poster

Chaplin tulákem

 • anglický

  The Tramp

 • slovenský

  Chaplin tulákom

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1915, 27 min

Režie:

Charlie Chaplin

Scénář:

Charlie Chaplin

Kamera:

Harry Ensign

Střih:

Charlie Chaplin
(další profese)
 • tomtomtoma
  ****

  Velmi zábavná groteska o tulákovi, který pomůže farmářově dceři (Edna Purviance) před zloději. Skorotrpaslík zahání na útěk tři obry (Lloyd Bacon, Leo White a Bud Jarnison). Za odměnu dostane práci (na farmě), ale moc jí nedává, spíše se stále baví a opětovně odhání zloděje. Nakonec ale vytoužené srdce Edny nezíská a vydává se na pokračování své pouti. Vtipné, zábavné, prošpikované napětím a i trochu smutně podbízivé.(24.10.2009)

 • mortak
  ***

  Základní rozdíl mezi Trampem a čtrnáct dní starou groteskou The Jitney Elopement spočívá v závěru. Zatímco ta dřívější končí zvoláním: True love triumfs, zde už tulák poznává rozdíl mezi snem a realitou - muže chvilku snít o lásce, ale pak ho zase čeká cesta. Naštěstí se ukáže v Moderní době, že i cesta může být pro dva.(6.2.2010)

 • Anderton
  ***

  A tak sa náš Tulák vybral znova na vandrovku....Chaplin síce nebol akčným komikom, ale v tomto filme dokázal rozdať aj zopár rán zloduchom navôkol. Veľmi dejotvorná groteska o tulákovi vsádza na situačný zlomyseľný humor hlavnej postavy, ktorý už vo mne však žiadne záchvaty smiechu nevyvoláva. To by sa dalo prisúdiť dobe vzniku, ak by tu nebol humor Bustera Keatona, ktorý je v mnohých ohľadoch lepší, ako ten súčasný mainstreamový. To v menšej miere platí však aj o tom Chaplinovom. V dlhometrážnych, sociálne ladených vydaniach ma zaujal viac.(16.10.2013)

 • Subjektiv
  **

  Jedna z lepších Chaplinových grotesek roku 1915 potěší mimo jiné tím, že již obsahuje momenty, které lze označit za dramatické a emotivní. Je jich však zoufale málo a i v době před více než 90 lety je musela strčit do kapsy kdejaká průměrná divadelná hra. Oslovit bez zvuku jistě není sranda, ale příklad německého expresionismu, Griffitha, Eizensteina či pozdějšího Chaplina ukazuje, že to jde. Tady se však budoucí úspěch a kvalita IMHO teprve bolestivě rodily. Silné **.(13.1.2009)

 • Crawler-D
  ****

  Grotesky jsou v dnešní době už špatně pochopitelné. Zamrzí to proto, že ačkoliv stářím nemají ani sto let, jejich kouzlo se vytratí dřív než výtvorům starým půl století. Chaplin tulákem kombinuje humorné prvky se smutným koncem a právě proto je asi jedním z nejlepších Chaplinových filmů. Ale chtělo by to víc textu.(21.5.2008)

 • - První Chaplinův film, který končí (jako řada pozdějších snímků) obrazem tuláka odcházejícího po silnici do neznáma. (everlong)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace