Odstřelovač: Bílý havran

• Ukrajina Sniper. The White Raven (více)

V roce 2014 v neoznačené bojové technice a neoznačených uniformách vstupují Rusové na Ukrajinu. Jejich cílem je Krym a Donbas. Učiteli fyziky Mykolovi (Aldoshyn Pavlo) okupanti zastřelí těhotnou manželku (Maryna Koškina) a zapálí dům. Ve zprvu pacifisticky založeném Mykolovi se vznítí nenávist k okupantům a přihlásí se do armádního kurzu pro snipery. Ukrajinské velení má mezitím velký problém s ruským elitním ostřelovačem, kterému den co den padají za oběť ukrajinští vojáci. Právě vycvičení absolventi kurzu jsou tedy vysláni do bojové oblasti k likvidaci škodné. Mezi nimi je i Mykola, který má bojovou přezdívku Havran. (Big Bear)

DJ Kritik

Film nevznikol ani tak kvôli režisérskej túžbe natočiť niečo, čo už dávno má pred sebou ako víziu, ale ako potreba niečo ukázať ľudom. A to tu je. Je tu chrabrosť odhodlanie, nenávisť. Všetko, čo je treba na odpor proti násiliu a zmobilizovanie síl. Je tu podaná história z roku 2014 očami ukrajinskej propagandy, ale nič to nemení na tom, že film to nie je celkom zlý. Má to ale neodpustiteľné slabiny, ako sú nekázeň počas akcie, ktorá zapríčiní smrť, zmena ekopacifistu na elitného snipera bez triašky a vracania. Ale ako som písal doba si žiada svoju daň. Inak na Dombase žilo temer celé obyvateľstvo ruskej národnosti poprípade zmiešané rodiny. ()

Arsenal83

Natočené ešte pred inváziou, zároveň ale reflektujúce na naťahovačky na Donbase a tak určite v ukrajinskej réžii nemôžeme čakať nič iné, ako Rusov znásilňujících a zabíjajúcich ženy aj deti. Zároveň je film natočený podľa skutočného snipera menom Mykola Voronin, ktorý sa objavuje na sociálnych sieťach, v rozhovoroch s Američanmi už dlhšie roky a prosiaci o zbrane. No do akej miery je toto celkom pravdivý príbeh bude veľmi sporné, keďže film jednoznačne slúži propagande, je to niečo ako motivačné video na smrť s dobrým pocitom, že hej, vyplatilo sa, lebo je to za vlasť, pritom hlavy, ktoré to môžu vyriešiť sa nevedia dopočítať dolárov, ktoré sa im hrnú buldozerovou lyžicou a smrť je pre nich len číslo. Film je jasne točený z pohľadu jednej strany konfliktu a ako zase vidíme, Ukrajinci tú vojnu zas a znova datujú od roku 2014 a nie od 2022, ako nám médiá začali odpočítavať, aby sme sa zas mali čoho báť. Hrdinské filmy o sniperoch ale nemám rád nech ide o akúkoľvek národnosť a to, či sa z učiteľa fyziky a gitaristu stal ostreľovač desaťročia je na individuálnom posúdení. Avšak je zaujímavé čítať komentáre spred roka a viac, kde istí osvietení recenzenti píšu: "okupanti padají k zemi" alebo "okupant momentálně bohudík prchá", pretože tak im to povedal mainstream, no ale prešiel rok a situácia stále nezmenená, prchá možno len čpavok v nejakom ukrajinskom laboratóriu a hovorí sa o zamrazení konfliktu, pričom odtrhnuté územia ostanú asi odtrhnuté, no a v Kyjeve sa bude naďalej korumpovať ako doteraz. To ale netvrdím ja. To hovorí bývalý Zelenského poradca Arestovyč... Tak ale je to už asi jedno, lebo tí uvedomelí a zodpovední už aj tak menia vlajky a tí, čo to ešte nestihli, s napätím očakávajú, kedy Markíza oznámi, za akú vec sa treba teraz zapáliť. ()

xxmurphyxx

Dobrí ukrajinci proti zlým Rusom. Ako propaganda to ujde, no ako film to už kvalitne drhne. V podstate sa tu nič extra nedeje, dve tri akcie sa nájdu, ale viac menej sa film točí hlavne okolo tréningu, čo môže niekomu stačiť, no mne osobne to bolo u prdele. Až budem chcieť vedieť niečo bližšie o ostreľovačoch, pozriem si poriadny faktografický dokument, tu som očakával niečo iné. Moc tomu nepomáhajú ani postavy a práca s nimi, sú ploché a chýba im aspoň náznak vývoja. Dej sa nikam neposúva a ani charaktery postáv. Vizuál je ale celkom fajn, dobre sa na to pozerá a nemôžem povedať, žeby ma vyslovene niečo sralo. Jednoducho je len toľko lepších filmov, že nepozretím človek chybu neurobí. Ale ani pozretím, ab som bol férový, aj keď si myslím, že film získava na popularite ani nie tak kvôli svojej kvalite, ako skôr tomu, čo sa momentálne na ukrajine odohráva.  Kto sa nudí, môže dať šancu. ()

Morholt

Možný -SPOILER- Hlavní hrdina přijde vinou Rusů o ženu a z pacifistického kantora se tak rázem stává elitním sniperem, přičemž památka jeho mrtvé lásky ho provází každou akcí. Klišovitější příběh aby divák pohledal a člověk chtě nechtě zkřiví hubu do ironického šklebu. Nicméně pak přijde celkem solidně ztvárněný výcvik, své si odvede atmosféra a samozřejmě neoddiskutovatelný vliv má i reflexe současných událostí na Ukrajině. Nato přišlo první bojové nasazení a od té chvíle jsem se bavil až do závěrečného zúčtování. Z pohledu akce se možná nejedná o nic kulervoucího, ale mě ty sniperské souboje bavily a Ukrajincům jsem upřímně přál každý zásah, který poslal Rusáka do Pekel. Svým způsobem je to takový ukrajinský Nepřítel před branami bez dějových odboček a výraznějších charakterových linek. Někomu to možná bude vadit, ale podle mě díky tomu film působí autentičtěji. Spokojenost. 75% ()

MajkHany

Vynikající film. Po nepříteli před branami nejlepší odstřelovačský film, ani ten americký Sniper na tento příběh podle mě nemá, asi je to pro mě momentálně více autentické, na nic si to nehraje, no co že mladého Ivana učil ve škole, prostě ho odpráskl, mlasknul ruský mozek o strom a bylo, v usa filmu by u toho čtvrt hodiny hrála filharmonie a týpek by se dojímal nad vlajkou svého lidu a pak měl psychické problémy. Ta pozemní stealth-akce jako z videohry byla taková třešnička na dortu. ()

• Na natáčaní sa zúčastnil vojenský personál a vojenská technika Medzinárodného centra a Severnej operačnej teritoriálnej jednotky Národnej gardy Ukrajiny, ako aj Brigáda rýchleho zásahu Národnej gardy Ukrajiny. Na masových scénach sa zúčastnilo asi sto reálnych členov gardy a asi dve desiatky kusov techniky. (Arsenal83)
  • Štátna filmová agentúra Ukrajiny podporila film sumou 24 miliónov ukrajinských hrivien (asi 800 000 eur), čo tvorilo asi 80% všetkých nákladov filmu. (Arsenal83)
  • Práce na filme sa začali už v roku 2019. Natáčanie sa uskutočnilo na jeseň roku 2020 v Medzinárodnom centre NSU v Kyjeve. (Arsenal83)