Nechcete jet do Bembrly? (TV film)

• Československo

Nechcete s námi do Bimberly?

(pracovní název)

Krátkometrážní / Komedie

Československo, 1969, 24 min

Antonín Moskalyk

Jiří Pipka

Luboš Fišer

"Nemáš rád lidi! Nechceš se s nima bavit! Seš špatnej spolucestující!" To je zase koncert panečku. Nabručený Jaroslav Marvan, nevypočitatelný Pavel Landovský, necelých 25 minut, jedno maličké kupé... A takové drama se do něj vešlo. Na tuhle senzační komedii, která minutu od minuty hořkne, si ode dneška vzpomenu při každé cestě vlakem.(2.3.2016)

Kde jsou ty časy, kdy se z čiré radosti a chuti dělat kvalitní srandu natáčely tyhle vybroušené skvosty!(6.10.2014)

• Lish84

Herecké výkony jsou vynikající a dobře jsem se nad herectvím Pavla Landovského a Jaroslava Marvana bavil. V závěru jsem však čekal nějakou pointu, ne zásadní ani překvapivou, ale takovou, která dá smysl tomu, proč drzý mladík (zřejmě zločinec) otravoval starého pána. Že si z tohoto setkání každý z nich nakonec odnese nějaké ponaučení. Pointy jsem se však nedočkal žádné, což mě velmi zklamalo. Když se pan Marvan lekl nového cestujícího (Jiřího Krampola), přišlo mi to jen jako chabý pokus o nějaké smysluplné zakončení této povídky. Motiv mladík obtěžuje a posléze i ohrožuje staříka, nakonec mladík vystoupí a je konec - to je pro mě opravdu málo. Celá povídka mi přišla nakonec jen jako silvestrovská scénka ve filmové podobě - byť se skvělými hereckými výkony.(11.9.2006)

Krásný groteskní televizní příběh (sice krátký ale o to více geniální) o nezvaném příchozím podle předlohy J. Speighta, který v roce 1969 natočil režisér A. Moskalyk.S brilantními hereckými výkony nejen pana Marvana ale zejména netypicky hovorného místa mi až nesrozumitelně výřečného P.Landovského.Tato televizní inscenace, se celá odehrává ve vlakovém kupé. Tento uzavřený prostor se tu stává ideální zkumavkou, kde se obnažují lidské povahy. Ke ctihodně vyhlížejícímu postaršímu pánovi (Jaroslav Marvan) přistoupí výřečný mladík (Pavel Landovský). Nejprve svého nemluvného spolucestujícího obtěžuje ustavičným, stále konfrontačněji zaměřeným plkáním, aby jej posléze začal s namířenou zbraní v ruce ponižovat, nutit třeba ke štěkání a dokonce lezení po podlaze.Jak já jsem se až škodolibě bavil (ale sám se vžít do této situace a alespoň trochu si jí představit na vlastní kůži no nevím nevím) když pan Marvan štěkal nejprve jako nějaký jezevčík poté stále silněji a hlasitěji jako bernardýn a pak na konec jako vlčák, nebo když byl stále dokola nucen opakovat "Já už nebudu kouřit", poté co na něj P.Landovský mířil svou nepravou pistolí. Zvláště pan Landovský poutá v tomto snímku svým excentrickým výkonem, jeho proletářský výlupek ohromuje verbálními vodopády plnými obviňování i vztahovačnosti (štve jej, že oslovovaný muž odmítá přejmout vnucovaná pravidla konverzace). Všiml jsem si také jisté přemíry gestikulace, avšak za zdánlivou zábavností se skrývá znepokojivý postřeh o hluboce zakořeněné nenávisti životního outsidera k takzvaně "oporám společnosti" - v jeden okamžik dokonce vypustí hrozbu, že po příchodu revoluce se takový nadutí lidé budou věšet.Nádherné na pět to sice není ale za 4* určitě.(10.9.2006)

:-)))(24.9.2017)