Plavba za ledem

(TV film)
Česko, 2024, 53 min

Fascinující plavba plachetnice Boomerang pod vedením zkušeného kapitána Jiřího Zindulky ke vzdáleným břehům Grónska. Ryzí krása, nespoutaná, a přesto tak zranitelná příroda v ledovém příkrovu... Dokument mapuje plavbu dlouhou téměř 2000 námořních mil Severním ledovým oceánem. Expedice do míst, kde kraluje mráz a led, ale nebyla jen pouhým dobrodružstvím. Filmové zpracování režiséra Vladimíra Šimka dává divákovi nahlédnout do autentické atmosféry těchto divokých končin, zakusit ohromující, a přesto tak křehkou nádheru, která přesahuje prostou lidskou představivost. Kromě poučení a zábavy tak filmový štáb připravil pro své diváky i neobyčejný estetický zážitek. (Česká televize)

ostravak30

Je smutné, že tato část světa za "pár" desítek let už nebude. Rozhodně nebude vypadat takto. Najdeme zde jen a pouze oceán. A o to neuvěřitelnější je naše chování, oč jasnější je, že zvednutá hladina moří a oceánů zasáhne člověka velmi citelně. Tragičtější dopad to bude mít na lední medvědy. Ovšem ta krása je velká a neskutečná. ()

Marze

Černobílá atmosféra dalekých pustých obzorů pěkná. Zajímalo by mě třeba více informací o inuitské vesnici s 300 obyvateli. Jak žijí, jestli mají jako u nás k setkávání kulturní dům nebo aspoň hospody, svátky a festivaly a něco o jejich samozásobitelství. Ale ptát se na to v supermarketu , nebo učitele střelby je zřejmě společenské faux-paux. Fascinující je bílá čistota sněhu, ne ten v Praze po dvou dnech, s luxusními obřími komerčními výletními lodi každá s 650 turisty a členy posádky. "Každý večer se osprchují" říká úsměvně člen posádky a viditelně to nemyslí vážně. Zdá se , že změnou klimatu za padesát let tam češi budou moci ležet na plážích jak v Bibione. Tedy samozřejmě o sedm metrů výše. K shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/11566440941-plavba-za-ledem/ ()