Poutníci a kouzelníci (festivalový název)

• Austrálie

Raymond Steiner

John Scott

Scénografie:

Raymond Steiner

Trochu roadmovie, trochu pěší putování s pár lidičkama, kde každý má nějaký vytčený cíl. A nebo také příběh lásky vyprávěný za doprovodu velmi zvláštního hudebního nástroje v příběhu Dondupa a jeho cestou za vidinou velkých peněz. A proč ne chvilka pro meditaci nad žebříčkem hodnot v našich životech? Každý si může vybrat kousek pro sebe a k tomu čarokrásnou přírodu, kam se málokdo z nás dostane. Tak trochu pocitová záležitost, na kterou musíte být správně a možná i cestovatelsky naladěni.(3.2.2015)

Pro nás evropany zajímavý pohled na Bhútán, kde na jedné straně žijí lidé v podmínkách pomalu jak ve středověku a na druhé straně existují i takoví, kteří mají více informací o západním světě a chtěli by ho také trochu okusit. Proto se vládní úředník vydává na "dlouhou"cestu z malé vesnice do hlavního města, odkud se může dostat do vysněné Ameriky. Na cestě (velmi pomalé cestě) potkává různé postavičky a jedna z nich mu také vypráví příběh, který je druhou dějovou linií filmu. Díky ní film nepůsobí tak pomalý, jaký ve skutečnosti je a chvílemi mi připadal i napínavý. No a samozřejmě nesmím zapomenout na krásné obrázky Bhútánu.(20.5.2013)

Nenechte se zmást a nalákat slovem "dobrodružný". Pokud toužíte po akci, stříkající krvi a spoustě mrtvol, ruce pryč. Tento film je o něčem jiném. Je meditačním zamyšlením na životem, nad cestou, nad láskou. O tom, že největší poklady jsou někdy ukryty blíž než si myslíme. A pokud je i tohle někomu málo, může se kochat nádhernou přírodou.(8.6.2008)

• POMO

Mladý energický Tibeťan sa rozhodne odísť z malej nudnej Nepálskej dedinky do jeho krajiny snov - Ameriky. Po ceste však stretne zopár domorodcov a hlavne pekné dievča... Story na päťminútovú poviedku, rozsypaná do dvojhodinového filmu. Nie je to - akoby sa mohlo očakávať - rozťahané a pomalé zámerne, z hypnotických dôvodov. Je to čistočíra nuda bez motoru v scenári a iba s minimom svetlých okamihov, roztomilo spájajúcich tibetskú kultúru so západnou.(6.7.2004)

Příběh mladého, znuděného státního úředníka, který prchá z malé vesnice do velkého světa s vidinou ohromných peněz, za vysněným životem, za tepem dění, je odvyprávěn v pomalém tempu a především v krásné přírodě.. Skutečnost, že mu ujel autobus a on musel nedobrovolně ťapat pěšky, jsem mu po pravdě tak trochu přála, neb on si o ten pohlavek přímo říkal.. Setkání s dalšími poutníky bylo zajímavé a vyprávění mnicha o Tashim ještě zajímavější.. Je to takový ten malý film o velkých věcech..(11.8.2020)

• - První celovečerní film natočený v Bhůtánu. Předchozí film stejného režiséra (1999) se totiž celý natáčel v Indii. (Raztubyl)