Angustia

Španělsko, 1987, 86 min

J.J. Bigas Luna

J.J. Bigas Luna

Josep M. Civit

Jedným slovom rarita, ktorej len málo chýba k dokonalosti. Celý námet hororu by sa dal zhrnúť jedným výrokom matky: "Všetky oči nášho mesta budú patriť nám!" Mal neuveriteľne kvalitnú kameru, ani by som nepovedal, že je to horor z 80. rokov. Je to aj dosť krvavé, napriek tomu by som film zaradil medzi psychologické horory. Boli tam totiž dosť dlhé scény, v ktorých protivná matka so svojim škrekľavým hlasom hypnotizovala svojho syna, až sa mi z toho točila hlava. Naozaj, na tento film tak skoro nezabudnete, už len preto, že sa jedná o dva horory súčasne v jednom, čo sa tak často nevidí. Mrzí ma len jedno - že som ho videl AŽ teraz (ale lepšie neskoro ako nikdy).(21.12.2010)

Velmi dlouho jsem přemýšlel, co si o tomto filmu vlastně myslet. Naprosto famózní začátek nesoucí se v duchu originálního nápadu, navíc značně odpudivého, jdoucí ruku v ruce s psychologickým terorem své matky je bohužel na vahách spokojenosti převážen značně průměrnou druhou polovinou, kde vyvolané napětí opadá. Nakonec jsem se rozhodl pro vyšší hodnocení, především kvůli originalitě, skloubení totožného příběhu na plátně i ve skutečnosti a alespoň trochu vyvedenému zakončení. 70%(20.11.2012)

V subžánri psychologického hororu hotová laskominka, dokonca by som povedal, že v mnohých smeroch unikát. Angustia sa vlastne skladá z dvoch príbehov, ktoré fungujú samostatne, pričom sa ale navzájom ovplyvňujú a pri niektorých scénach (nar. scéna na WC, pred plátnom.....) sa ich dejové linky aj pretnú, a to šikovným a efektným spôsobom. Dejové linky oboch príbehov sú síce priamočiarejšie a s pomalším tempom, avšak pocitový účinok na diváka je tu obrovský. Ani si vlastne nepamätám, žeby som videl niečo tak nepríjemné a pričom by ma obchádzal tak zlý, dusivý pocit. Keby som film videl v kine, asi by mi nebolo všetko jedno. Je to zvláštne, pretože sa tu žiadnych strašidelných ani extra krvavých scénok nedočkáte, úspech treba asi hľadať v neobyčajne kvalitne rozobratých charakteroch hlavných postáv matky so synom a v nátlakových, audiovizuálne nepríjemných scénach. Nedá mi ani nespomenúť na svoju dobú výborné technické spracovanie. Tu nie je čo riešiť, film si svojou originalitou, nápadom a s tým spojeným účinkom na diváka plný počet jasne zaslúži.(27.4.2015)

Děsivá Zelda Rubinsteinová z Poltergeista a její vyšinutý synek. Kromě hlemýžďů a holubů milují oba oči, oči, jež společně sbírají. Báječné psycho o synovi, kterého ovládá matka (nelze nevzpomenout Psycho), se chvílemi mění v halucinogenní podívanou, kdy kromě filmu ve filmu je do děje zatahován i samotný divák. Nedivil bych se, kdyby se v kině někomu z těch spirál zatočila hlava. Očička jsou pěkně vyřezávána, vydloubávána, omývána a vystavována. Výborná kamera, hudba i věrohodné herecké výkony. ,,Neboj se mě, nejsem skutečný, jsem jen tvoje halucinace.".......fik!(16.8.2013)

Zvuk kyvadla, roztočená špirála, uhrančivé oči, hypnóza. Angustia (Úzkosť) bola natoľko presvedčivá a sugestívna, že som takmer zaspal. Pre iné filmy záporné hodnotenie, pre tento pochvala. Je to skoro postmoderne ladený príbeh v príbehu, film vo film. Dve roviny sa občas prekryjú ako pri zatmení slnka. A napokon sa preplietli až tak, že som mal z toho guláš a kládol som si otázku, či náhodou nie som tiež zhypnotizovaný. Dopozeral som to v akomsi stave zmeneného vedomie. Vplyv médií je zničujúci.(9.4.2015)