Skryté skvosty - Série 2 (2024) (série)

Vizovice (S02E02)

(epizoda)
Česko, 2024, 27 min

Jaroslav Plesl (průvodce)

Zámek ve Vizovicích ukrývá bohaté mobiliáře a honosí se unikátní kaplí, ale má také svou temnou historii. V závěru druhé světové války se Vizovické vrchy staly rejdištěm partyzánů, kteří nalézali pomoc u civilistů. Nacisti vyslali proti partyzánům oddíly hrdlořezů. Jeden z nich, který se usídlil právě ve Vizovicích na zámku, proslul neuvěřitelnou brutalitou a zanechal po sobě výrazně krvavé stopy. (Česká televize)

rakovnik

Nemyslím si, že zámek Vizovice je skrytý,  skvost to ale je. Moc se mi líbí stále ještě živá historie, budova i okolí jsou krásně rekonstruované. Zajímalo by mě, zda všechny informace podané v seriálu vyprávějí i průvodci na zámku. Jinak podle nízkého počtu hodnocení se mi zdá, že skrytý je hlavně tento seriál. ()

jungewolf

Unikátem je relikviář v místní zámecké kapli. Obsahuje 365 relikvií svatých, na každý den v roce jednu. Podle toho, který světec měl zrovna ten den (v 18.století) svátek. Na tomhle dílu se mj. podílelo Muzeum regionu Valašsko. ***2.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 14.3.2024, 21.20 . ()