Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Střihový dokument režiséra Murraye Lernera Festival zachycuje ve zkratce průběh festivalů lidové hudby v americkém Newportu v letech 1963-66. Autentické nahrávky nejpozoruhodnějších písní jsou umocněny sociologickým pohledem na prostředí, v němž vedle amatérů z celé Ameriky vystupují i známé soubory a zpěváci. Ve filmu Festival se objevuje trojice Peter, Paul and Mary. Patří k osobním přátelům Boba Dylana, s nímž je spojuje stejný názor na svět a jehož písně také interpretují. Tito zpěváci se nevyhýbají ničemu, co slouží jejich protiválečnému přesvědčení. Největší úspěch dosáhli přednesem písně francouzského autora Borise Viana Dezertér, v němž vyzývají vojáka, a tím všechny vojáky ve Vietnamu, aby přestali zabíjet. Toto trio mělo vliv také na další umělce: hlásí se k nim jako k inspiraci i Marlene Dietrichová i známý americký zpěvák italského původu Booby Darin, zpívající písně s protiválečným obsahem. Bob Dylan je tvůrcem textů, hudby i interpretem. Má velký vliv na mládež, patří k nejpopulárnějším zpěvákům v Americe. Vystupuje všude, kde může uplatnit své myšlenky, zaměřené proti imperialismu. K němu se druží jako bojovnice proti vietnamské válce vynikající zpěvačka americko-mexického původu Joan Baezová, členka světového hnutí Obránců míru, která svůj hlas nepokládá za cíl své kariéry, ale za prostředek k vyslovení toho, co musí říci na obranu života. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

fragre 

všechny recenze uživatele

Newport Folk Festival v nejlepších létech své existence. Koncentrace hvězd v tomto filmu je náramná - Peter, Paul & Mary, Judy Collins, Johnny Cash, Odetta, Buffy Sainte-Marie, Pete Seeger, Mississippi John Hurt, Donovan, Bob Dylan, Joan Baez a její ještě hezči sestra Mimi, Howling Wolf... Vyvrcholení amerického folkového hnutí, nejen jako hnutí hudebního, ale i občansky protestního. Zároveň už známky odlivu - Bob Dylan již s elektrifikovanou kapelou je sice bouřlivě vypískán a je mu do Jidášů vyspíláno, ale on byl budoucnost inteligentní pop-music. Film je asi těžce pamětnická záležitost, ale ta opojná vůně naděje lepšího světa je z něj cítit dodnes. ()

Pucmeloud 

všechny recenze uživatele

Pro mou generaci folkařů (dnes 60 a víc...) byl tento film opravdovým zjevením. Už za totáče se dal vypůčit v ÚPF na 16mm a tak občas při různých koncertech folkařů byl taky na programu. A jsem přesvědčen, že má co říct i dnes. ()

jindrak 

všechny recenze uživatele

Film je tak trochu nostalgie ve formě obrazového pásu. Prostřednictvím úžasného hudebního materiálu a záběrů z legendárních festivalů jako Newport Folk Festival či Isle of Wight Festival, nás Murray Lerner zavádí do éry, kdy se hudba stávala hlasem generace. Avšak, i když se film ponořuje do bezbřehého vlnobití hudebního šílenství, občas ztrácí směr. Chybí mu hloubka a kritické zkoumání vlivu této hudební revoluce na společnost. Přesto se však nedá popřít jeho kouzlo. Festival je jako vzpomínka na bouřlivé léto, které nám připomíná, jak daleko jsme od té doby dospěli, a přitom jak mnoho jsme ztratili. Mimochodem, kdyby se někdo letos chystal na festival v česku, dejte vědět, hledám zpřízněné duše :) Tady je pár tipů o českých festivalech. ()

Reklama

Reklama