Duch Richarda Harrise

(festivalový název)
  • Velká Británie The Ghost of Richard Harris

„Kdybych zítra umřel, aspoň budete vědět, že jsem tady byl.“ Jedna z mnoha odzbrojujících vět jedinečného irského herce, básníka a zpěváka Richarda Harrise (1930–2002), o němž je snadné mluvit v superlativech. Čtyřicet nezaměnitelných let plných úžasných i kontroverzních okamžiků profesních i soukromých se rozpíná mezi Harrisovými ikonickými rolemi v dramatech Ten sportovní život a Červená pustina a moudrostí, něhou a důstojností, kterými prodchnul svého Marka Aurelia v Gladiátorovi či Albuse Brumbála v prvních dvou dílech potterovské ságy. Zkušený tvůrce Adrian Sibley se originálním způsobem popasoval s konvencemi portrétního dokumentu, mimo jiné i s pomocí Harrisových synů Jareda, Jamieho a Damiana. (MFF Karlovy Vary)

Goldbeater

Divákům, pro které jméno Richard Harris znamená jen a pouze moudrého a dobrosrdečného ředitele kouzelnické školy s dlouhými bílými vousy, musí tenhle dokument uštědřit pěknou ránu. Portrét britského bouřliváka totiž boří veškerá tabu a ukazuje legendárního herce jak v jeho vrcholech, tak i v jeho nejnižších chvilkách. Tvůrcům se podařilo v tomto snímku skvěle vybalancovat kombinaci dobových záběrů a nahrávek, z nichž sám Richard Harris o svém životě vypráví, jako by k nám dnes promlouval jeho duch, se zkušenostmi jeho přátel, kolegů a zejména také jeho tří synů, jejichž vztah k otci by se dal označit jako přinejmenším velmi komplikovaný. Duch Richarda Harrise je informacemi nabitý,  zábavný a velmi emocionální portrét hereckého velikána. [KVIFF 2023] ()