Reklama

Reklama

Mára jde do nebe

  • Slovensko Mára ide do neba
Trailer

Obsahy(1)

Marek Holeček patří mezi nejvýznamnější české a světové horolezce současnosti. Na ty nejvyšší hory těsně pod nebem leze bez kyslíku náročným alpským stylem. Jeho extrémní přístup k horám i životu mu přináší úspěchy a také problémy. Film Mára jde do nebe sleduje jeho pět pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Dívá se na ně očima Máry Holečka a zároveň očima lidí okolo něj, očima lidí, kteří čekají, zda se vrátí. Úspěšná totiž byla až pátá expedice a film sleduje i ty nepovedené a dokonce ty tragické. Během nich přišel díky omrzlinám o několik článků prstů na noze a také o kamaráda a spolulezce, jenž přímo před ním spadl z výšky tisíce metrů. Na pěti pokusech zdolat Gašerbrum I se tak ukazuje Holečkova schopnost řešit problémy i jeho pozitivní přístup k životu. Díky němu pak dokáže překonat věci, které by ostatní lidé překonávali jen stěží. Režisérka Markéta Ekrt Válková ukazuje sílu i krásu hor, jejich nebezpečí a vůli, kterou musíte pro jejich zdolání mít. Stejně jako Marka samotného, jeho osobní život, komplikovanou povahu a dopad nebezpečných expedic na všechno okolo něj. Snímek ho představí očima druhých a nebojí se jít slavnému horolezci pod kůži. Na horách je Mára Holeček doma, cesta do sebe samotného vyžaduje mnohem větší odvahu a s filmem ji podstupuje poprvé. (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (5)

MatyRock 

všechny recenze uživatele

Poctivý horolezecký dokument, dokonce bych řekl, že se jedná o jeden z nejlepších horolezeckých filmů za poslední dobu. Film je dobře sestříhaný, strukturou děje přehledný (první záběry 2009 vs poslední záběry 2021) a hlavně dokáže bravurně představit charakter a povahu Máry Holečka. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Předevčírem jsem vypil dvě lahve vína, šest panáků pálenky, vykouřil krabičku cigaret a vysvětlil někomu konec Mulholland Drive. Bez kyslíku. ()

Reklama

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Mára Holeček jako první Čech vůbec získal v roce 2018 spolu se spolulezcem Zdeňkem Hákem mezinárodní ocenění horolezců Zlatý cepín - Piolet d´Or a pak znovu v roce 2020. V těchto letech se, laicky řečeno, stal mistrem světa v horolezectví. (Bontonfilm)

Reklama

Reklama