Poutníci a kouzelníci (festivalový název)

• Austrálie

Raymond Steiner

John Scott

Scénografie:

Raymond Steiner

Parádní záležitost. Chápu, že ti co mají rádi akční road movies budou u tohoto pomalu plynoucího snímku klimbat... Źádná krev, skřípající plechy, odtikávající spínače výbušnin, nic takového... Ta klidnost a pomalost je jeho předností. Film je o mladém úředníkovi Dondupovi, který pracuje v jedné z mnoha zastrčených vesniček v Himaláji. Je to konec světa ale i sem chodí z dalekého světa pošta. Dondup by nejraději z tohoto zastrčeného místečka odjel do Ameriky. Zoufale čeká na dopis od kamaráda, který mu slíbil zajištění víz. Dopis také po delším čekání dojde a v něm stojí, že Dondup musí být do dvou dní ve vzdáleném městě kam naštěstí jezdí z jejich horské vesničky autobus. Pod příslibem účasti na náboženské slavnosti, které se taktéž koná v onom městě je představeným uvolněn. ten samozřejmě netuší, že Dondup se již vrátit nikdy nehodlá. Dondupa však představený natolik zdrží, že mu autobus ujede a tak se svým skrovným majetkem (kufrem a kazeťákem) vydá na stopa. K jeho zlosti se k němu přidá starý česač jablek, vezoucí jich plnou nůši na trh na slavnost. Tím se šance někoho chytit u beztak už liduprázdné cesty značně snižuje. Ke skupince se posléze přidá mladý moudrý budhistický mnich. Dondup už je vyloženě otráven a odchází stopovat o kus dál od jeho nových společníků. S příchodem noci přijme pozvání k ohni u skrovné mnišské večeře. Mnich vyzvídá kam Dondup jde a ten nechtíc vyzradit cíl cesty mu řekně, že do země svých snů. Mnich si jej začne dobírat a upozorní jej na nebezpečí takové cesty protože po snu přichází procitnutí. Dondup na to nedbá a tak mnich začne zpívat příběh o žákovi Tashim... Ten je však neustále přerušován novými příhodami na cestě i nově se připojivším párem otce a dcery, výrobců rýžového papíru... Jak se cesta krátí, Dondup zjišťuje, že vlastně až tak nepospíchá a že jej vlastně zajímá jak příběh o Tashim skončí... Tuší co mu mnich příběhem sděluje a začíná chápat co je v životě podstatné. --------------- Naprosto krásný film, plný krásných lidí a dechberoucích záběrů na hory a přírodu. Jak málo stačí k natočení krásného filmu. Jsem rád, že ještě stále lze takovéto snímky nalézt. Nádherné duševní osvěžení. 5 odhozených cigaret. * * * * *(30.12.2013)

• POMO

Mladý energický Tibeťan sa rozhodne odísť z malej nudnej Nepálskej dedinky do jeho krajiny snov - Ameriky. Po ceste však stretne zopár domorodcov a hlavne pekné dievča... Story na päťminútovú poviedku, rozsypaná do dvojhodinového filmu. Nie je to - akoby sa mohlo očakávať - rozťahané a pomalé zámerne, z hypnotických dôvodov. Je to čistočíra nuda bez motoru v scenári a iba s minimom svetlých okamihov, roztomilo spájajúcich tibetskú kultúru so západnou.(6.7.2004)

Reziser tohoto filmu v jednom rozhovoru uvedl, ze chtel ukazat Bhutan ve stavu, nez zde budou vystaveny ruzne McDonaldy a podebne svatostnaky komerce vsehomira. Pred projekci filmu take prohlasil, ze film je vlastne celkem nudny, a ze nam preje prijemne usinani. Film nudny neni, celkem prijemne plyne a muj dojem z nej je veskrze kladny.(25.9.2004)

Jednoduchý příběh svojí prostotou a pomalým plynutím dokonale korespondující s životem v horských vesnicích v Bhutánu. K zobrazení nelpění na času režisér používá kromě realistického zachycení také stavění tohoto pomalého světa do protikladu k rušné, neustále spěchající západní společnosti. Tím si vytváří podklad pro zpracování hlavního tématu – životního štěstí, jehož se snažíme všichni dosáhnout, často však cestu k němu měníme v absurdní honbu, v níž se ztrácí nejen cíl, ale i my samotní. Film je obsazený neznámými herci, natočený v nádherných přírodních scenériích… od prvních minut plný počet hvězd.(30.9.2013)

Tento film jsem objevila jen čirou náhodou. Jsem z něj jednoduše nadšená a velmi příjemně překvapená. Režisér filmu, rozený Bhútáňan, má skvělý cit pro stvoření dramatu v poměrně jednoduchém příběhu. Tento snímek mě dokázal pevně chytit i přesto, že se nejedná o výpravný velkofilm s miliónovým rozpočtem a já se od něj jednoduše nedokázala odtrhnout. V zemi, kde čas nehraje vůbec, ale vůbec žádnou roli, byl stvořen film něžný, ale zároveň kouzelně napínavý, byť se to nezdá. S nedočkavostí jsem čekala na každé pokračování legendy, vyprávěné jedním ukecaným mnichem, díky které dokázal přesvědčit jedno nerozvážné mladé srdce. A nejen tím. Navázaná nová přátelství dokážou divy. :-)(14.3.2015)

• - První celovečerní film natočený v Bhůtánu. Předchozí film stejného režiséra (1999) se totiž celý natáčel v Indii. (Raztubyl)