Odstřelovač: Bílý havran

• Ukrajina Sniper. The White Raven (více)

V roce 2014 v neoznačené bojové technice a neoznačených uniformách vstupují Rusové na Ukrajinu. Jejich cílem je Krym a Donbas. Učiteli fyziky Mykolovi (Aldoshyn Pavlo) okupanti zastřelí těhotnou manželku (Maryna Koškina) a zapálí dům. Ve zprvu pacifisticky založeném Mykolovi se vznítí nenávist k okupantům a přihlásí se do armádního kurzu pro snipery. Ukrajinské velení má mezitím velký problém s ruským elitním ostřelovačem, kterému den co den padají za oběť ukrajinští vojáci. Právě vycvičení absolventi kurzu jsou tedy vysláni do bojové oblasti k likvidaci škodné. Mezi nimi je i Mykola, který má bojovou přezdívku Havran. (Big Bear)

Mikecat

Klasický nenávistný film zlí rusi dobijú a zabijú mladú ženu a chudáci ukrajinci sa idú pomstiť premenou hipisackeho profesorka na super snipera, ktorí sa nevie ovládať, napriek rozkazu sa neovladne a pomstivou strelou uvrhne kamarátov do nebezpečia. Akčných scén málo, psychológia postáv nieje vôbec zvládnutá. Za zmienku stojí: v druhej scéne uvidíme posleľnú pársekundovú vášnivú sexovačku s holými cickami. ()

MajkHany

Vynikající film. Po nepříteli před branami nejlepší odstřelovačský film, ani ten americký Sniper na tento příběh podle mě nemá, asi je to pro mě momentálně více autentické, na nic si to nehraje, no co že mladého Ivana učil ve škole, prostě ho odpráskl, mlasknul ruský mozek o strom a bylo, v usa filmu by u toho čtvrt hodiny hrála filharmonie a týpek by se dojímal nad vlajkou svého lidu a pak měl psychické problémy. Ta pozemní stealth-akce jako z videohry byla taková třešnička na dortu. ()

Marze

Znama pohadka o valecnem hrdinstvi podbarvena kulturnimi zvlastnostmi. Cilovkou je ukrajinske publikum. Nesoustredi se tak na valku, jako na charakterovou studii premenu civilisty na valecnika. Jde o dobry premyslivy a provokativni valecny film i kdyz nacionalisticky, patriotisticky. Zachycuje ducha ukrajinskych vojaku a Ukrajiny same. Film byl natocen v unoru 2022 jeste pred ruskou invazi a je proto vzhledem k soucasne valce aktualni. ()

warrenur

Uchadzajuci film s pribehom zacinajucim az ezotericky vyobrazenim svojskeho zamilovaneho ukrajinskeho paru zijuceho mimo mesto. Idyla len do prichodu "ruskeho turistu". Ano, je to obcas naivne, ale nalezite spinave a v suvislosti s aktualnym dianim za nasimi hranicami aj celkom "neprijemne" sledovat. Kazdy, kto u nas nema hlavu v zadku a v hlave vymlete, by mal citit aspon mierne mrazenie. Rozhodne ziaden prepadak. Odporucam. 60% ()

Reiner

Z tohoto filmu mám radost. Tohle jsou totiž skuteční bojovníci. Žádné kecy kolem. Žádná "ale"... uděláš chybu? Je poslední. Navíc ten film je skvěle natočen a opravdu mu moc nechybí. Btw., Ukrajině fandím, protože agresor - jakýkoliv, tam nemá co dělat! A že tu místní rusácká kolona brečí mi vůbec nevadí. Jen tak dál Ukrajino!! ()

• Práce na filme sa začali už v roku 2019. Natáčanie sa uskutočnilo na jeseň roku 2020 v Medzinárodnom centre NSU v Kyjeve. (Arsenal83)
  • Na natáčaní sa zúčastnil vojenský personál a vojenská technika Medzinárodného centra a Severnej operačnej teritoriálnej jednotky Národnej gardy Ukrajiny, ako aj Brigáda rýchleho zásahu Národnej gardy Ukrajiny. Na masových scénach sa zúčastnilo asi sto reálnych členov gardy a asi dve desiatky kusov techniky. (Arsenal83)
  • Na scenári sa spoluautorsky podieľal aj Mykola Voronin, ktorý je skutočným ostreľovačom, ktorého príbeh je zobrazený. (Arsenal83)