Gisaengsu: Deo Geurei

• Jižní Korea 기생수: 더 그레이 (více)
Jižní Korea, 2024, 5 h (Minutáž: 43–61 min)

Epizody(6)

Neznámí paraziti brutálně zaútočí na lidi a úplně je ovládnou. Kdo vyrazí do boje na záchranu celého lidstva? (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Gisaengsu: Deo Geurei (2024)

Pre mňa mierne nadpriemerné invazívne scifíčko, ktoré skrátka vyzerá odlišne, ako by sme ho nakrútili v Európe a ako by ho poňali Američania. Vizuálne nejde o nič špeciálne, atmosféra je nevýrazná, ale potešia postavy. Tá hlavná má traumu z minulosti, napriek tomu stále verí ľuďom a to najmä vďaka jednému dobrosrdečnému policajtovi. Jej mocný parazit je akousi metaforou jej vzchopenia sa nepriazni osudu. Najlepšia je po všetkých stránkach štvrtá epizóda. ()

Episode 1 (2024) (E01)

Invázia lupičov tiel reznutá totálnym sci-fi akčným béčkom v kórejskom vydaní, to znie sľubne. A väčšina stopáže aj sľubná bola, najmä po odhalení, že v celom seriáli pôjde o... nechajte sa prekvapiť, kto o látke ešte nič nepočul. Po úvode na olympijskom štadióne v Soule (som rád, že ho nezbúrali) ale nasleduje, čo sa týka vizuálu, skôr prehľad šedého priemeru. Našťastie tento nedostatok do istej miery kompenzuje dej. Pani manželka verzus infikovaný manžel, takýto čierny ázijský humor rozhodne poteší. ()

Episode 2 (2024) (E02)

Vyzerá to presne tak ako to asi aj vyzerať podľa predlohy má, avšak nakoľko je výsledok uspokojujúci je čisto subjektívna záležitosť. Akcie je tu síce habadej, ale a tá nemusí sadnúť ani každému fanúšikovi akčnejších invazívnych scifíčok. Stále mi tá občasná "Invasion of Body Snatchers" forma sedí viac, než odkazy na Vojnu svetov a následná zbesilá likvidácia členov mafie. Väčším problémom je pre mňa nevýrazný vizuál daný najmä zvolenou farebnosťou, čo je zase len čisto subjektívna záležitosť. Má to však spád a zatiaľ je to bez obávanej seriálovej vaty. ()

Episode 3 (2024) (E03)

Epizóde dominuje úvodná retrospektívna akcia v hypermarkete a neskôr akcia v opustenom zábavnom parku, pre podobný typ seriálu prostredie ako stvorené. Zhodou okolností sa tam stretnú úplne všetci, pretože anonymne telefonovať sa niekedy neoplatí. Nasleduje záverečný zvrat, ktorý posúva dianie niekde úplne inde. Vizuál stále skôr priemerný. ()

Episode 4 (2024) (E04)

Jednoznačne doposiaľ najlepšia epizóda. Otázka je, prečo tak často pri niektorých seriáloch musíme čakať niekoľko častí, aby sa veci poriadne rozbehli. Začiatok skvele reaguje na zvrat na konci trojky a nejde len o krátke rozriešenie situácie, ale je mu venovaný celý diel. Čaká nás prevoz ála Dark Knight a zaujímavý vstup do mentálneho sveta hlavnej hrdinky a jej parazita. Opäť nás čaká na záver nečakaný zvrat. ()

Episode 5 (2024) (E05)

Akoby tvorcovia vystrieľali celý zásobník počas minulej epizódy a teraz sa už bude len voľnobehom dobiehať do cieľa. Máme tu motivácie ako v Čeľustiach a ďalších napodobeninách, kedy mesto nechce zrušiť verejnú akciu kvôli nejakej hrozbe a na záver twist, ktorý má zmysel, ale pôsobí tiež ako klišé. Snáď to bude vo finále aspoň dobre nakrútené. ()

Episode 6 (2024) (E06)

Finále sa vydarilo aj napriek tomu, že tvorcovia neplánujú ohurovať divákov veľkolepými akčnými sekvenciami a bojuje sa v interiéroch skladu, alebo kde sme sa to ocitli. Funguje paralela s históriu ľudstva ako histórie násilia a záujmami mimozemšťanov. Taktiež medzi nimi panujú rozbroje a nejde o nič viac ani menej, ako predovšetkým o absolútnu moc. Príbeh sa síce uzavrel, ale tvorcovia naznačili, ako pokračovať ďalej. ()