S’-čchuan a Čchung-čching

(TV film)
  • Francie Chine, merveilles et splendeurs du Sichuan (více)
všechny plakáty
Francie, 2018, 90 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Georges Guillot

Krásy čínské provincie, kde mohutná pohoří střídají úrodné nížiny a náhorní plošiny hluboká údolí... Čínská provincie S´čchuan je území plné krás a protikladů, ale i barevná paleta národů a kultur. Žijí v ní Iové, Čchiangové, Tibeťané a další etnika, která si uchovala tradice i dialekty. Mimo slavné historie, za kterou zájemci putují třeba do města Čchung-čching, návštěvníci často obdivují i kuchyni plnou výrazných chutí a vůní. Tamní koření znají na všech kontinentech. Turisté mnohdy zamíří i do rozlehlých lesů, kde obdivují vzácné živočišné druhy. Provincie ale nežije jen z minulosti. Dnešní S´čchuan je křižovatkou národů, jejíž tvář se rychle mění. Města se rozrůstají jako chobotnice a patří k nejmodernějším na světě. Ale i přes tento trend obyvatelé nezapomínají na své světově unikátní dědictví minulosti. (Česká televize)

Marze

Obrazově krásný dokument na České televizi. Více se věnuje kultuře než přírodě. Trochu děsí ta šílená hustota obyvatel a třeba střídání směn řidičů nadzemní dráhy s robotickým chováním. Když jste byli v Číně před deseti lety. mělii jsme na ulicích a v rychloobčerstvovacích fast foodech pocit, že jsou všude okolo pětadvacetiletí lidí. Nyní se to posunulo na třicet, ale stále je to společnost mladých lidí na rozdíl třeba od Japonska nebo Německa. Plyšovou pandu bych si dal na suchý záchod, abych na ni mohl srát. V závěru uvidíte to lepší z čínské kuchyně. ()