Chaplin tulákem

"Tulák" je považován za první Chaplinovo mistrovské dílo. Charlie bloudí sám po světě a cestou pomůže krásné dívce ze spárů zlodějské tlupy. Za to ho dívka vezme na farmu, kde bydlí se svým otcem. Charlie se do ní zamiluje a přemýšlí o tom, že si ji vezme a na farmě zůstane. Po čase vyjde najevo, že dívka už snoubence má. Charlie jí napíše vzkaz na rozloučenou a pokračuje ve svém smutném životě tuláka. (Cimr)

Rozjimatel

[2,5*]     "As a reward you can work."     Krátka groteska druhého Chaplinoveho obdobia (štúdio Essanay), ktorá má osobité postavenie v tom, že bližšie definovala tragikomickú postavu tuláka. Už sa to začina podobať na typickú (často až geniálnu) Chaplinovu tvorbu neskoršieho obdobia, je to dejové, dobre nakrútené, miestami aj úsmevné, len je tu na môj vkus na tú dĺžku príliš malo naozaj vtipných gagov (pobavilo ma napr. pumpovanie kravy). Pravdupovediac, tie gagy často zaváňajú takým tým keystoneovským nahlúplym a zlomyseľným humorom (hádzanie vriec do hlavy, pichanie vidiel do zadku). Potešila ma moja obľúbenkyňa Edna Purviance (aj keď sa mi tu zdá trochu menej výrazná), naopak, mierne ma iritoval natvrdlý farmárov pomocník v podaní Paddyho McGuirea. Videná čiernobiela i veľmi pekne kolorovaná verzia.     "I thought your kindness was love but it ain't cause I seen him." ()

ostravak30

Chaplin přijde, nezapůsobí a odejde. Pár vtípků má a trochu jde na tulákovi vidět i stesk, že se svatba nekoná, ale zase ho není moc. ()