Reklama

Reklama

Horský vůdce

(festivalový název)
  • Slovensko Horský vodca (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dokumentárny film o živote a práci horských vodcov. Horský vodca je povolanie, pri ktorom sa vstup do horského prostredia nedá nazvať vášňou, ale skôr hlbokým vnútorným poslaním. Hoci hory ľuďom dávajú pocit eufórie a oslobodenia od každodenných problémov, jeho profesia zahŕňa maximálnu sústredenosť, zodpovednosť za ľudské životy, zvládanie neočakávaných situácií a popri tom častokrát prekonávanie vlastného pocitu fyzickej aj psychickej vyčerpanosti. Napriek mimoriadnej náročnosti tohto povolania sa dnes teší 150. výročiu vzniku. (RTVS)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

Tomas_PO 

všechny recenze uživatele

Sklamanie. Barabášov film o slovenských horských vodcoch na Slovensku, ktorý ale postrádal iskru, charizmu, či zaujímavejší obsah. Možno však pre porovnanie s Hollywood produkciou typu Everest (2015), The Summit (2012), Beyond the Edge (2013), či Touching the Void (2003). Áno, Tatry sú strohé, mĺkve, nekomerčné, a zrejme sa nedá čakať, že film o horských vodcov bude opakom. Už len to natočiť výstupy na vrcholy hôr musí byť umenie. No žiaľ, očakávanie tentokrát predčili výsledný efekt. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Ja milujem Tatry a zároveň milujem Barabášove dokumenty, ktorý dokáže skvelým spôsobom zachytiť to, čo zachytiť chce a v jeho filmoch je vidieť nesmiernu lásku k prírode, ale najmä k horám. V tomto snímku verne a pomerne vyčerpávajúcim spôsobom zachytil profesiu horského vodcu tak, že si divák dokáže predstaviť, čo všetko táto práca obnáša a aký vzťah človek musí mať k prírode, aby to mohol robiť. Dokument sa nevyhol aj spomienkam na zosnulých vodcov a brutálne podmanivým obrázkom tatranskej prírody zachytených z vtáčej perspektívy. Ten, kto miluje hory, si tento film užije. 85 % ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Řekl bych že velmi zdařilé a chytlavé nahlédnutí do profese horských vůdců. Neubráním se však srovnání s některými dalšími dokumenty Pavola Barabáše, které přeci jen oplývají silnějším a chytlavějším tématem. Záběry ovšem nádherné. Horským vůdcům všechna čest. Jejich řemeslo a především zodpovědnost bych s sebou rozhodně nechtěl nosit až na vrcholky hor. Tam se něco může posrat ve zlomku sekundy a následky jsou mnohdy fatální. [70 %] ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Takmer som sa dostal na ty štíty hor... Jo, tenhle pohled do Tater se mi líbil zatím asi nejvíc ze všech. Sice je to poklidné putování se spoustou mluvení, ale ty živý záběry z výstupů berou dech. Vzhledem k tomu, že se bojím vejšek, sem se krapet zapotil už jen při sledování. Kdyby mě chtěl někdo někdy nejvíc potrestat, tak by mě helikoptérou vysadil na gerlachu a řekl - jdi si vlastní cestou :o). Ani sem si nikdy neuvědomil, jak sou ty Tatry věžatý, vysoký a pestrý. To ta naše Sněžka, ze který se stal Václavák je hrozná hora... ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Dokument vzdávající hold krásám Tater a především těžké práci horských vůdců. S dokumentem mám ale trošku problém. Celý to na mě působilo, že si ti horští vůdci stěžují jaký to mají těžký a udělali z toho v podstatě nejtěžší povolání na světě... Nestačí být jen dobrý horolezec. Musí být dobrý manažer, psycholog. Musí umět několik jazyků, vyznat se v meteorologii, biologii, stravě, strečinku, fyzické připravenosti. Sám musí nalézt rovnováhu odpočinku vybalancovat fyzickou a psychickou únavu... a v jistým ohledu to na mě prostě působilo trošku "uplakaně". Tím rozhodně nechci jejich práci nějak shazovat jen to tak na mě z jejich rozhovorů prostě působilo. Vím, že práce horského vůdce bude prací náročnou jak po psychický tak po fyzický stránce. Horský vůdce neručí jen za svůj život ale i za život svého klienta/klientů. Taktéž je to povolání které je hodně závislé na počasí. Na tomhle povolání se taktéž nedá zbohatnout. Na druhou stranu chci dodat, že kdyby je tohle všechno nebavilo tak to nedělají. Závěrem jen dodám, že dokument za vidění určitě stojí. Nejen kvůli nahlédnutí "pod pokličku" profese horského vůdce ale i kvůli dechberoucím záběrům hor. PS. Nejsem závistivej člověk ale Tatry slovákům závidím. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama