Generál Luna (festivalový název)

General Luna

(festivalový název)

Akční / Historický

Filipíny, 2015, 118 min

Jerrold Tarog

Filipínský historický snímek "Heneral Luna" má rozhodně svoje chyby a chvílemi vypadá hodně amatérsky, ale zároveň jsou zde momenty, které ukazují sílu filmové výpovědi a toho, jak je možné akcentovat dějiny i politiku, stejně jako lidské postoje jako loajalitu nebo zradu. Herecky překvapivě velmi povedené, nejvíce pak překvapí gore scény.(31.12.2015)

Solidně spíchnutý spektál o době americko-filipínské války na konci 19. století, generál Luna se marně pokouší nedisciplinované vojáky, zrádné krajany přimět k jednotnému postupu proti USA, dal svým soupeřům pořádně zabrat a jelikož ho nedokázali porazit, postarali se o jeho zradu. Bezpochyby nadnesený záměr tvůrců, Luna by způsobil USA citelné ztráty, ale dříve nebo později by se musel po vzoru mexických revolucionářů uchýlit k partyzánské válce. Zajímavé představení historie jednoho státu, jak se z tribálních etnik stal stát.(31.12.2015)

General Luna je na filipinske pomery celkem zdatne natoceny historicky opus, apelujici predevsim na narodni hrdost, ktera (pravdepodobne) u dnesni generace mladych filipincu chybi. Jiste, film jako takovy se neobejde bez chyb a stejne tak nemohou chybet prvky tolik typicke filipinske filmografii - slow motion, hra na kytaru (nebo jiny hudebni instrument) nebo prehnany vyvrcholeni v podobe atentatu generala. Presto vsechno me film samotny docela zaujal, coz se o drtive vetsine dnesnich filmu z tehle zeme rict neda. Podrobnosti konfliktu neznam, filipinsko-americka valka byl ocividne konflikt vyvolany jednim krve-moci chtivym americkym papalasem, ale co jsem tak zevrubne cetl, tak prilis daleko od pravdy tenhle film nebude. Jinak pro Vavcu - ano, k partyzanske valce pozdeji doslo a bylo to neco, co general prosazoval uz od pocatku (a co mu umozneno nebylo). Jestli by Antonio Luna zvratil vysledek valky nevim, ale jeji prubeh by asi vypadal jinak...(7.10.2018)

• humanbeing

SPOILER Rozstřílení jedné postavy na konci mi přišlo poněkud delší. Jinak pěkné gore během bitev včetně odstřelení vrchní půlky hlavy krásně na kameru.(28.7.2016)

• kinderman

Sedí dvě dámy v restauraci a ta jedna povídá: "To jídlo je tady hrozné." A druhá si přisadí: "A ještě dávají tak malé porce!" Vtip z Annie Hallové se mi vybavil při sledování této filipínské hagiografie. Akční scény jsou nepříliš dobře zrežírovány, a ještě je jich tam málo. Tedy na to, že hlavní postavou je generál. Ale koukám, že některým stačí pár gore efektů a už střílí nadprůměrné hodnocení. Za mě ztráta času.(23.10.2016)