Džinró

Animovaný / Drama / Psychologický / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 1999, 102 min

Hirojuki Okiura

Mamoru Ošii

Je to mierne nadpriemerná čiastočne sci-fi ladená animovaná akčná dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v alternatívnej minulosti Japonska niekoľko rokov po druhej svetovej vojne, kedy krajinu trápia problémy, kvôli čomu dochádza k mnohým vzburám a nepokojom, pričom často ide aj o život, keďže proti sebe stoja aj ozbrojení demonštranti a nekompromisná policajná jednotka. Počas jedného z podobných zásahov sa pred príslušníkom policajnej jednotky odpáli mladé dievča, čo v ňom zanechá hlboké stopy a tak sa s tým mimo práce snaží vyrovnať a dokonca sa zoznámi aj s jej sestrou. Spracovanie je ale iba priemerné, ešte úvodná fáza pôsobí dobrým dojmom, predstavenie alternatívnej minulosti, demonštrácie, nekompromisná vojenská jednotka, na ktorej nasadenia som sa tešil, keďže pôsobí skvelo a samozrejme aj celá časť v kanáli s celkom surovým zakončením, ale následne sa to už začne kaziť. Hlavným motívom filmu sa prekvapivo stáva práve to vyrovnávanie s nepríjemným zážitkom a preto skutočne nechápem, prečo si tvorcovia zvolili zasadiť dej do alternatívnej minulosti a samozrejme hlavne vymyslieť zaujímavú vojenskú jednotku, keď aj tak nemajú takmer žiadny priestor a tento typ zápletky by fungoval aj bez toho. Aj takto sa na to dá pozerať a pár prvkov mi aj vyhovovalo, hlavne tie prirovnávania k červenej čiapočke a podobne, ale inak som sa celý čas nevedel zbaviť silného pocitu priemernosti, dej ma nevtiahol, postavy si ma tiež moc nezískali a keď sa už v záverečnej časti začne znovu diať niečo výrazné, moc ma to nezaujímalo a to ma veľmi mrzí. Akcie tu moc nie je, ale aspoň tá je celkom slušná. Tu poteší hlavne samotné využívanie vojakov, na ktorých je skutočne radosť pozerať a preto ma tie nekompromisné krvavé prestrelky bavili, ale mohlo ich byť viac a preto s výnimkou úvodu a záveru tu nie je moc o čo stáť. Postavy sú tiež skôr sklamaním, síce sami o sebe sú celkom zaujímavé, či už hlavný hrdina, sestra atentátničky alebo aj tie zvyšné výrazné, ale v tomto prevedení si ma ani jedna nezískala a bolo mi úplne jedno, ako skončia. Animácia je na tom dobre, tento štýl mi vyhovuje, navyše má film aj takú zaujímavú atmosféru, ale ten scenár im nedovoľuje sa lepšie prejaviť. Škoda, vôbec netuším, prečo to tvorcovia pojali práve takto, mohlo to byť zaujímavé anime, ale takto mi Jin Roh príde len ako lepší premer, čo ma veľmi mrzí, keďže potenciál tu bol. 56%(18.5.2014)

Úvod i celkový námět ze začátku vypadá hodně slibně - zuřící guerillová válka ve městě, politické intriky, boj o moc, podvody. Celkově mě to ale příliš nechytlo, rozjíždí se to příliš pomalu a občas mi to přišlo trochu zmatečné. Příběh není celkově úplně marný, zvláště v poslední třetině, ale to už je příliš pozdě a navíc po každém zajímavějším kousku děje, přichází deset minut vaty.(19.1.2010)

Další zajímavý přírůstek do mé kolekce viděných japonských anime. Tentokrát diváka čeká příběh s nádechem velké konspirace a boje několika vládních bezpečnostních složek proti v sobě. V celém tom, pro mě, vykonstruovaném ději, máme obě dvě hlavní postavy, Červenou Karkulku a vlka, až uvidíte film, tak pochopíte. Jsou jako dvě figurky, které se náhodně potkaly v nesprávnou dobu na nesprávném místě, přes velké sympatie se stávají obětí své minulosti a přirozenosti, to co jsou nezmění, možná v dalším životě. V hodně věcech je příběh inspirativní a má několik „skrytých zákoutí“, ty jsou naplněné alegorií a setkáváme se s nimi v představách a snech hlavního hrdiny. Nebýt toho trochu zamotaného děje, dal bych plné hodnocení.(7.8.2007)

Další ze zlatého fondu anime. Kdo by očekával nějaké akční sci-fi, či fantasy, bude asi zklamán. Toto anime stojí spíše na zajímavém, silném a při tom celkem jednoduchém příběhu, přičemž se dočkéme i momentu překvapení. Co se týče ostatních složek, které se na anime dají hodnotit, tak kresba i rozanimování jsou skvělé. Postavy obrněnců ze speciálních jednotek, jsou opravdu dílem geniálního kreslíře. K tomu je úžasný hudební doprovod. K 5* tomu ale přeci jen něco chybí, možná větší spád.(25.8.2005)

Dle mého názoru jeden z nejzajímavějších anime filmů. Příběh se odehrává v současném, ovšem alternativním Japonsku (jak by asi vypadalo kdyby Japonci neprohráli WW2) . Zemi zmítají protesty a terorismus. Hlavní hrdina je příslušník speciálního protiteroristického komanda, který si uvědomí, že balancuje na tenké hraně mezi člověkem a zvířetem a... navíc se zamiluje - do sestry mladé dívky, která jeho vinou zemřela při poslední akci. Netuší ovšem, že se stal figurkou v kruté politické hře, která chce zneužít jeho momentální slabosti k protistátní akci. Na rozdíl od jiných anime filmů zde najdeme relativně realistický styl kresby a také nádhernou hudbu Hajime Mizoguchiho.(9.11.2003)

• - Zbraně použité ve filmu byly pistole mauser C-96, samopal MP-40, kulomet MG.42 a útočná puška STG-44. (K98)

• - Vizualizace tohoto Anime, a to přímo pancéřovaní členové policejní jednotky zvaní jako Kerberos Panzer Jäger, se stali velkou inspirací pro série počítačových her jako je „Killzone“ z roku 2004 a nejvíce pro „Wolfenstein: The New Order“ z roku 2014. (Bertramm)

• - Hudbu k filmu nahráli členové České filharmonie. (Andrew_Deer)