Arnold

• USA Arnold

Epizody(3)

Slavný kulturista, úspěšný hollywoodský herec a taky vlivný politik. Osobní dokument o pestrém životě a kariéře uznávaného Arnolda Schwarzeneggera. (Netflix)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (4)

Arnold (2023)

Trocha na spôsob knihy Total Recall: Arnoldovho životopisu, ktorý v ČR vyšiel v r. 2015. Arnie dostal na Netflixe trojdielny priestor, ale tri hodiny sú na život takéto v dobrom „šialenca“ primálo. Najslabšia je prostredná (filmová) časť, ktorá je plná nepresných informácií (pochopil som to správne, že Arnold Juniora a Batmana a Robina pokladá za úspech?), divných rozhodnutí (Predátor a Total Recall nedostanú ani jednu vetu, to ako vážne?), nepochopiteľných dramaturgických okamihov (posledný film, z ktorého sú tu zábery, je Koniec dní z r. 1999, dokument ale vznikol v r.  2023, wtf???) a blbostí (vzťah so Slyom je tu líčený ako nepriateľský, ale už sa akosi zabudlo podotknúť, že v Planet Hollywood boli obchodní partneri). Naopak, mnohé momenty sú skvelé, dojemné (detstvo, rodina, Franko Columbu) alebo vtipné (John Milius!). Dole klobúk pred Arniem, že sa zoči-voči postavil aj menej lichotivým okamihom svojho života, ale zas objektívne treba povedať, že v porovnaní s mnohými inými „machrami“ ich vlastne až tak veľa nebolo. ()

1. část: Sportovec (2023) (E01)

Asi je to zvláštne, ale ja som si na Arnoldovi vždy najviac vážil to, že nielenže nikdy nezabudol na svoje rodné Rakúsko (možno s výnimkou svojej "namyslenej" americkej kulturistickej doby, čo ostatne v tomto dokumente sám otvorene priznáva), ale ho dodnes pravidelne navštevuje a je to na patrične hrdý. Keďže je Arnold môj milovaný detský akčný hrdina, viem o ňom prakticky všetko, i tak ma ale prvý diel bavil a ubehol svižnejšie, než som si myslel pri pohľade na stopáž. Miestami je dokonca prekvapivo ľudský, dojemný a silný (spomienky na drsné detstvo, rodičov, brata). Jemne ma vyrušil moment v jeho spomínaní, kedy hovorí, že na súťaž šiel z vojny napriek zákazu a následne sa nedozvieme, či teda bol nejako potrestaný alebo nie. Ale to je vážne len detail. ()

2. část: Herec (2023) (E02)

Je to divný paradox, ale ako akčného fanúšika, pre ktorého bol Arnold kedysi boh, ma viac oslovila prvá časť. Na druhú, filmovú, som sa tešil, ale je slabá. Myslím, že do hodiny sa teoreticky dá vtesnať hollywoodska kariéra. Problém je v tom, že tu sa to nepodarilo. Nesúvisle a bez ladu a skladu sa skáče raz sem, potom onam a hoc názov jasne hovorí, že tento diel má byť venovaný filmom, odbieha sa v nej znova aj do Arnoldovho života. Podľa mňa celý tento 3-dielny dokument nemali vôbec deliť na časti športovec, herec, Američan. Proste ho mali poňať chronologicky, t.j. od roku 1947 po súčasnosť. Viaceré veci sú divne uchopené. O Juniorovi je hovorené ako o hite a pritom mal príšerné kritiky a pri rozpočte 60 miliónov ich celosvetovo trhol 108, čo nie je úplne zlé, ale je to neporovnateľné s predchádzajúcou spoluprácou tria Arnie/Danny/Reitman (Dvojičky zarobili na celom svete 216 pri trápnom 15-miliónovom rozpočte). Rýchle tempo má za následok, že nie je čas na detaily (osobne by som ocenil, ak by Arnold spomenul, že s Ivanom Reitmanom boli prehnane povedané susedia: jeden Rakúšan, druhý rodený Slovák). Je rozberané Arnoldovo (kvázi) nepriateľstvo so Slyom, ale už sa nepovie, že v Planet Hollywood boli obchodní partneri. Atď. Je to škoda, lebo tento diel obsahuje viacero momentov, ktoré sú vtipné (chcem samostatný dokument o Johnovi Miliusovi!), dojemné (mama) a silné (operácia). Rozpaky som naopak cítil k tej časti dokumentu, v ktorej Arnold mal rozoberať svoju „reštartovanú“ kariéru po operácii. Ukázalo sa pravdaže, že je to „trochu“ problém, keďže z čudných béčok Chladná pomsta a Šiesty deň bič neupletiete. Arnold sa pozitívne vyjadruje k filmu Batman a Robin, čo nerobil ani jeho režisér, keď ešte žil. Je prítomné záhadné preskakovanie zásadných udalostí. Z toho, ako je to tu poňaté, sa zdá, že ho s producentom Dinom De Laurentiisom spájalo pomaly až pokrvné priateľstvo na spôsob Old Shatterhanda a Winnetoua. Pravda je taká, že De Laurentiis Arnolda od prvej chvíle nemal v láske a následne mu sračkami Červená Sonja a Conan ničiteľ temer zničil kariéru. Posledný film, z ktorého sú prítomné ukážky, je Koniec dní z r. 1999, takže sa „kamsi“ vytratilo 24 (!!!) rokov. Z Predátora a Total Recall sa nedozviete nič. To naozaj nie je dokument, ale hybrid. ()

3. díl: Američan (2023) (E03)

Po rozpačitej druhej časti prichádza tretia, ktorá dôstojným a miestami až dojemným (Franko Columbu) spôsobom uzatvára Arnoldov život, kariéru atď. Príjemne ma prekvapilo, že Arnold sa priamo a pomerne otvorene vyjadruje k veciam, ktoré by bežným hollywoodskym hviezdam neboli po chuti. Berie to štýlom: no tak sa stalo, bolo to takto a takto, čas už nevrátim. Ostatne, čo iné mu zostáva? Ak nechcel byť za kreténa, bolo toto asi jediné normálne, pragmatické riešenie. Ale aj zaň dole klobúk, mnohí by takejto sebareflexie neboli schopní a je vlastne fuk, či je predstieraná, alebo úprimná. Páči sa mi myšlienka byť užitočný, nech má človek akúkoľvek zlú náladu, ale objektívne treba dodať, že na svete existuje len málo takých frajerov, ako Arnie, že sa tým dokážu riadiť aj v realite. ()