Poutníci a kouzelníci

(festivalový název)
  • Austrálie Travellers and Magicians

Film, odehrávající se v nádherné přírodě himálajského království Bhútán, je příběhem mladého státního úředníka Dondupa, který byl umístěn v odlehlé horské vesnici. Místo aby si vážil svého postavení, je Dondup nespokojený. Je přesvědčen, že když odejde z Bhútánu do západního světa, splní se mu všechna jeho přání. Konečně se mu naskytne příležitost, musí si však pospíšit. Dondup se rozhodne nic nepromeškat: zalže nadřízenému, tajně si sbalí věci a rychle utíká z vesnice. Nestihne však autobus a ke svému zděšení se octne na cestě se dvěma dalšími poutníky, kteří cestují stejným směrem, s buddhistickým mnichem a prostým prodavačem jablek. Aby si zkrátili dlouhé čekání, začne mnich vyprávět příběh o Tashim, líném žákovi magie, jenž také sní o vzdálených místech, kde je tráva zelenější. Buddhistické road-movie ze současného Bhútánu, které natočil opravdový buddhistický lama (režisér známého filmu Pohár), kombinuje okouzlujícím a nezapomenutelným způsobem starou legendu a humorný pohled na současný svět. (oficiální text distributora)

Wolodja

Reziser tohoto filmu v jednom rozhovoru uvedl, ze chtel ukazat Bhutan ve stavu, nez zde budou vystaveny ruzne McDonaldy a podebne svatostnaky komerce vsehomira. Pred projekci filmu take prohlasil, ze film je vlastne celkem nudny, a ze nam preje prijemne usinani. Film nudny neni, celkem prijemne plyne a muj dojem z nej je veskrze kladny. ()

Ainy

Tento film jsem objevila jen čirou náhodou. Jsem z něj jednoduše nadšená a velmi příjemně překvapená. Režisér filmu, rozený Bhútáňan, má skvělý cit pro stvoření dramatu v poměrně jednoduchém příběhu. Tento snímek mě dokázal pevně chytit i přesto, že se nejedná o výpravný velkofilm s miliónovým rozpočtem a já se od něj jednoduše nedokázala odtrhnout. V zemi, kde čas nehraje vůbec, ale vůbec žádnou roli, byl stvořen film něžný, ale zároveň kouzelně napínavý, byť se to nezdá. S nedočkavostí jsem čekala na každé pokračování legendy, vyprávěné jedním ukecaným mnichem, díky které dokázal přesvědčit jedno nerozvážné mladé srdce. A nejen tím. Navázaná nová přátelství dokážou divy. :-) ()

Pirkaf

Nenechte se zmást a nalákat slovem "dobrodružný". Pokud toužíte po akci, stříkající krvi a spoustě mrtvol, ruce pryč. Tento film je o něčem jiném. Je meditačním zamyšlením na životem, nad cestou, nad láskou. O tom, že největší poklady jsou někdy ukryty blíž než si myslíme. A pokud je i tohle někomu málo, může se kochat nádhernou přírodou. ()

Padme_Anakin

Příběh mladého, znuděného státního úředníka, který prchá z malé vesnice do velkého světa s vidinou ohromných peněz, za vysněným životem, za tepem dění, je odvyprávěn v pomalém tempu a především v krásné přírodě.. Skutečnost, že mu ujel autobus a on musel nedobrovolně ťapat pěšky, jsem mu po pravdě tak trochu přála, neb on si o ten pohlavek přímo říkal.. Setkání s dalšími poutníky bylo zajímavé a vyprávění mnicha o Tashim ještě zajímavější.. Je to takový ten malý film o velkých věcech.. ()

honajz2

Sice to poselství je místy podávané poměrně jednostranně a zkresleně, navíc je postavené na banálně vymyšlených postavách (ačkoli možná v Bhútánu takhle skutečně uvažují?) a taky ta pomalá atmosféra v tom ne vždy funguje, ale jinak to vůbec není špatné. Sedla mi poetika tohoto filmu, sedlo mi taky to, že je to walk movie, hodně se mi líbila bhútánská příroda, ten námět mi taktéž dost sedl a na rozdíl od Poháru (který je od stejného režiséra) z toho mám i nějaké silnější dojmy. A líbil se mi i ten závěr, který sice příběh vůbec neuzavírá, ale téma toho filmu ano. Takže nakonec celkem spokojenost a nejspíš si to někdy znova zopakuji. Slabé 4* ()

• První celovečerní film natočený v Bhůtánu. Předchozí film stejného režiséra (1999) se totiž celý natáčel v Indii. (Raztubyl)
  • Dondup (Tsewang Dandup) přebírá svůj první měsíční plat a stěžuje si, že tolik jeho americký přítel vydělá za půl dne. Nelze přesně určit, kolik Dondup obdržel, nicméně jeho nadřízený pokládá na hromádku bankovky v nominální hodnotě 50 BTN, což bylo v roce vzniku filmu zhruba jedno euro. (ČSFD)