Philanthropique

Philanthropy

Komedie

Francie / Rumunsko, 2002, 110 min

Sem tam nějaký nápad, nicméně stejně jde jen o lehký nadprůměr. Restauračním tématem mi to strašně připomínalo Vrchní, prchni:)(2.11.2008)

Trochu jiný film, než jaké nám servíruje hollywoodské produkce. Postavy filmu jsou pro českého diváka rozhodně bližší, než u většiny amerických filmů. Nejsou to ani suverénní supermani ani "roztomile" potrhlá paka, které si prostě "musíte" zamilovat. Ale něco mezi :-) Překvapivě vtipný film o prostém člověku, co se probíjí životem. Vtipné ... 75%(3.5.2009)

Příběh obyčejného muže, učitele na privátní škole, amatérského a neúspěšného spisovatele Ovidia, který se zamiluje do barbíny Diany a potřebuje peníze, aby ji okouzlil. Hledá východisko a tak se snaží prodat své knihy ve zkrachovalé společnosti spisovatelů, kde potká poeta, který není tak chudý, jak vypadá a po krátké rozpravě nad vodkou ho odkáže na vychytralého Dona Pepeho. Ten se morálkou příliš nezatěžuje a ukáže mu způsob, jak se dají vydělat peníze v dnešním světě žebráků a s jeho smutnou vizáží má pro něj také zajímavou práci aneb jak oblbnout společnost bohatých. Výborný rumunský snímek, postavený především na nevšední zápletce s uvěřitelnými hereckými výkony, který nám ukazuje stav společnosti s jejími sociálními a ekonomickými rozdíly. Filantropica je podána zábavnou formou, okořeněná menší dávkou černého humoru a činí tak z filmu lehce plynoucí komedii, která nenudí. (8/10)(29.6.2008)

Mě to přišlo takový neosobní, dělaný na efekt, docela překombinovaný a už ten scénář je šitý tak trochu horkou jehlou, ale i tak jde o zajímavý a občas i nápaditý snímek, ukazující Rumunsko v hollywoodském pozlátku.(6.11.2008)

Velmi velmi paranoidní film. I když hlavní hrdina celý film kráčí za svým cílem, nakonec pokorně přijímá mediální mýtus, jež sám v průběhu filmu vytváří. Źádná řachanda, ale přesto velmi vtipné.(16.5.2008)