Baletka

Jižní Korea, 2023, 92 min

Bývalá bodyguardka oplakává svoji nejlepší kamarádku, kterou nedokázala ochránit, a pouští se na misi s jediným cílem: splnit její poslední přání. (Netflix)

xxmurphyxx

Piči tam, na toto som sa celkom tešil. Kde začať...Asi tým hlavným, že toto je dôkaz toho, ako moc dokáže filmu ublížiť zvuková stránka, keď sa niekto, zrejme pod vplyvom narkotík rozhodne nasrať do filmu hudbu tak debilnú, nevkusnú a mimo tempa deja, že má človek chuť si to pozrieť s vypnutým zvukom. Toto som už dlho nezažil pri filme, aby mi hudba tak zničila zážitok z neho. Chápem, že je to blackflix produkcia a treba byť progresívny a štýlový, aby sme mali čo najširší záber na plytký mainstream, ktorému pokiaľ nebehá po obraze hejno čiernych, lezieb, nebinárnych mužopičou a nehrá do toho moderný pseudo rap, či lacný pop, nemajú záujem. Ale napchať do Kórejskej produkcie takýto nevkusný guláš je ozaj na lakeť. Téma baletu v spojení s rapom, elektro popom, alebo hoc akým iným ako klasickým štýlom znie fajn, ale nie takto preboha. Vyslovene to ruší a degraduje akčné pasáže, ktoré tu dosť trpia už aj bez toho a je ich málo. Ďalšou slabinou mimo hudby sú spomínané akčné pasáže, ktorých je na Kórejcov dosť málo, hlavne pre tento žáner filmu a choreograficky sú zvládnuté len priemerne, čo na jednej strane chápem, keďže Jong-seon Jun je herečka bez znalostí boja  sebaobrany a preto sa tu strihá a uhýba kamerou o sto šesť. No aj tak si myslím, že sa kaskadérka mohla lepšie využiť a pri šikovnejšom strihu a kvalitnejšom choreografovi to mohlo ísť o level vyššie. Stačí, keď si spomeniem len tak od brucha na Kórejský akčňák z minulého roka Special Delivery a jeho finálny súboj, ktorý má s týmto filmom pár spoločných znakov ( ženská hrdinka, pomsta, presila mužov ). Tam je sto percentná práca, najvyššia kvalita, akú od Kórejcov očakávam, prehľadný strih, parádna práca s kamerou, jednoduchá, ale účinná a uveriteľná choreografia, kde sa herečka naozaj zapotila a tip top použitie hudby, kde som si hneď po dopozeraní musel stiahnuť album interpreta, ktorého tam použili. Toto sa počas akcie snažilo o John Wick style, ale najprv si trebalo uvedomiť, či na to herečka vôbec má vlohy. A keď nie, tak byť viac kreatívny. Toto miestami jednoducho pôsobilo slabo. A to je škoda, pretože zvyšok je už chrumkavý. Výber herečky na jednotku s hviezdičkou, Jong-seo Jun má charizmu, jej pohľad je pre mňa čistý orgazmus, stačilo ju vidieť v jednom filme, päť rokov dozadu a od vtedy sa mi tak vryl do pamäti, že som pri videní plagátu hneď vedel, že je to ona, aj keď mi meno rokmi vyprchalo. Jej charizmy si je našťastie vedomý aj kameraman a preto sa na ňu, na detaily jej tváre a hlavne očí pravidelne zameriava z rôznych uhlov, čo mojim očiam veľmi lahodilo. Okrem kamery poteší aj celkové zafarbenie, tón filmu, miestami má vintage nádych, miestami neon noiru, za mňa spokojnosť. Potešil aj výber vedľajších postáv, čo potešilo menej je ich minimálne, až nulové využite. Príbeh je primitívne jednoduchý a chýba mu klasický plot twist, aký vedia naservírovať len Kórejci, ale pri tomto type filmu to dokážem pochopiť a odpustiť. Keď sa tak ale zamyslím, tých negatív tu je v podstate dosť a jediné vyslovene pozitívne veci sú luxusná herečka, na ktorej to celé stojí a kamera ( mimo akčné scény ). Ale budem zhovievavý a za tú Jong-seo Jun dám tri hviezdy. Poriešiť tu skurvenú hudbu a choreo a mohlo to byť na štyri a viac. Každopádne stále sa jedná o fajn vecičku, ale len za posledné dva roky Kórejci vyprodukovali také pecky, že toto sa medzi nimi stratí. () (méně) (více)

