Jeden z komerčně nejúspěšnějších sovětských filmů 70-tých let přibližuje osudy tří žen z rozličných koutů země Kataríny, energické Ludmily a nevýbojné Táni. Setkají se spolu v jedné svobodárně, přičemž každá z nich má své problémy a cíle. Melodrama sleduje osudy hrdinek jejich ideály i tvrdá setkání se skutečností a realitou, ale i proměny v živote lidí města a jeho atmosféry. Káťa pracuje v továrně, čeká dítě a touží po inženýrském diplomu. Táňa se vdá za upřímného a nenáročného Nikolaje. Ludmila se zasnoubí s hokejistou Gurinem... (oficiální text distributora)

winstonik

Nečudo aké nadšenie muselo zavládnuť po zhliadnutí filmu u liberálnych akademikov, ktorí rozhodli o pridelení Oscara, pričom film zároveň v osobe Gošu pohladkal ego tým konzervatívnym. Nepoznať režim zvnútra, tak z filmu vyzerá Sovietsky zväz ako zasľúbená zem, v ktorej spolunažívajú družne všetky spoločenské vrstvy. Majstrovsky natočená lož. ()

Radko

Pred pár dňami mi kamoš do telefónu hovorí: "Vieš čo Radko, minule som pozeral, koľko krásnych žien k nám ráno nastupovalo do fabriky. A potom som kukol na tie kancelárske fuchtle s častokrát nasranými tvárami a hovorím si: "Dobre je jak je. A je dobre, že sa to nemiešá. Aspoň sa v ľudskom rode udržuje fyzická krása. Len nech sa to kastovníctvo drží. Oni majú svoje radosti, ktoré vždy nakoniec ústia do frustrácie z materiálneho nedostatku a my máme tie svoje - záhradka, vínečko a posedieť si, ktoré možno majú aj tí druhí, len my k tomu nemáme tú vyššiu hmotnú nadstavbu." A tom vážení, je presne podľa mňa tento film so zaslúžene udeleným Oscarom. Poznámka: Ako vyvažujúcu protiváhu k civilne zobrazenému vzťahovému filmu by som doporučil pustiť si Balabanov Gruz 200. Moskva slzám neverí rieši problémy s veľkou dávkou humoru a napriek prítomnosti typicky ruskej melanchólie a smútku je aj vyznenie príjemne upokojujúce. Až si človek pomyslí, že bežné radosti i lásky sa nelíšili v závislosti na tom, či človek žil v komunistami riadenej krajine alebo na západe. A to si podľa mňa istú korekciu žiada. ()

Marek1991

Socialistické reálie sú kapitola sama o sebe. Tento film medzi šablónu oddychových úplne spadá, má v podstate dva diely, no nudou podľa mňa oplýva najmä ten prvý. Druhý ma celkom uchvátil a preto som tomuto schopný dať aspoň priemerné trojhviezdičkové hodnotenie, aj keď je to skôr film, ktorý dnes pôsobí ako exponát a okno do starších čias, kde vám muž zbabelec, ktorý opustil tehotnú ženu, hovorí, že televízia bude prístrojom budúcnosti. A ja vám dnes hovorím, že pokiaľ sa bude uberať smerom, akým sa uberá, čoskoro zmizne zo sveta, veď už máme napríklad internet, ktorý niečím novým už je, dajú sa na ňom pozerať filmy, programy, čítať správy, skrátka veci od výmyslu sveta. Kam sa to všetko uberie bude záležať aj od cenzúry a ropného vrcholu. V tomto filme ma okúzlilo správanie toho Rusa, ktorý bol tým pravým pre jednu z postáv, najmä k záveru filmu. Inak svojho času robili dobrý nábytok, ako sekretáre, skrine, no inak na tieto časy veľmi nie som, neobdivujem na nich veľa vecí, nemusím ich a viem, že vo filmoch je to trocha aj prehnané, čo sa týka životných pomerov, lebo tak je to často aj dnes. Niečo na tých časoch je až k zamilovaniu krásne, niečo hrôza. No mnohé problémy ešte pretrvávajú, napríklad nedostatok mužov v krajinách ako Rusko, Ukrajina, či Bielorusko, jaj keby som tak vedel ruštinu poriadne a mal peniaze, no najmä študoval tam, hneď by som tam išiel hľadať spriaznenú dušu, lebo neskôr už bude neskoro, vzhľadom na to, že sa tam ženy vydávajú veľmi skoro. No nemyslím si, že tento film je nejaké nahliadnutie do ruskej duše, že by si zaslúžil výrazné ocenenia, Stalkera kde vtedy nechali? Ani v Hollywoode si nevedeli vybrať dobre a stavili na ruskú "komerciu". Príde mi to ako film na nedeľné popoludnie, no zázraky nečakajte, skôr sa obrňte dávkou trpezlivosti a relaxujte. ()

Radyo

Je to sice zajímavý snímek a na rozdíl od většiny tehdejší sovětské produkce i kvalitní, ale ta rozvleklost mě poněkud unavila. Vpodstatě jde o romantické drama, roztažené do období dvaceti let, jenže romance v ruském provedení, to není jako z Hollywoodu. Velice dobře zahrála Věra Alentěva v hlavní roli, i když se její postava dala vybarvit ještě více, než jak je ve filmu načrtnuta. To, že film dostal Oscara, je spíše jen jakési ocenění netradičnosti tohoto žánru v ruské kinematografii. ()

vitekpe

Chtel jsem byt nekompromisni a udelit stredni hodnoceni. Ale vzhledem k tomu, ze divakova/moje radost vzrusta s delkou tohoto filmu, pridavam... :-) Vera Alentova v hlavni roli je navic moc sympaticka (stejne tak Alexej Batalov), film konci dobre, takze pokoukani jedna radost. Ale pokud chcete sledovat, doporucuji - vyhradte si dostatek casu... ()

• Film získal Oskara v kategorii Nejlepší zahraniční film. (Pavlínka9)
  • Len za prvý rok zhliadlo film 87 miliónov divákov. Vtedajší prezident USA Ronald Reagan ho údajne videl až osemkrát. (Raccoon.city)
  • Přestože snímek získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, sovětské úřady zabránily režisérovi Vladimíru Meňšovovi vycestovat do USA k předání ceny. (sator)