Zlato

Trailer 1
Thriller
Austrálie, 2022, 97 min

Dva cizinci putují australskou pouští. Virgil (Zac Efron) jede za prací, která mu údajně změní život, a má ho tam přivézt ne zrovna sympatický řidič Keith (Anthony Hayes). Během cesty se jim přehřeje motor auta, a tak musí zastavit uprostřed vyprahlé divočiny. Když Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk u jeho nohou. Začnou kopat a objeví ten největší balvan zlata, jaký kdy kdo nalezl. Prvotní nadšení se promění v bezmoc, když zjistí, že vytáhnout ze země tak velkou hroudu zlata je nad jejich síly. Domluví se na tom, že zlatý balvan bude hlídat Virgil, zatímco Keith odjede do nejbližšího města a zajistí potřebné vybavení. Jenže jsou uprostřed naprosté pustiny a tak je nejbližší město dva dny cesty tam a dva dny cesty zpět. Virgil tak musí zůstat čtyři dny sám uprostřed pouště. K dispozici má nevelkou zásobu vody, trochu jídla a plachtu, která jej má ochránit před žhnoucím sluncem. A pak se všechno zkomplikuje. Nejdřív se Keith o něco zpozdí. Zprvu jen o den, pak o další a další. Virgil pomalu začíná propadat zoufalství. Široko daleko není žádná pomoc, jen písek, kamení a pár pokroucených stromů a keřů. Společnost mu dělají pouze divocí psi, kteří se k němu nepřiblíží, dokud má zapálený oheň. Ale dřevo mu dochází, stejně tak jídlo a po tom, co se přežene písečná bouře, přijde Virgil i o poslední kapku vody. V tu chvíli se začnou dít podivné věci. Je s ním opravdu v poušti někdo další, kdo ho chce o zlato připravit, anebo jsou to jen pouhé přeludy? Tak jako tak, nezbývá mu než čekat a doufat, že se pro něj Keith opravdu brzy vrátí. (CinemArt)

Trailer 1

EvilPhoEniX

Z kraje roku Survival roku.Parádní debut a skvělá one man Show Zaca Efrona, který si sáhl na dno svých hereckých sil.Film má jednoduchý příběh o dvou cizincích cestující skrz australskou pustou poušť, ale při poruše auta jsou nuceni zastavit a čirou náhodou objeví obrovskou nugetu zlata a domluví se, že jeden ( Efron) bude zlato hlídat a ten druhý pojede pro potřebné nářadí, aby zlato vytáhli ven.Film je pomalejší, ale ve svém subžánru splňuje nejpřísnější kritéria a myslím, že obstává na všech frontách s přehledem. Efron hraje výborně ( neskutečná proměna na konci filmu, kde je nutnost pochválit i maskéry). Krom skvělého vizuálu a drsné divoké přírody potěší i všelijaké nástrahy od divokých psů, hada, halucinací, pouštní bouře, žhavého slunce, docházející vody i nevítaných hostů.Potěší i jeden zvrat, který je sice v průběhu čitelný, přesto si lepší vybavit nemohu. Z australských divokých psů jde v závěru neskutečnéj respekt i husí kůže.Film o chamtivosti, vytrvalosti, snech a beznadějnosti.Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 1/5, Herci 4/5.8/10. ()

Psychor

Jestliže kameraman ponechá barevné schéma snímku na náhodě, ponechává na náhodě i vyznění celého filmu. Místo toho, aby se Ross Giardina pokusil dojem z všudypřítomné pekelné výhně ještě více umocnit, např. volbou adekvátního filtru, tak nesmyslně experimentuje s desaturací, což rezultuje v přesný opak a ze snímku se tak vytrácí prvek autenticity. Bylo by záhodno o barevné koncepci filmu alespoň trochu popřemýšlet a netvořit metodou pokus - omyl. Za velkou slabinu snímku lze považovat i jeho scénář, který je ve všech ohledech až směšně triviální. S postavami se může divák jen těžko jakkoliv identifikovat, jelikož i navzdory zbytečně dlouhé expozici setrvávají až do závěru filmu v naprosté anonymitě. Vyprávění se odvíjí důsledně přímočaře a nenabízí žádné zásadní či neočekávané zvraty. Samotné vyústění snímku lze pak velmi snadno predikovat. Gold se bohužel zařadí k poslabším zástupcům žánru survival a já, jakožto zdejší hororový expert, mu tak uděluji dvě slabší hvězdy. ()

POMO

Nečekal jsem více než jsem dostal, takže v poho. Mejkap dobrý, Efron taky, má to myšlenku a závěr, jaký byste od filmu s ním nečekali. Sucho, teplo, puchýře a písečná bouře. Ale festivalovka, kterou by to snad chtělo být, nečekejte. P.S. Taky byste v padesáti stupních ve stanu (t.j. ve stínu) seděli nebo leželi několik dní v botech, kalhotech, tilku a košili? To jediné jsem na filmu nepochopil. ()

verbal

Bolestivé a zasloužené zakončení Středoškolského buzikálu, v němž se zoufalý neumětel a prkenný sliZac hodinu a půl jen tak opaluje do melanomova uprostřed australské pustiny, přičemž jej kolem občas pobíhající smečka hladových dingů jako vždy přehrává na celé čáře. S nějakým opravdovým hercem by ta neinventivní pásová scénáristická pruda možná byla o řitní chlup snesitelnější, ovšem takto je to akorát vinné potěšení pro sveřepé pánské kolonoskopery, co xmrti rádi lačně pozorují sliZaca na solárku, a pro nudofily, kteří se dokonale zabaví třeba i sáhodlouhým upřeným sledováním, jak jim na slunci odpařujou póry. ()

Fr

„…BANDA CHAMTIVÝCH PRASAT... MYSLÍŠ, ŽE SEM MŮŽEŠ PŘIJÍT, PROTOŽE SE TVÝ ZKURVENÝ MĚSTO OBRÁTILO SAMO PROTI SOBĚ A VZÍT SI, CO TI NEPATŘÍ?…“  Nikdy by mě nenapadlo, že bejt bohatej může bejt taková nuda. Bude to asi tím, že Zac je sám na poušti. Slunce svítí jako prase, kdesi (nejen v dálce) sere pes a on čeká. A čeká… Takže jde hlavně o to, ukázat těžkej život člověka v poušti. Plus nějaký to dilema kolem. Což je teda ale úplně vo hovnu…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zlato nebo život! (?). 2.) Nevím, proč se říká, že nejlepší parta je jeden.   ///  Thx za titule „titulkomat“.      PŘÍBĚH  **  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

• Film se natáčel v oblasti Flindersova pohoří v jihovýchodní části státu Jižní Austrálie. (TotalFilm.cz)
  • Po písečné bouři se postava Zaca Efrona probere s větví zabodnutou v pravé části jeho těla. Po chvíli se větev objevuje píchlá v jeho levé části, pak v pravé a nakonec si režisér vybral tu levou. (onzik)