Bozvav

No, John Wick to zrovna není, ale na stranu druhou, jistá podobnost by tam byla. Vlastně nemám problém s 55 kg mstitelkou, ale spíše se záporáky, kteří byli umělohmotní, kožení neherci. Také chybělo napětí a draw, který jsem postrádala zvláště u akčních sekvencí. Bylo to prostě moc korejské, ale jako celek určitě lepší, než většina toho, co jsem z této země viděla. za mne 55%. ()

papadoce

Mňa tentokrát Juhokórejčania presvedčili, lebo videl som od nich už aj slabšie veci, ale …. V prvom rade to malo zlé strihy a zväčša o ničom kameru. Prvá scéna prepadu v obchode bola zaujímavá, no len do momentu, než začal súboj. Jeho choreografia bola vcelku fajnová, ale kameraman to nezvládal ani omylom a tak sa to nieslo aj po zvyšok filmu. Príbeh bol vskutku dobrý, bývalá vyhadzovačka a mlátička si našla za kamošku balerínu s dobrým srdcom, tej ktosi strašne ublížil a tak sa vydáva na cestu pomsty. Na deväťdesiat minút slušný materiál a v správnych rukách vie zaujať. Hlavná hrdinka je celkom sympoška a za strihový a kamerový výsledok prakticky nemôže. Okrem toho má film ešte jeden problém. Je to totiž akčný film o pomste, ale akcie je tu ako šafranu. Z deväťdesiatich minút zaberie tak desať, nech pätnásť a to je žalostne málo. Druhá bitka v hotelovej izbe mala ešte lepšiu choreografiu ako úvodná, ale ešte horšiu kameru a nič na tom nezmenilo ani detailné prerezanie úst. Pritom ten súboj bol skutočne super. Dialógy a doplnkové scény, ktoré tvorili 85% filmu boli zväčša rozvláčne a v pomalom tempe, ale mne sa veľmi páčilo retrospektívne vyobrazenie ich vzťahu. Čarovné, až po tragický koniec. Opäť filmík s potenciálom no s chybičkami. A máme tu samozrejme záverečnú bitku/strieľačku, ktorá nech sa na mňa nikto nehnevá, sa chcela tak strašne podobať na Johna Wicka až to bolí. Pritom to vôbec nebolo potrebné, pretože choreošky dvoch predchádzajúcich akčných scén mali svoj nápad a originalitu. No natočená bola dobre. Zrážam hviezdy za strihy a kameru, ale pridávam hviezdy za retrospektívu, príbeh, hudbu a akciu. A dedko s babkou priekupníci zbraní boli bohovskí 👍. No nekúpte ten plameňomet 😁. Ja vravím, že kľudne aj štyri a pol. Rád znova uvidím. Záver za desať. ()

MT_Y

Zbožňuji filmy (obzvlášť pak horory) z jižní Korei a Japonska... To byl důvod proč jsem se na tento film podíval. No pruderni strašná nuda. Vlastně za to stojí až těch posledních cca 10 minut, jinak zbytek filmu je strašná nuda, takhle člověka docela dost unudit to je mazec. Za mě hrůza a děs. Dám bod za ten závěr. 1/10 ()

EvilPhoEniX

Na Netflix dorazil další korejský Revenge akčňák s female hrdinkou, jenže výsledek není tolik uspokojivý. Lee Chung-hyun přitom 3 roky zpátky šokoval výtěčně propleteným thrillerem Telefon, takže jsem mu věřil, ale více mu zkrátka sedí poloha mystery Thrillerů než akčňáků, jelikož akce nám příliš moc nenabídnul. Dějově je to úplně jednoduché, na Koreu až nezvykem ( Tohle je typické pro USA produkci), ex bodyguardka se bude mstít za svou nejlepší kamarádku, která měla poslední přání. Jelikož zápletka filmu má necelé 2 věty, tak je až s podivem, že akce zabírá ani ne 15 minut snímku. Je sice natočená skvěle, je brutální, skvělá kamera, slušná choreo, dobře se to sleduje a dokáže zvýšit adrenalin což je důležité ( spíš však došlo na přestřelky než na fighty). Hlavní hrdinka je celkem bad ass a technicky je film tradičně dobrý, tyhle klasické korejské propriety jsou tedy dodrženy i zde, jen je to zkrátka celkem nuda, chtělo to určitě zajímavější dej, když máme tak málo akce. Tady se Atomic Blonde nekoná a korejská Villainess nepřekonána. 5,5/10. ()

• Jong-seo Jun (Okju) měsíce intenzivně trénovala v bojových uměních v rámci přípravy na bojové scény. (HanzoBureshi)