Reklama

Reklama

Můj otec, kníže

  • Rakousko Mein Vater, der Fürst (více)
Trailer

Obsahy(1)

„Nejsi tu proto, abys byla šťastná,“ říká otec své dceři v závěru dokumentárního filmu, který vypráví neobvyklý příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla. V průběhu pěti let se dcera a otec opakovaně setkávají, aby si povídali na místech, která formovala jejich životy. V Praze a na Orlíku v jižních Čechách, ale také ve Vídni a ve štýrském Murau. Prostřednictvím rozhovorů prozkoumávají dosud utajená zákoutí společné rodinné historie. Sledujeme příběh otce, svědka velkých událostí 20. století, jehož dětství bylo poznamenáno vyvlastněním rodinného majetku a následným útěkem do zahraničí. Později se z něj stal jeden z nejpozoruhodnějších evropských poválečných politiků, státník, aristokrat a revolucionář v jedné osobě. Příběh jeho dcery poznamenalo dětství a dospívání v rodině, které dominují dědičná knížata. Záhy se začala vzpírat etiketě a aristokratickým predikátům, později sklouzla k drogové závislosti, jíž se později zbavila a dokázala si vybudovat vlastní život v Londýně, přičemž stíny minulosti zanechala za sebou. V průběhu natáčení Lila Schwarzenbergová opakovaně čelí otázkám svého spolurežiséra Lukase Sturma na téma vlastní minulosti. Film ukazuje, jak se Lila opakovaně pokouší překonat odstup od svého zdánlivě přezíravého otce. Výsledkem je velmi intimní portrét dvou lidí, kteří jsou si blízcí i cizí zároveň. Navzdory bouřlivé rodinné historii poznamenané ranami osudu se oba upřímně snaží k sobě najít cestu. Dokument Můj otec, kníže vypráví příběh mnoha dcer, synů, otců a matek o jejich vzájemné, často ovšem marné, touze po uznání, ocenění a blízkosti. (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (11)

Tomash58 

všechny recenze uživatele

Pro někoho překvapivě apolitický dokument "vyprávějící život" německo/českého politika. Německo na prvním místě jelikož celé znění je v němčině, ale to by nemělo nikoho odradit - tento rodinný dokument opravdu stojí za tu hodinu a půl.  Už od začátku je vidět, že na to půjde film trošku jinak, autorem je Schwarzenbergova dcera, která nemá se svým otcem zrovna nejbližší a nejlepší vztah. Ale právě díky tomu vzniká toto dílo a nejde jen o dokument o Knížeti, ale jakési pochopení vzájemného vztahu dcera-otec a ukázání spíš jeho lidské stránky. A to už od Karlova dětství až po současnost. A dělá to jednoduše a kvalitně.  Nemáte rádi dokumenty? Nic pro vás. Nemáte rádi Schwarzenberga? Nic pro vás. Ale přišli byste o fajn práci, která má co říct, jak o Knížeti, tak o jeho rodinném životě a rozhodně si z toho má každá rodina co odnést :) ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Ve Varech mi to uteklo, takže jsem byl rád za možnost zajít na to do kina až teď, a rozhodně nelituji, protože mi to přišlo jako skutečně přínosný film. Jednak je to natočené zajímavým způsobem, kdy je to nečekaně osobní, místy až dojemné, a člověk si u toho mj. říká, jestli je to skutečně dokument o Schwarzenbergovi, nebo o jeho dceři (což ale není výtka), a jednak si tam jde podle mě najít mnoho látky k přemýšlení i o vlastní rodině a celkově o životě. Btw. příjemně mě překvapilo, že je to celé v němčině, to jsem předem nevěděl, a pak to ve mně taky rozjitřilo starou lítost nad tím, že KS tenkrát nevyhrál ty volby, což mě nikdy nepřestane mrzet. ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Rodinná konfrontační terapie Lily Schwarzenberg, kterou jí zřejmě někdo poradil po jejím rozvodu. Problém ale je, že zatímco vyčítá svému otci zdrženlivost a neproniknutelnost, ona sama o sobě prakticky nic bližšího neřekne, jako bychom ji měli již dávno dobře znát. Takto se díváme na 80 minut afektované ženské, jejíž jediný zajímavý aspekt je, že vypadá jak 90s Linda Hamilton, která furt ujíždí na klišé o tom, jak jí zámecká role nikdy neseděla a nejlépe si rozuměla s děcky v podhradí. Každopádně 30+ Schwarzenberg na dobových záběrech je vždycky pastva pro oči, protože vypadá jak zámecké strašidlo a jeho hologram by do nějaké lovecraftovské adaptace padnul jak máloco. ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele

[KVIFF 2022] Trochu jsem se bál, že uvidíme bezduchý pomník. Ona byla však objektivita zajištěna ze strany, ze které by se to nejméně čekalo. Dcery samotné. Ta nenechává nit suchou a ví kam na otce mířit. Je to dokonce i dokument záhodný v tom, že jasně popisuje, co a jak, tedy můžeme mluvit o klasické a dle mě skvělé formě. I když občas máme mikro pasáže , které drhnou až přes ty větší jako třeba neobjasnění rodinných věcí a další aspekty, které vtom dělají trochu guláš. Pan kníže přiblížen byl. V něčem trochu trhaně, ale rozhodně ne špatně napřímo. ()

Bush13 

všechny recenze uživatele

Více než životopisný dokument jakási autopsychoterapie. A lehké snad ani ne nespravedlivé vyřizování si účtů se slavným otcem poskytuje přes veškerý nepříjemný trochu afektovaný a subjektivní zápal Lily trochu jiný, rozhodně ne vždy pozitivní, ale celkem plastický obraz mého veleoblíbeného aristokrata a politika, jenž stál vždycky zajímavě rozkročen mezi hodnotovým konzervatismem a politickým liberalismem. Motivy rodinného odcizení ve slavných rodinách a absence empatické rodičovské lásky vedoucí k pochroumaným duším jsou věcí běžně známou, ale zároveň po odkrytí závoje soukromí v kontrastu s veřejnou popularitou vždy svým způsobem fascinující. Škoda, že šlo vlastně jen o duel, duel tlačený jednou stranou, tj. samotnou autorkou, která v některých chvílích až jakoby absurdně zpovídala sama sebe - chyběly mi pohledy dalších aktérů minimálně z rodinného prostředí. ()

Galerie (12)

Související novinky

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

14.12.2022

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 15. do 21. prosince tohoto roku BestFilmFest, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé… (více)

Reklama

Reklama