začnou kopat a objeví ten největší balvan zlata, jaký kdy kdo nalezl. Prvotní nadšení se promění v bezmoc, když zjistí, že vytáhnout ze země tak velkou hroudu zlata je nad jejich síly. Domluví se na tom, že zlatý balvan bude hlídat Virgil, zatímco Keith odjede do nejbližšího města a zajistí potřebné vybavení. Jenže jsou uprostřed naprosté pustiny a tak je nejbližší město dva dny cesty tam a dva dny cesty zpět. Virgil tak musí zůstat čtyři dny sám uprostřed pouště. K dispozici má nevelkou zásobu vody, trochu jídla a plachtu, která jej má ochránit před žhnoucím sluncem. A pak se všechno zkomplikuje. Nejdřív se Keith o něco zpozdí. Zprvu jen o den, pak o další a další. Virgil pomalu začíná propadat zoufalství. Široko daleko není žádná pomoc, jen písek, kamení a pár pokroucených stromů a keřů. Společnost mu dělají pouze divocí psi, kteří se k němu nepřiblíží, dokud má zapálený oheň. Ale dřevo mu dochází, stejně tak jídlo a po tom, co se přežene písečná bouře, přijde Virgil i o poslední kapku vody. V tu chvíli se začnou dít podivné věci. Je s ním opravdu v poušti někdo další, kdo ho chce o zlato připravit, anebo jsou to jen pouhé přeludy? Tak jako tak, nezbývá mu než čekat a doufat, že se pro něj Keith opravdu brzy vrátí. (CinemArt)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (8)

