Skrýše a útěky Ladislava Fukse

(TV film)

Spisovatel Ladislav Fuks (1923–1994) jednou řekl, že veškeré odpovědi na otázky, které se týkají jeho samotného, tazatelé naleznou v jeho díle. Jaká tajemství tam rozkryjeme? Ladislav Fuks proslul jako autor psychologické prózy, jeho hrdinové bývají sevření strachem, drceni okolním světem a zahnaní do kouta. To asi prožíval i samotný Fuks. Bylo mu patnáct, když do Prahy vstoupili vojáci s hákovými kříži. Byl svědkem toho, jak jsou jeho židovští spolužáci z gymnázia ponižování, terorizování a nemilosrdně likvidováni. Soucítil s nimi a pravděpodobně se dokázal docela dobře vžít do role štvané zvěře. A strach, který tenkrát pocítil, jej pak doprovázel po celý život. (Česká televize)

Marze

Pobavil mě Borghes, který říká "zrcadla jsou nestoudnosti, protože rozmnožují počet lidí". Podobnou gumovou masku stařeny s vlasy a šátkem mám doma,, ale vítat v ní návštěvy skřehotavým hlasem mě nenapadlo.   https://www.ceskatelevize.cz/porady/14124714436-skryse-a-uteky-ladislava-fukse/ ()

andrii

Funerální koncentrace stínoher, démantů dekadentní "černoty," pavučin v rubáši poeovsky-wildeovského kavalíra, rezidenta jinovatek, kabaretiéra erbenovské tuše, s viděním pod tíživý kabátec, do erbovního "bubáctví" záhrobních zahrad. ()

Amonasr

Pro mě v lecčems objevný dokument o životě i díle mého oblíbeného spisovatele. Stejně jako v případě Milana Kundery se mi jen potvrdilo, kolík průměrných a podprůměrných si vždycky rádo léčí svůj komplex méněcennosti dehonestováním těch, kteří je kvalitou a významem své tvorby mnohonásobně převyšují. ()