poster

Stateční strážci

 • Hong Kong

  Fei du juan yun shan

 • Hong Kong

  飛渡捲雲山

 • Hong Kong

  Fei do guen wan saan

 • anglický

  Magnificent Bodyguards

 • Slovensko

  Statoční strážcovia

Akční

Hong Kong, 1978, 101 min

Režie:

Lo Wei

Kamera:

Jung-Shu Chen
 • Vonter
  **

  Žánr tohoto filmu je uveden "akční", ale je to především naučný film a to z vícero důvodů. Pojďme si je společně probrat. Nuže, asi nejdůležitější informace a faktický poznatek plynoucí z děje je ten, že číňané se nepohybují tak jako my, ale pouze letecky, nebo zvláštními žabími přískoky. Pokud prchajícího padoucha pronásledují dva skokani, tedy skokani rodu Homo Sapiens, působí to velice dramaticky. Číňané taktéž mistrně ovládají převleky a imitaci, a proto se zvládnou zamaskovat do kteréhokoliv člověka, či zvířete a pouze zdatný kungfista dokáže odhalit jejich pravou identitu. Z filmu je taktéž patrné zcela odlišné chování hadů. Čínští hadi se neplazí tak, jak by se na slušně vychovaného hada slušelo, ale drze poletují vzduchem, nebo obratně vyskakují na nic netušící čínské občany, zasypávají je svými kluzkými těly a cení na ně zažloutlé jedovaté stoličky. Každý kopec v Číně má svého krále, jehož poddané tvoří zčásti mnichové a zčásti indiáni. V každé, byť i v té nejodlehlejší čínské pustině stojí výčep. A nakonec jedna rada: Ocitneš-li se v čínské rvačce a kolem se míhají rozličné zbraně, neboj se. Vše je gumové.(10.8.2017)

 • krvavamera
  ***

  Vypadalo to jako skvělá klasická kung-fárna, pak se ale najednou něco zlomilo. Začalo to hudbou ze Star Wars, začalo se o dost víc "lítat", zrychlený záběry, kung-fu proti hadům, následoval naprosto nečekaný zvrat... a konec, u kterého jsem se (já trubka navyklá na evropské konvence) musela smát. Roztomilá podívaná, která stojí za to už pro tu hravost. Lepší než ruské pohádky.(30.5.2011)

 • Lacike
  **

  Este pred Armour of God a dokonca aj pred Indiana Jonesom si Jackie natocil svoju kung-fu dobrodruznu Indiana Jonesovku. Hra tu bojovnika, ktory sa so svojou skupinou vydava na dobrodruznu cestu z bodu A do bodu B, aby dopravil smtelne choreho k nejakemu zazracnemu lieku. Bohuzial Jackieho postava je strasne nevyrazna a aj ked je hlavnym hrdinom, tak nepôsobi ako lider skupiny, ale len jej radovym clenom. Za lidra je tu skôr charizmaticky James Tien. Film je pojaty celkom vazne, takze sa nedokcame ziadnych tradicnych Chanovskych komedialnych scen, ani v bitkach ani mimo nich. Asponze bitky v ramci doby vzniku filmu patria k tym lepsim. Sice sa tu casto najdu aj klasicke absurdne skoky do stratena, ale choreografia je solidna a väcsinou netypicky dynamicka. Kedze bol film natoceny v 3D, tak bitky pravidelne zhadzuju zabery v ktorych akteri udieraju priamo do kamery, alebo neustale proti kamere nieco vyskakuje, co väcsinou pôsobi trapne. Dalsim komickym prvkom je hudba vykradnuta zo Star Wars, takze som cely film cakal, kedy sa objavi Darth Vader. Zapletka je sice jednoducha, ale je na nu nabalenych mnoho zbytocnych linii, ktore prilis zmysel nedavaju a finale je neskutocne prekombinovane v style vrahom je zahradnik, ktory je v skutocnosti zahradnikova vnucka z tretieho kolena. Proste dejova omacka je strasne nezazivna, ale vdaka solidnym bitkam tento film patri k tym pozeratelnejsim ak chcete vidiet nieco starsie od Jackieho. Packal Lo Wei malokedy natocil nieco lepsie. 5/10.(11.9.2018)

 • PetrPan
  ****

  Milá a jednoduchá záležitost. Jackie Chan pomalu ale jistě stoupá na vrchol své kopáčské kariéry. Tentokrát mu v cestě bude stát jen jedna malá armáda rozličných hrdlořezů ukrývající se v horách s příznačným přízviskem Bouřlivé. Dějově velmi prostinké, zároveň se však v míře menší než malé dočkáme i dalšího obvyklého nešvaru svého žánru, a to uhihňaného humoru. Ne, že by Stateční strážci byly vážně míněným filmem, ale odlehčené formy je dosaženo řekněme samospádem. Jinými slovy Wei Lo nenutí kopáče k nějakým přemrštěným "vtipným" výstupům, prostý příběh to bez problémů zvládá sám. Souboje měly patřičný šmrnc, i když za špičku ve svém ranku se rozhodně nedají považovat. Výsledné čtyřhvězdí dávám i za pohodové vyplnění mého nepříliš často prázdného časoprostoru, tedy jak se to vezme.(20.5.2015)

 • haj
  *

  Všichni se neustále řežou, pak prohodí pár dialogů, které přiliš nedávají smysl a pak se řežou dál. Souboje přitom nejsou špatné, ale málokdo má asi tak silnou vůli, aby to dokoukal, protože přece jenom vyžaduje aspoň nějaký smysl filmu a záminku k bojům. Kámoš to ale bral jako komedii a náramně se mu to líbilo, prej už se hodně dlouho tak nenasmál.(25.8.2003)

 • - V původní verzi filmu byla použita hudba z filmů série Hvězdné války, v pozdějších verzích určených pro západní trhy však byla nahrazena. (Raztubyl)

 • - Jackie Chan okrem hlavnej úlohy pôsobil aj ako kordinátor kaskadérov. (Peter-1307)

 • - Prvý film v Hong Kongu natočený v 3D. (Peter-1307)