Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(20)

Obsahy(1)

Nový cyklus vypráví o málo známých památkách. Deset objektů, které stojí za to blíže prozkoumat, představit v širších souvislostech a možná přesvědčit televizní diváky k osobní návštěvě. A nebudou to jen hrady a zámky, ale také hrobky, vily nebo doly (Grabštejn, Nechanice, Buchlovice, Jezeří, Rožmberk, Vila Stiassni, Důl Michal, Manětín, Kynžvart, Jaroměřice nad Rokytnou). Půlhodinovými díly diváky pravidelně provede herec Jaroslav Plesl. Zapřít nelze jeho osobní zájem o historii, cenné proto budou i jeho odborné postřehy a poznámky při diskusích s odborníky či kastelány. Každý objekt totiž skrývá svá neobjevená tajemství, největší perly inventáře nebo dávno zapomenuté příběhy, jeho cílem je vypátrat ty nejzajímavější. Vyprávění doplní atraktivní záběry z archivu České televize, který skrývá mnoho pokladů v podobě historických obrázků daných památek, ale i filmů, které se na daném místě natáčely... Cyklus vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy (CzechTourism). (Česká televize)

(více)

Recenze (14)

KarlN 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Naprosto souhlasím s názorem, že výběr průvodce tímto pořadem se povedl na výbornou. Nejen že Jaroslav Plesl je všestranně nadanýn umělcem, ale jako jeden z mála oplývá určitou noblesou  a do těchto prostor se prostě hodí. Jeho vypravěčské schopnosti jsou vynikající, k tomu příjemné vystupování, viditelná znalost problematiky...paráda. Nikdy nezapomenu na první díl Zkázy Dejvického divadla, kde mě naprosto odrovnal přerodem do role ztvárňované postavy Richarda III. A nakonec, moc děkuji za takovýto, pro mě obahocující dokumentární pořad, odhalující opravdu zajímavé skutečnosti. ()

Vajonek 

všechny recenze uživatele

Osobně radši na zámky a jiné památky jezdím, než se na záběry z nich dívám v TV. Ale to je samozřejmě o nějakém mém nastavení, není chybou tohoto dokumentárního seriálu, že si "to užiju" pořádně jedině na místě činu:) Myslím si, že projekt Skryté skvosty se podařil, dokáže předat "nezbytná suchá fakta" i řadu zajímavostí poutavou formou, k čemuž bezesporu značnou měrou přispívá výběr Pana průvodce v podobě Jaroslava Plesla. O tom jsem už delší dobu věděla, že historie a provázení jsou jeho koníčky. Nicméně až díky Skrytým skvostům jsem poznala, jak velké. I když místy mi přece jen přišlo, že už se trošku "předvádí", většinou jsem z jeho povídání o vybraných lehce pozapomenutých památkách cítila, jak moc tohle miluje, kolik toho ví, protože se od dětství o tyhle věci upřímně zajímá. A to se to pak, když máte ještě dobře hozené vlohy v podobě příjemného mluveného projevu a přirozené inteligence, předává divákovi. Taky jsem se i díky tomuto seriálu konečně přiměla navštívit jeden zámek, na který jsem se chystala už hodně dlouho, a další potenciální cíle výletů si přidala na seznam. Takže jsem celkově spokojena. 75 %. ()

Reklama

papilon395 

všechny recenze uživatele

Jaroslav Plesl je vzdělaný a oduševnělý člověk. Jako takový se jeví být ideálním průvodcem po našich hradech a zámcích. A v jeho osobě a v pojetí tohoto dokumentárního seriálu vidím hlavní devizu. Divák má pocit, že je na místě osobně. Má čas si nerušeně prohlédnout exteriéry i interiéry a není přitom zahlcen nepřetržitým proudem slov. Pokud je něco řečeno, má to vypovídací schopnost a nějakou hloubku. Průvodce svým přístupem přímo láká k návštěvě. A musím souhlasit s klasikem: "Je tady krásně". ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Chybí tomu nějaká výrazná postavička typu Tomáše Durdíka (viz Štíty království českého). Takto je to "jen" dobrý průvodce po našich památkách. A proppos, proč "skryté" skvosty, případně "málo známé památky"? Jarda si vybral podle mě jedny z nejznámějších památek u nás (dobře, Grabštejn, Manětín asi nepatří do památkového mainstreamu). Je to hezky zpracované, nic víc, nic míň :-) ()

Hanka_M 

všechny recenze uživatele

Upřímně řečeno v tom žádné skryté skvosty nevidím. Většina míst je hodně známá, první čtyři památky doslova provařené. Kamera je velmi krásná, působivá, emotivní i informativní. Plesl je jako vždy vynikající, ale obsah není zvlášť atraktivní. Některé moderátorské vstupy a dialogy mi přišly až banální, jakoby z té ubohé toulavé kamery. ()

Galerie (127)

Zajímavosti (3)

  • Volba Jaroslava Plesla průvodcem pořadu není náhodná, jeho vztah k hradům a zámkům je hluboký a letitý a navázal za tu dobu i přátelský vztah s mnohými kastelány. (sator)
  • Na hradě Grabštejn se Jaroslav Plesl v době pandemie covid-19 ucházel o pozici průvodce, protože ho přestalo bavit divadlo. Jak řekl v dokumentárním seriálu Dejvické divadlo (od r. 2023) v epizodě Hraní a hráči (2023), nakonec ho opět začalo hraní v divadle bavit a průvodcem na hradě se nestal. (TomasSlach)
  • Jako hudební podkres můžeme slyšet melodii slavné písně „Sixteen Tons“. Píseň byla napsaná Merle Travisem a pojednávala o uhelném horníkovi – byla založena na životě v dolech v Muhlenberg County v Kentucky. Travis píseň nahrál v Kalifornii 8. srpna 1946. Píseň získala ocenění Zlatá deska. V roce 1974 si píseň otextoval a nazpíval Josef Laufer. (sator)

Reklama

Reklama