poster

Stateční strážci

 • Hong Kong

  Fei du juan yun shan

 • Hong Kong

  飛渡捲雲山

 • Hong Kong

  Fei do guen wan saan

 • anglický

  Magnificent Bodyguards

 • Slovensko

  Statoční strážcovia

Akční

Hong Kong, 1978, 101 min

Režie:

Lo Wei

Kamera:

Jung-Shu Chen
 • PetrPan
  ****

  Milá a jednoduchá záležitost. Jackie Chan pomalu ale jistě stoupá na vrchol své kopáčské kariéry. Tentokrát mu v cestě bude stát jen jedna malá armáda rozličných hrdlořezů ukrývající se v horách s příznačným přízviskem Bouřlivé. Dějově velmi prostinké, zároveň se však v míře menší než malé dočkáme i dalšího obvyklého nešvaru svého žánru, a to uhihňaného humoru. Ne, že by Stateční strážci byly vážně míněným filmem, ale odlehčené formy je dosaženo řekněme samospádem. Jinými slovy Wei Lo nenutí kopáče k nějakým přemrštěným "vtipným" výstupům, prostý příběh to bez problémů zvládá sám. Souboje měly patřičný šmrnc, i když za špičku ve svém ranku se rozhodně nedají považovat. Výsledné čtyřhvězdí dávám i za pohodové vyplnění mého nepříliš často prázdného časoprostoru, tedy jak se to vezme.(20.5.2015)

 • Lacike
  **

  Este pred Armour of God a dokonca aj pred Indiana Jonesom si Jackie natocil svoju kung-fu dobrodruznu Indiana Jonesovku. Hra tu bojovnika, ktory sa so svojou skupinou vydava na dobrodruznu cestu z bodu A do bodu B, aby dopravil smtelne choreho k nejakemu zazracnemu lieku. Bohuzial Jackieho postava je strasne nevyrazna a aj ked je hlavnym hrdinom, tak nepôsobi ako lider skupiny, ale len jej radovym clenom. Za lidra je tu skôr charizmaticky James Tien. Film je pojaty celkom vazne, takze sa nedokcame ziadnych tradicnych Chanovskych komedialnych scen, ani v bitkach ani mimo nich. Asponze bitky v ramci doby vzniku filmu patria k tym lepsim. Sice sa tu casto najdu aj klasicke absurdne skoky do stratena, ale choreografia je solidna a väcsinou netypicky dynamicka. Kedze bol film natoceny v 3D, tak bitky pravidelne zhadzuju zabery v ktorych akteri udieraju priamo do kamery, alebo neustale proti kamere nieco vyskakuje, co väcsinou pôsobi trapne. Dalsim komickym prvkom je hudba vykradnuta zo Star Wars, takze som cely film cakal, kedy sa objavi Darth Vader. Zapletka je sice jednoducha, ale je na nu nabalenych mnoho zbytocnych linii, ktore prilis zmysel nedavaju a finale je neskutocne prekombinovane v style vrahom je zahradnik, ktory je v skutocnosti zahradnikova vnucka z tretieho kolena. Proste dejova omacka je strasne nezazivna, ale vdaka solidnym bitkam tento film patri k tym pozeratelnejsim ak chcete vidiet nieco starsie od Jackieho. Packal Lo Wei malokedy natocil nieco lepsie. 5/10.(11.9.2018)

 • haj
  *

  Všichni se neustále řežou, pak prohodí pár dialogů, které přiliš nedávají smysl a pak se řežou dál. Souboje přitom nejsou špatné, ale málokdo má asi tak silnou vůli, aby to dokoukal, protože přece jenom vyžaduje aspoň nějaký smysl filmu a záminku k bojům. Kámoš to ale bral jako komedii a náramně se mu to líbilo, prej už se hodně dlouho tak nenasmál.(25.8.2003)

 • TERRORDROME
  *

  Klasická hongkongská sprostosť, ktorá sa berie príliš vážne a je plná debilov s nadľudskými schopnosťami, čo skáču po lese ako lietajúce veveričky. Tento snímok trpí väčšinou neduhov typických pre tieto filmy, vrátane veľkého množstva postáv ktoré šantia pred kamerou, vďaka čomu divák čoskoro dostane závrat, a nevie kto je kto a prečo robí to čo robí. Všetci vypúšťajú stupídne repliky a aj Jackie je tu za supermana, ktorý si rýchlosťou svetla urobí dierku do šatky cez oči, vyskočí päť metrov do vzduchu a v letku si vytrie riť netopierom. Najviac ma ale dostala hudba zo Star Wars, to som skoro odpadol. No a ináč je to taká vyhonená akčná nuda, kde spoza každého stromu vyskakujú číňania s nutkavou potrebou preniesť nejaký zásadný monológ predtým než sa začnú kopať do zadku.(1.8.2010)

 • krvavamera
  ***

  Vypadalo to jako skvělá klasická kung-fárna, pak se ale najednou něco zlomilo. Začalo to hudbou ze Star Wars, začalo se o dost víc "lítat", zrychlený záběry, kung-fu proti hadům, následoval naprosto nečekaný zvrat... a konec, u kterého jsem se (já trubka navyklá na evropské konvence) musela smát. Roztomilá podívaná, která stojí za to už pro tu hravost. Lepší než ruské pohádky.(30.5.2011)

 • James Tien

 • - V původní verzi filmu byla použita hudba z filmů série Hvězdné války, v pozdějších verzích určených pro západní trhy však byla nahrazena. (Raztubyl)

 • - Prvý film v Hong Kongu natočený v 3D. (Peter-1307)

 • - Jackie Chan okrem hlavnej úlohy pôsobil aj ako kordinátor kaskadérov. (Peter-1307)