Krvavá paní

Československo, 1980, 77 min (Alternativní 71 min)

Po zpracování příběhu o Juraji Jánošíkovi si klasik slovenského animovaného filmu Viktor Kubal vybral další historickou postavu opředenou pověstmi, nechvalně proslulou uherskou hraběnku a paní Čachtického hradu Alžbětu Báthoryovou. Ta v Kubalově lyricko-pohádkové interpretaci z roku 1980, v níž se snoubí děsivá tragika s odlehčujícími komickými prvky, darovala na důkaz lásky jednoho dne své srdce muži, který se o ni v nemoci postaral a zachránil jí život. Bez srdce byla ale jen plná chladu a nenávisti a začala si libovat v utrpení druhých. Viktor Kubal se stejně jako u svého předešlého titulu stal sám autorem námětu i scénáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem a po svém boku měl i zde hudebního skladatele Juraje Lexmanna a dramaturga Rudolfa Urca, průkopníka slovenského animovaného filmu. (Česká televize)

PTuranyi

Originálne animované spracovanie legendy o Alžbete Báthory, ktoré Viktor Kubal do rozprávkovej roviny. Z krvavého príbehu sa tak stáva balada o láske a obetavosti. Kubalova svojrázna úsporná kresba je tentokrát v úvode a závere doplnená reálnym filmovým materiálom. Spočiatku Kubal šibalsky pomrkáva a vtipne hyperbolizuje dianie okolo čachtickej pani. S premenou hlavnej hrdinky však mizne aj uvoľnená atmosféra vytváraná hudobnými variáciami na píšťalu a mení sa na temnotu sprevádzanú burácajúcimi tónmi organu. To vo vrcholných scénach navodzuje skutočne hororovú atmosféru. Kubal si zavtipkuje už len v krčmovej scéne a baladická nálada zotrvá až do nešťastného ale predsa emotívne oslobodzuúceho konca. 75% ()

gorthaur

Originální a stylové zpracování, ale co ty nešťastné implikace - zamilovanost dělá z laskavých lidí sadistické sociopaty? ()

Drasha

Krásna "rozprávka pre dospelých", pán Kubal priniesol svetu veľmi zaujímavý a originálny príbeh Čachtickej panej. Trošku rozprávky, trošku romantiky a nechýbajú ani zimomriavky. Skvelé :) Jedna hviezdička dole za animáciu, ktorá síce plní účel, mne osobne je však trošku nesympatická. Vec názoru :) ()

dj_p_j

Žánrový mix paródie, romantiky a trošky hororu, z ktorého mi autorov zámer nie je tak úplne jasný. Veľmi sa mi však páči ústredná symbolika na slovné spojenie "byť bez srdca" a niektoré scény majú pre mňa naozaj silný emočný náboj. Autor má moje uznanie za to, že to dokázal aj napriek veľmi jednoduchej animácii, ktorá je tu len prostriedkom a nie nosným prvkom. Emočnú silu v nemalej miere pomáha vytvárať aj hudba, najmä krásna ústredná melódia (hoci na niektorých miestach má podľa mňa ešte rezervy - napr. pri bitke v krčme v závere). Nie je to ale film pre každého a určite nie pre milovníkov filmového fastfoodu. ()

pekkanik

Jednoznačne víťazí obsah nad formou, ani Disney nebol schopný akoukoľvek grafikou a hudbou urobiť lepšiu atmosféru. 1. P. S. Na Kubalových kreslených filmoch som vyrastal. 2. P. S. Prečo som dal len štyri hviezdičky? ()