M.u.t.t.t.y 

všechny recenze uživatele

Zlato je možná příběhově poněkud přímočarým, ale divácky intenzivním survival thrillerem o lidské chamtivosti, který zaujme sugestivním bojem se spalujícím žárem bohem zapomenutého místa a hereckým výkonem geniálně namaskovaného a středně propečeného Zaca Efrona v roli osamoceného muže, který doslova vše vsadil na jednu kartu a je nucen bojovat o přežití i o rozum. V zádech navíc Anthony Heyes má kromě zručných maskérů i naprosto dechberoucí obrazy dosud neznámého a nesmírně talentovaného kameramana Rosse Giardina, v jehož rukou se zaprášená pouštní placka s jedním vyschlým stromem a jedním vyschlým hercem mění v nevídané kompoziční a světelné umění. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Zac Efron to má podobně těžké jako Robert Pattinson. Dodnes je škatulkován jako ta hezká tvářička ze série High School Musical, která se stala idolem mladých dívek. Jenže Efron již dávno dokázal, že umí hrát a ze stínu Troye Boltona se mu daří více a více vymanit. Za příklad můžeme uvést třeba snímek Zlo s lidskou tváří, kde Efron ztvárnil sériového vraha Teda Bundyho. Nyní Efron opět dostal možnost předvést, že od Muzikálu ze střední skutečně ušel velký kus cesty. V režijní novince Anthonyho Hayese se totiž stal Efron protagonistou boje s nástrahy australské pouště a v příběhu muže, kterého zdejší nástrahy dostanou na dno fyzických i psychických sil herecky vyloženě exceluje. Zlato dokáže funkčně pracovat s motivy zoufalosti a především chamtivosti. Jedná o drsný a v průběhu sledování vyloženě fyzicky nepříjemný survivor thriller, kde definitivně dochází k zatemnění smyslů a ztrátě lidskosti kvůli jednomu balvanu zlata. Zpočátku pomalu budované tempo, které toho o pozadí hlavního hrdiny moc nepoví a jen naznačí, že si neprošel zrovna ideální minulostí.  Náznaků ohledně jeho osobnosti jsme ovšem víceméně ušetřeni a i proto je těžké říct, jak velkou osobnostní změnou si vlastně hlavní hrdina projde. Právě anonymita postav ovšem prospívá k tomu, že se události Zlata mohou stát prakticky komukoliv. Zac Efron si ve filmu projde uvěřitelným peklem, kdy se na něm výrazně vyřadili i maskéři. Efronův hrdina si rázem musí poradit s minimální zásobami vody, náhodnými narušiteli a především nebezpečnou faunou a flórou. Flindersovo pohoří v Jižní Austrálii vypadá půvabně a kamera Rosse Giardiniho s tím dokáže pracovat a zároveň lokalitu skutečně prodat v její nebezpečné podobě. Postupný pád postavy Zaca Efrona na dno působí realisticy, všechny chyby, které v rámci přežívání jeho postava dělá působí uvěřitelně. I když se poté vlastně přežívání okolo kráteru se zlatým balvanen vydává očekávaným směrem, pocitově intenzivní Zlato být nepřestane. Zlato i díky víceménné anonymitě hlavního hrdiny nedokáže obstát jako kdovijaká charakterní studie, ve svém subžánru vlastně nepřináší nic přelomového. Hayesův scénář je ovšem poměrně nápaditý a z jednoduchého konceptu dokáže vyškrábat mnoho.  Finální vyvrcholení veškeré beznaděje a příběhu o chamtivosti poté funguje a Zlato je i díky tomu rozhodně funkčním survivor thrillerem. Komornost a příběhovou jednoduchost Zlato vykupuje poctivou řemeslnou stránkou, která dohromady skládá jeden z nejpůsobivějších survival thrillerů posledních let. Tenhle film nepřepíše dějiny, ve svém subžánru ovšem dokáže vyniknout.... ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Z kraje roku Survival roku.Parádní debut a skvělá one man Show Zaca Efrona, který si sáhl na dno svých hereckých sil.Film má jednoduchý příběh o dvou cizincích cestující skrz australskou pustou poušť, ale při poruše auta jsou nuceni zastavit a čirou náhodou objeví obrovskou nugetu zlata a domluví se, že jeden ( Efron) bude zlato hlídat a ten druhý pojede pro potřebné nářadí, aby zlato vytáhli ven.Film je pomalejší, ale ve svém subžánru splňuje nejpřísnější kritéria a myslím, že obstává na všech frontách s přehledem. Efron hraje výborně ( neskutečná proměna na konci filmu, kde je nutnost pochválit i maskéry). Krom skvělého vizuálu a drsné divoké přírody potěší i všelijaké nástrahy od divokých psů, hada, halucinací, pouštní bouře, žhavého slunce, docházející vody i nevítaných hostů.Potěší i jeden zvrat, který je sice v průběhu čitelný, přesto si lepší vybavit nemohu. Z australských divokých psů jde v závěru neskutečnéj respekt i husí kůže.Film o chamtivosti, vytrvalosti, snech a beznadějnosti.Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 1/5, Herci 4/5.8/10. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Už podle prvních záběrů vám bude jasné, že v blízkobudoucí Austrálii se dobře nežije. Těch několik málo obyvatel, které ve filmu uvidíte, působí opravdu hodně jetým dojmem. Špinaví, zjizvení, nezdravě vyhlížející ztroskotanci, oblečení do tak odporných hadrů, že vám budou smrdět i z filmového plátna či televizní obrazovky. Jetá je i krajina, evokující mosteckou hnědouhelnou pánev, místy Mars či Měsíc, v lepším případě se jedná o vyprahlou polopoušť. A v téhle bezútěšné pustině se odehraje působivé komorní drama nejprve dvou chlápků a posléze už jen chlápka jednoho. Slunce vám škvaří nejenom kůži, ale i mozek uvnitř hlavy, nemáte moc co pít ani jíst, po krku vám jdou rozličné jedovaté bestie, zdivočelá agresivní psiska, písečné bouře, nebo nevyzpytatelná, krajinou se potulující individua... A navíc se občas chováte jako úplný pitomec a hlavně váš fejs už je po dvou dnech v poušti z neznámého důvodu tak strašlivě zmasakrovaný, že vypadáte jako očitý svědek blízkého jaderného výbuchu. Ale chápu, že se tvůrci snažili děj co nejvíc zdramatizovat. A povedlo se. Mimochodem závěr mě vůbec nepřekvapil, tahle pointa mě napadla už někdy v první třetině. ()

Psychor 

všechny recenze uživatele

Jestliže kameraman ponechá barevné schéma snímku na náhodě, ponechává na náhodě i vyznění celého filmu. Místo toho, aby se Ross Giardina pokusil dojem z všudypřítomné pekelné výhně ještě více umocnit, např. volbou adekvátního filtru, tak nesmyslně experimentuje s desaturací, což rezultuje v přesný opak a ze snímku se tak vytrácí prvek autenticity. Bylo by záhodno o barevné koncepci filmu alespoň trochu popřemýšlet a netvořit metodou pokus - omyl. Za velkou slabinu snímku lze považovat i jeho scénář, který je ve všech ohledech až směšně triviální. S postavami se může divák jen těžko jakkoliv identifikovat, jelikož i navzdory zbytečně dlouhé expozici setrvávají až do závěru filmu v naprosté anonymitě. Vyprávění se odvíjí důsledně přímočaře a nenabízí žádné zásadní či neočekávané zvraty. Samotné vyústění snímku lze pak velmi snadno predikovat. Gold se bohužel zařadí k poslabším zástupcům žánru survival a já, jakožto zdejší hororový expert, mu tak uděluji dvě slabší hvězdy. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (1)

  • Film se natáčel v oblasti Flindersova pohoří v jihovýchodní části státu Jižní Austrálie. (TotalFilm.cz)

Reklama

Reklama