Poutníci a kouzelníci (festivalový název)

• Austrálie

Raymond Steiner

John Scott

Scénografie:

Raymond Steiner

Trochu roadmovie, trochu pěší putování s pár lidičkama, kde každý má nějaký vytčený cíl. A nebo také příběh lásky vyprávěný za doprovodu velmi zvláštního hudebního nástroje v příběhu Dondupa a jeho cestou za vidinou velkých peněz. A proč ne chvilka pro meditaci nad žebříčkem hodnot v našich životech? Každý si může vybrat kousek pro sebe a k tomu čarokrásnou přírodu, kam se málokdo z nás dostane. Tak trochu pocitová záležitost, na kterou musíte být správně a možná i cestovatelsky naladěni.(3.2.2015)

Pro nás evropany zajímavý pohled na Bhútán, kde na jedné straně žijí lidé v podmínkách pomalu jak ve středověku a na druhé straně existují i takoví, kteří mají více informací o západním světě a chtěli by ho také trochu okusit. Proto se vládní úředník vydává na "dlouhou"cestu z malé vesnice do hlavního města, odkud se může dostat do vysněné Ameriky. Na cestě (velmi pomalé cestě) potkává různé postavičky a jedna z nich mu také vypráví příběh, který je druhou dějovou linií filmu. Díky ní film nepůsobí tak pomalý, jaký ve skutečnosti je a chvílemi mi připadal i napínavý. No a samozřejmě nesmím zapomenout na krásné obrázky Bhútánu.(20.5.2013)

Nenechte se zmást a nalákat slovem "dobrodružný". Pokud toužíte po akci, stříkající krvi a spoustě mrtvol, ruce pryč. Tento film je o něčem jiném. Je meditačním zamyšlením na životem, nad cestou, nad láskou. O tom, že největší poklady jsou někdy ukryty blíž než si myslíme. A pokud je i tohle někomu málo, může se kochat nádhernou přírodou.(8.6.2008)

Tento film jsem objevila jen čirou náhodou. Jsem z něj jednoduše nadšená a velmi příjemně překvapená. Režisér filmu, rozený Bhútáňan, má skvělý cit pro stvoření dramatu v poměrně jednoduchém příběhu. Tento snímek mě dokázal pevně chytit i přesto, že se nejedná o výpravný velkofilm s miliónovým rozpočtem a já se od něj jednoduše nedokázala odtrhnout. V zemi, kde čas nehraje vůbec, ale vůbec žádnou roli, byl stvořen film něžný, ale zároveň kouzelně napínavý, byť se to nezdá. S nedočkavostí jsem čekala na každé pokračování legendy, vyprávěné jedním ukecaným mnichem, díky které dokázal přesvědčit jedno nerozvážné mladé srdce. A nejen tím. Navázaná nová přátelství dokážou divy. :-)(14.3.2015)

Jednoduchý příběh svojí prostotou a pomalým plynutím dokonale korespondující s životem v horských vesnicích v Bhutánu. K zobrazení nelpění na času režisér používá kromě realistického zachycení také stavění tohoto pomalého světa do protikladu k rušné, neustále spěchající západní společnosti. Tím si vytváří podklad pro zpracování hlavního tématu – životního štěstí, jehož se snažíme všichni dosáhnout, často však cestu k němu měníme v absurdní honbu, v níž se ztrácí nejen cíl, ale i my samotní. Film je obsazený neznámými herci, natočený v nádherných přírodních scenériích… od prvních minut plný počet hvězd.(30.9.2013)

• - První celovečerní film natočený v Bhůtánu. Předchozí film stejného režiséra (1999) se totiž celý natáčel v Indii. (Raztubyl)