Tsuki

Zábavná „oslava“ japonské lázeňské a koupací kultury! A to v podání velkého množství japonských herců v čele s Ikutou Tómou, plus navíc i s trochou národnostně odlišného prvku (Acugiri Jason, Chris Hart, částečně i Eidži Wentz), čímž se nepochybně tvůrci snaží poukázat, že lázeňská kultura je tady pro všechny, nejen pro rodilé Japonce. Film není a očividně ani nemá ambice být nikterak hlubokým dílem (dokonce i samotné postavy postrádají hloubku), a jako takový je třeba ho brát. Jde spíš o příjemné a místy vtipné ztvárnění japonské lásky k jejich lázním (onsen) a veřejným umývárnám a s tím spojenou kulturou a zvyky. Jelikož jde o komedii, spoustu z toho je vedeno do lehkého absurdna (např. vtipné vyobrazení „sekty“, která učí koupání jakožto pravidly svázanému rituálu) a upřímně, najdou se velmi humorné scény, ale i takové, které nejsou až tak povedené a trošku to ujede do trapnosti. Vcelku je však bilance dobrá a já osobně jsem se bavila především postavou, kterou hraje Kohinata Fumijo – to jeho ryzí nadšení pro rituální mytí bylo k popukání. Ke konci film zabředne do sentimentality a příliš přímočaré snahy dojmout diváka, což tak úplně nezafunguje, ale naštěstí se po většinu dění opravdu drží spíše té zábavné linky a odlehčenosti a nesnaží se být něčím, co není, takže nakonec mě ani ten závěr až tak neprovokoval. Celkově vzato si tedy dokážu představit ještě lepší zpracování takového námětu a je fakt, že film má svoje mouchy (např. škoda nedotažené postavy specialisty na onseny – stálo by za to dát jí na konci prostor pro nějakou vnitřní proměnu/prozření), ale jako celkový zábavný zážitek to fungovalo, líbilo se mi být vtažená do drobné komunity návštěvníků oblíbené umývárny v malém městě, a vůbec byly příjemné všechny ty odkazy na japonskou lázeňskou kulturu (myslím, že divák, který do toho má aspoň trošku vhled nebo osobní zkušenost, si to užije více). A to samozřejmě nemluvě o všech těch známých hercích, které je zábava sledovat v těchto rolích. Lehce nadprůměrný odpočinkový zážitek, přesně jak se patří pro tuto tématiku. (Viděno 27.2.2023 v kině Aeon Cinema, Okayama.) ~(3,7)~ ()