Čas opilých koní

Drama / Válečný

Írán, 2000, 80 min

Saed Nikzat

Bahman Ghobadi

Ťažké časy. Tak veľmi, že aj zvieratám dávajú piť alkohol, aby zvládli svoju prácu, studené nemilosrdné podmienky a boli povoľné. Čo potom ľudia? A čo deti? Celý čas som myslela na tie svoje. Malý chlapec sa stane živiteľom rodiny a dievča nahrádza matku svojmu staršiemu postihnutému bratovi a mladším súrodencom .. a tie deti to berú tak ako to prichádza, žiadne sťažovanie. Ťažké je sa na to len pozerať, a nie žiť. Pre mňa tiež lepšie ako Želvy nemohou létat. (filmová výzva 2016 - emma53)(11.2.2016)

Předně chci říct, že nehodnotím podmínky, v kterých vyrůstají děti v horách na hranicích Iráku a Íránu, ty jsou v každém případě neskonale tvrdé a krajně nepříznivé pro zdravý růst. Předmětem hodnocení má být ale film samotný a ten je spíše podprůměrně kvalitní. Daleko větší šanci uspět by měl jako dokumentární film (především z důvodu nedostatečně kvalitního scénáře a naopak díky reálnému vyobrazení skutečnosti), než jako drama. Snímek má vysoké hodnocení především díky odlišné kultuře a tematice vzdálené Evropanům či Američanům, které jsou pro mnoho diváků zajímavé a možná i trochu „módní“. O to více, pokud jsou zobrazovány takto syrovým způsobem. Třetí hvězdu dávám hlavně za skvělé dětské herce a taky za to, že Íránci vědí, kdy mají film ukončit, aby za a) ho nezkazili a za b) nezačal nudit.(17.8.2012)

Nebylo místo na citový výlevy; ta perfektní práce s kamerou, která byla v područí hor, svízelná hrdinova situace a odklon od západní civilizace, jež se rozklepe při pomyšlení, že by měla rozdmýchat plamen naděje kdesi uvnitř hlavy, protože jen tak lze přežít, mi zavdala tolik otázek, tolik toho dala, až se mi třásla ruka a hlas! Vzalo mi to dech a rozum - naprosto nenásilným způsobem, což je vzhledem k původu snímku velmi imponující. 95%(15.8.2011)

Působivý film se silnou výpovědí. Íránci zvládají podobná témata na jedničku. Přesto ho za sebe mohu ocenit spíše nižším hodnocením. Nemůžu se ubránit dojmu, že v některých scénách už Ghobadi moc tlačí na pilu a určité okolnosti opakuje a zdůrazňuje na můj vkus příliš - čistě můj problém. Na íránských filmech oceňuju jejich opravdovost; u většiny z nich mám pocit, že herci své role ani nehrají, že takoví jsou i ve skutečnosti (což u naturščiků platí asi téměř stoprocentně). Nikdo nemá tak talentované dětské "herce" jako Írán. Kluk v roli nejstaršího sourozence nuceného předčasně dospět, opustit školu a stát se hlavou rodiny, mě úplně odzbrojil.(18.8.2011)

Já si tady ve dvaadvaceti chodím na brigády, abych mohla kulturně žít a nechodila jak šupák, ale když vidím ty děti v Íránu, co mají za životní osudy, které si já ani představit neumím, hned bych jim všechno poslala a radši bych chodila nahá. Už nikdy nebudu nadávat na opruz v práci. Nebo aspoň v nejbližší době, protože tohle ze mě jen tak nevyprchá. Těžká deprese. Jako vždy.(15.5.2009)