Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiální text distributora)

Cimr

Když šla do kin Špatná výchova od Almodóvara, šířily se zvěsti o tom, že kdo nemá žaludek na homosexuální scény, měl by se mu obloukem vyhnout. Do kin přichází Shortbus a nic podobného se nešíří. A já rozhodně nechci být tím prvním, kdo na něco podobného upozorní, protože o tomhle ten film není. Je to neskutečná postmoderní óda na sex kohokoli s kýmkoli - dělají to tam dva (občas dokonce tři) kluci. No a co? Mně osobně nedělá problém přiznat, že se mi i tyhle hodně odvážné (řekl bych, že jsem v rámci uměleckého filmu nikdy nic odvážnějšího neviděl) scény líbily (ženy to tam ostatně taky dělají na všechny možné způsoby). Zkrátka, poselství filmu je asi jasné - užívejte si dokud to jde, vyzkoušejte všechno možné, a nekoukejte na sex skrz prsty. Je to součást člověka stejně jako spánek, jídlo, smrt... Co dělá ze Shortbusu nadprůměrnou podívanou ale je, že zároveň je ve filmu skryto i varování před současným animálním vnímáním sexu. Sexu zaměřeného prvoplánově na uspokojení nejnižších pudů. A tyto dvě roviny (odvázaný sex bez předsudků vs. kritika jeho ,,odlidštění") se tu promíchávají až nakonec společně vybuchnou v podobě úchvatného zpívaného čísla, které dokonce připomíná Moulin Rouge. PS1: Pollock! PS2: Stanley Kubrick, bezesporu jeden z nejgeniálnějších režisérů všech dob, jako by po celý život hledal nějaké poselství. Nenašel ho ani ve vesmíru (2001:Vesmírná Odyssea), ani v minulosti (Barry Lyndon), ani v budoucnosti (Mechanický pomeranč). Našel ho teprve ve svém posledním filmu, Eyes Wide Shut. Tento film (a celé Kubrickovo dílo) končí větou ,,So, let´s fuck!" Takže.. ()

genetique

Dlho som rozmýšľal, či do môjho hodnotenia zapojiť aj subjektívne rozporuplné pocity, ktoré som mal z absolútnej sexuálnej otvorenosti, pretože bez nej by zostal film vlastne asi úplne nepovšimnutý. Aj keď rozoberá témy, ktoré sú pre iné filmy stále tabu. Tento odvážny prístup sa však cení, pokiaľ niekomu nie sú proti srsti aj detailnejšie zábery na partnerské súžitie a zostane filmu a jeho témam rovnako otvorený ako ja. A uvedomujem si, že takýto film už asi znova tak skoro neuvidím, takže aj preto tá pomerná spokojnosť. 75%. ()

Eodeon

Všední film, který nevšedně pojímá jedno z nejzprofanovanějších témat současnosti - lidskou sexualitu, degradovanou dobou pomalu až na rutinní uspokojování instinktivních potřeb jak je tomu u zvířat. Viděno přirozeně a bez předsudků, zcela otevřeně ve všech směrech - film proto není pro každého (nedoporučuji konzervativním příslušníkům ortodoxie) ;)), nevyhýbá se homosexualitě, homosexuální monogamii, SM praktikám, bizarní partnerské diferenciaci, voyeurizmu, celé řadě pozoruhodných experimentů i věcem, které mi pro mou sexuální otevřenost přijde i zbytečné zmiňovat, protože jsou všední jako celý film (homosexuální nekrofilie se naštěstí omezila jen na polibek, viz. postava Cetha - psáno s C) ;)). Totéž lze říci o hlavních aktérech, kterými jsou lidé jako my s všedními problémy podobnými těm našim, proto však neméně závažnými. Film je plný skvělého humoru (alespoň já se krom několika intimních scén, zabývajících se ztrápeným lidským nitrem, krásně bavil), krásy, nešťastných lidí, obscénního chování, citlivosti a lásky. Shortbus poukazuje na důležitost a nenahraditelnost správného sexuálního vyjádření pro spokojenost v životě a také na to, jak úzce a neoddělitelně je spjatá láska s potřebami našeho těla. ()

vanadium

Shortbus je ze své podstaty kontroverzní film, o tom ostatně svědčí i to rozkolísané hodnocení; záleží na tom, kolik toho divák skousne a jaké má postoje v oblasti sexu v jeho nejrůznějších podobách. Nemyslím si, že režisérovým záměrem bylo šokovat otevřeností sexuálních scén a tím tomuto dílku zajistit popularitu a patřičný rozruch kolem a že jinak je tento film vlastně úplně prázdný, jak je v některých komentářích naznačeno. Ano, zvlášť když vám hned na začátku filmu naservírují akrobaticky masturbujícího gaye, HT pár v nejrůznějších polohách a trochu toho sadomasa, tak to zapůsobí. Ale účel tohoto filmu je samozřejmě jiný než ukazovat otevřeně pornoscény, že. Moc se mi líbí komentáře pětihvězdičkových uživatelů, mnozí z nich ze Shortbusu očividně vytěžili to, co z něj vytěženo být mělo. Tento film nemůže nechat nikoho chladným a záleží na tom, kolik toho divák z něj vyzíská. Mnozí bezpochyby vypnou v průběhu filmu, nejspíš nejčastěji při asi nejkontroverznější scéně, tedy homotrojce. A právě třeba tahle scéna se mi hrozně líbila. Pobavila - "Jamie, could you please use the other hand? I am used to different angle.". Zarazila - tohle jsem fakt ještě v životě neviděl. Málem donutila odvrátit oči a uši - troubení do zadku a hymna. A konečně poskytla i určitý hlubší podnět - právě ta hymna. Prostě komplexní zážitek. V celém filmu je plno narážek, které nejlépe pochopí asi emerické diváctvo. Nebýt toho rozplizlého konce, určitého "neztotožnění se" a osobního přesycení vším tím sexuálním (na mě to byla už ke konci taky docela velká kláda...), dal bych možná i pět. Závěrem snad jen dodám, že opravdu závidím Jamiemu jeho ohebnost páteře (samozřejmě ne z důvodu, který nám předvedl, lol). ()

Adrian

Nielen Tsai Ming-Liang dokáže natočiť artové softporno... ;-) Orgazmus ako vrchol a možno jediné skutočné šťastie v živote, početné sexuálne scény paradoxne demytizújuce seba samé v polohe iba čisto účelových aktov v pornofimoch. Možno som práve na tento aspekt osobne nebol pripravený a preto mi celok pôsobil aj napriek snahe povrchne a odťažene. ()

• Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)
  • Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)