100 let snění. 100 let tvoření. 100 let Stana Leeho. (JasonCZ)

Marze

Ucinny korporatni dokument. Je to film vytvoreny lidmi, kteri Stana Lee miluji a je to reklama nejen pro neho, ale take pro Marvel. Film nabizi solidni vstup do cele generace superhrdinu, ale do uplne biografie ma daleko. Ani moc neprispel k pochopeni komiksove historie. Pritom Lee byl komplikovany muz. Nastesti je tu prekvapujici mnozstvi archivnich materialu. ()

BoXBe

Kdybych netušil vůbec nic, na hodnocení bych přidal. Jenže jsem četl knihu o Marvelu a viděl a četl x rozhovorů a bylo to všechno řádově zábavnější. Akorát, že cokoliv je o dost zábavnější. Podcast Moviezone Live o vzniku filmu Spiderman je násobně zábavnější a bohatší na informace. Takže ani jako pěkný pomníček to na mě nezafungovalo. O ekonomickém backgroundu a problémech nepadlo ani slovo. Funguje to tím pádem spíše jako motivační video. Kdo rád motivační videa, další hvězdička k hodnocení navíc. Ale na mě ani toto nefungovalo. Ani figurky. Ani pomalý střih na mluvícího Stana. Tak snad příště a více o té popkultuře a otevřeněji a upřímněji. Jinak se samozřejmě taky klaním před tím odkazem a pár hlášek si určitě odnáším k dobru. ()

koty2201

Je mi ľúto, že tento dokument vyvolal rovnaké kontroverzie aké trvajú už od odchodu Steva Ditka a ešte viac od odchodu Jacka Kirbyho. Kirbyho rodina sa aj v tomto prípade sťažuje, že v dokumente to znie, ako keby všetko vytvoril a vymyslel Stan Lee a nie spoločne všetci traja, plus ďalší kresliči. Po dopozeraní dokumentu z toho ja taký pocit nemám a stále to bolo opisované ako ich spoločné diela, ktoré jeden napísal a druhý nakreslil. Ale viem pochopiť obe strany konfliktu. Koniec koncov, je tam opísaný aj stav s autorskými právami, vďaka ktorému sa rodiny pôvodných kresličov stále bijú o práva. Problém je v tom, že prišli na tento nedostatok príliš neskoro. Podľa amerického práva síce je nápad ich, je to aj ich práca. Ale podľa zmluvy plnili len objednávky/zákazky firmy Marvel Comics, čiže aj keď sú autormi, tie diela im nepatria a patria firme Marvel Comics ako objednávateľovi ich práce. Preto aj teraz za každý MCU film dostanú potomkovia autorov len smiešnych 5000 dolárov, aj keď si film zarobí takmer miliardu v kine a na Disney+. A to je voči tým rodinám veľmi nefér, ale myslím, že to v tom dokumente akcentuje aj Stan, ktorý hovorí, že to bola chyba a uvedomil si to príliš neskoro. A zatiaľ čo on zbohatol, ostatní zomreli v chudobe. Aj dokument samotný má takúto temnú pachuť na konci. Na druhej strane som si tento film ako taký užil a jediné negatíva sú asi v množstve informácii, ktoré zaznejú a v tom príliš rýchlom konci. Pretože ja síce som o Marveli nič nevedel a ani o komiksoch, pretože som sa k nim nikdy nedostal (ale jedného dňa by som si tie naj kúsky chcel prečítať), tak ten kto o tom niečo vie, sa veľa nového a zaujímavého ani nedozvie. Nemuseli na tom takto šetriť a povedať viac pikošiek zo zákulisia tvorby a možno aj zo súkromia Stana Leeho. A cítim sa trochu trápne (preto sa nenazvem fanúšikom Marvelu ale len MCU), keďže tieto komiksy najviac poznám skutočne len z filmov a seriálov; či už animovaných alebo hraných. A ako som už vravel, tak trochu mi nepasoval ten koniec. Keby bol aspoň o polhodinu dlhší a bolo tam viac informácii, tak by sa mi to páčilo oveľa viac. Pretože máte tam sedemdesiate o osemdesiate roky len tak letmo, akoby z rýchlika spomenuté, a zrazu HOP! a je tam rok 2009, kedy si Disney odkúpil Marvel a začal točiť súčasný Marvel Cinematic Universe s tým, že sa komiksy píšu aj naďalej. Ale okej, nič sa nedá robiť, len je to nevyužitý potenciál na 100%. Avšak, aby som to zakončil na pozitívnej vlne, tak samozrejme ma celý čas fascinovalo, že čím všetkým si museli za tých posledných 84 rokov prejsť až do súčasnosti. Som rád, že teraz viem o tejto histórii oveľa viac. Nielen z fungovania samotnej firmy, ale aj trochu zo súkromia Stana Leeho. Rovnako ako aj z filozofie tvorby komiksov a ako k nim autori pristupovali a celé sa to rokmi transformovalo. Že to nechceli robiť len ako tupú akčnú zábavu, ale chceli deti aj niečomu naučiť a vychovať z nich morálne vyspelé osoby. Že tým postavám chceli vdýchnuť život a nerobiť z nich bezduchých panáčikov a aby boli čo najviac rozmanití, pretože len tak si viete získať čo najväčšie publikum. Každý si nájde to svoje s čím sa dokáže najlepšie stotožniť. Stan tam mal veľmi múdre rady pre rôznych umelcov a na jednu vec prišli aj niektorí úspešní influenceri - rob veci také, aké by v prvom rade bavili teba a potom je veľká šanca, že zaujmeš aj ostatných. Píš také komiksy, ktoré by bavili čítať aj teba; toč také videá, ktoré by si si ty rád pozrel. Takže ak je niekto neznalý v Marvel Comics historií tak ako ja, tak môžem tento dokument odporučiť, aj keď nie je dokonalý. Tí, ktorí tie udalosti dobre poznajú, tak vám to veľa nového nedá a môžete to ignorovať. () (méně) (více)

Derek

Disneyovský oslavný dokumento o Stanom Lee, neurazí a nájde sa tu i zopár zaujímavých informacii, ale až príliš sa tlačí na glorifikáciu najslávnejšieho komixového tvorcu všetkých čias. Najlepší moment je telefonická konverzácia, skoro až hádka, medzi Stanom a jeho bývalim spolupracovníkom Jackom Kirbym. Nevinná gratulácia k narodeninam sa mení v hádku, škoda že zostane len u toho a režisér sa už viac k tomu nevráti. ()

Marcos22

Nádherný, srdečný, Stanu Leemu hold vzdávající dokumentárně-životopisný film, který mapuje jeho život a dětství, pracovní zkušenosti, vztah s kolegy a v neposlední řadě taktéž impulsy, které stály za zrodem jednotlivých postav v jeho komiksech. Dokument tak činí s obrovskou láskou a pokorou. Režisér David Gelb se k látce snaží přistupovat velmi objektivně a vyzdvihuje genialitu tvůrčího tria Stan Lee, John Kirby a Steve Ditko, která se nesmazatelně nejprve zapsala do srdcí milovníků komiksů, a následně i filmových fanoušků. Jako divák jsem dostal víc než jsem očekával a navíc bez typického amerického patosu, jak to u obdobných dokumentů bývá zvykem. Pět hvězd. 👌 (28.07.2023) ()