Džinró

• Japonsko Jin-Rō (více)

Jin-Roh je velmi temný animovaný film, který se odehrává v době nepokojů roku 1960 v Tokiu v alternativní historii. Proto jsou vytvořeny zvláštní policejní síly, Capitol Police Organization (CAPO). Uvnitř CAPO je speciální jednotka, která plní tu nejtěžší práci. Někteří z mužů v této speciální jednotce tvoří podle pověstí strážnou skupinu s názvem Vlčí brigáda. Hlavní hrdina Fuse, člen této speciální jednotky, je svědkem, jak se před ním odpálí mladá dívka, která byla členkou teroristické skupiny. Později potkává sestru této dívky a začne být ovlivňován city. Očekáváte, že celý film budete provázeni trápením hrdiny až k šťastnému konci? (Jigvell)

AmunRa

V alternativní verzi Japonska v 60. letech proti sobě bojují nejen teroristé a strážci zákona, ale také různé frakce "policie" mezi sebou. Atmosférou film připomíná již dvakrát zfilmovaný špionážní příběh Tinker Tailor Soldier Spy - také tady se nedá nikomu věřit a každý může pracovat pro jinou frakci a nastražit na vás vražednou léčku. Film obsahuje několik akčních scén, ale ty slouží jen pro dokreslení napjaté temné atmosféry. Pomalý pochmurný příběh je založen na vztazích a lidské psychice - kdo je přítel a kdo pod přátelksou maskou plánuje vaši smrt pro "vyšší dobro"? Temné obrazy zničeného města, kanálů, demonstrací a vojáků s rudýma očima infrabrýlí vytváří skvělou atmosféru deprese a zmaru. "My nejsme lidé ve vlčí masce, jsme vlci převlečení za lidi." ()

Astu.

Jedno z nejtemnějších a nejsmutnějších anime. Perfektní v každém ohledu, každém záběru. Akorát si nejsem jistej, kdy si to budu chtít pustit znovu. Nejspíš nikdy. ()

Kurush

Rozhodně zajímavý snímek, který ale pokulhává hned v několika ohledech. V první řadě se snaží snímek dodat hloubku příběhu pomocí vztahu člena elitní jednotky s dívkou, proti které by měl potenciálně bojovat. S tím souvisí myšlenka, která se opakuje až podezřele často a to přirovnání lidí k vlkům. Aby to ale mělo nějaký podklad ve příběhu, hovoří se zde o Červené Karkulce. Osobně mi ale toto přirovnání příliš nesedí a protože se toto téma vyprávění (hlavně vztahy v této napjaté době) táhne celou, přinejmenším první polovinou filmu, pak je tato část filmu spíše méně záživná. Pro dokreslení ještě autoři využili pomalejší tempo vyprávění, což asi nejednomu divákovi přiliš nepomůže. A když už čekáte zdrcující finále (když se ho tedy dočkáte), pak to není až takové překvapení, jaké by jste očekávali. Nemůžu nezmínit Německo/Japonské prvky filmu. Vojáci používají MG 42, na cvičišti MP 44 a běhají ve zbrojích, které se nápadně podobají samurajským zbrojím i s těmi pěknými maskami. Jako pistole je zase zvolena zbraň, která nápadně připomíná německý Mauser. A knížka o Karkulce je, jak by se dalo čekat, v Němčině. Chápu, že v této době ještě japonští autoři nemají příliš představu o tom, jak střelné zbraně fungují a jak je používat (přeci jen to není v jejich kultuře běžně dostupná záležitost), ale stylem "křičet a střílet po všem co se hne, bez jakéhokoli náznaku míření" se mi útoky policistů opravdu nelíbí (u příslišníků protistátní organizace jsem to ještě schopen pochopit, protože jejich výcvik asi nebude podmínkou). Pokud jste tedy spíše citlivější díváci a nevadí vám, že postavy používají dostupné zbraně jak prasečí kost, pak se vám film určitě bude líbit. Pro ostatní spíše průměrný, ikdyž zajímavý snímek, s ne nějak zvláště úchvatným finálem. ()

Rhaegar

Cool zbroje na posterech i první minuty filmu slibují akční jízdu. Nu není tomu tak. Je to psychologické drama o tom jak se voják snaží vyrovnat se svinstvem válečných činnů. Není tomu vyloženě co vytknout, ale také to není nijak objevné. Pro japonce může vypadat zajímavě kombinace s pohádkou o karkulce,která tam třeba není známá. No pro mě to bylo dost těžko stravitelné. ()