Záhadné zmizení

• Sovětský svaz Isčeznověnije (více)
všechny plakáty

Rodion Samarkin (Aleksei Mokrousov) je neskutečně činorodý člověk, který, jak se říká, chvíli nepostojí. Už když mu bylo patnáct, utekl z domova, aby na Dálném severu našel svého nezvěstného otce a dnes ve svých dvaceti se zase nadchl pro pátrání po ztraceném zlatém pokladu starých Skýtů. Ten byl objeven těsně před vpádem Němců, jenže během prvních dnů války, kdy se jej snažil jeho objevitel převézt do bezpečí, zmizel beze stopy. Během prázdnin se tedy s přáteli vydal do Kozarů, do míst, kde byl před třiceti lety poklad vykopán a tam se prohledávali všechny možné úkryty, především zdejší jeskyně. Věnovali tomu každou volnou chvíli, ale skrýš s cennostmi stále ne a ne nalézt a ostatní už ztrácejí elán, se kterým před pár dny přijeli. Když se navíc Roďova holka rozhodla dát mu košem, protože dala přednost jeho kamarádovi, přišel úplný konec výpravy a všichni kromě Rodika odjeli.
Nastoupilo září, začal nový semestr a jediný, kdo se na studijním na začátku akademického roku nezapsal, byl Roďa. V tu chvíli si dělali trochu starosti, aby stíhal učivo, až se zas objeví a aby neměl problémy na fakultě, ale uklidňovali se, že se možná urazil. Navíc od něj nakonec přišel i telegram, že prý ať si nedělají starosti, že je v pořádku v Murmansku. Trvalo to několik dní, ale nakonec se přeci jen Maximovi, který před měsícem z Kozarů odjel po hádce a s Roďovou ex, vše v hlavě rozleželo a vydal se svého bývalého nejlepšího, už měsíc nezvěstného přítele hledat. Ne do severského přístavu, ale na jih. (chamonix)