Reklama

Reklama

Tanna

Trailer 1
Romantický / Drama / Dobrodružný
Austrálie / Vanuatu, 2015, 100 min

Obsahy(1)

Příběh o zakázané lásce a mladé milenecké dvojici na útěku byl inspirován skutečnými událostmi, které si vyprávějí obyvatelé vulkanického ostrůvku Tanna v Tichém oceánu, žijící v tradičním kmenovém společenství v izolaci od moderního světa. Přímo zde, v uchvacujících přírodních scenériích a s domorodými obyvateli v hlavních rolích, vznikl jedinečný hraný film o vzdorné Wawě, která miluje Daina, a když vypukne válka mezi členy kmene, vydává se s ním na útěk do lesů a k věčně bdící sopce. Univerzálně srozumitelná romance na půdorysu unikátního vhledu do života zdánlivě ztraceného ráje, který je našemu světu podobnější, než by se mohlo zdát. (Febiofest)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (21)

silentname 

všechny recenze uživatele

Málokedy vidíme koprodukciu Austrália a Vanuatu. To je myslím niečo úplne nové. A zvedavosť ma celkom navnadila. Mal som spočiatku trošku obavy, či ma nebude film nudiť, ako nedávno hodnotený film "Ixcanul", ale tento film naopak plní všetko čo som chcel. Nenudil ma, mal nádhernú prírodu džungle, v ktorej som sa chcel stratiť, a postavy, ktoré som chcel sledovať až do konca. Film vyzerá vynikajúco, má skvelú atmosféru starovekých kmeňov a má v sebe veľkú dávku ľudskosti, ktorá mi skutočne veľmi dobre pasuje. Nominácia na Oscara bola určite zaslúžená a film rozhodne doporučujem vidieť. Myslím si, že budete spokojní. Jediné, čo by som možno trochu skritizoval je fakt, že emočne ma to až tak veľmi nezasiahlo, ako film odo mňa chcel. A možno by som chcel jednotlivé tragédie prežiť trošku viac. Je to veľký problém? Asi nie, ale rozhodne je to niečo, čo film trošku v mojich očiach degraduje. Ale priznávam, že s celkovým výsledkom som veľmi spokojný. Hodnotenie: A- ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Podle skutečného příběhu. Souostroví Vanuatu, před nějakými třiceti lety, což ale ve filmu není vidět, protože obyvatelé části ostrova se dobrovolně rozhodli pro tradiční způsob života, který jen několika okamžiky dává najevo, že se jedná o současnost (domorodci například vědí, že existuje britská královna a dokonce už i někdy měli na sobě západní oblečení). Unikátní. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jak žít v souladu s kastomem. 1) Pokud film beru jako vhled do života přírodních národů na Vanuatu (resp. na ostrově Tanna) v osmdesátých letech 20. století, pak mi nevadí ani naturščici, ani nevalný příběh. A pokud ne, mám smůlu._____ 2) Ale i jako fanda kvasidokumentárního dramatu mám jednu výhradu. Faktograficky velmi zajímavý autenticky působící snímek je zoufale pomalý._____ 3) Ale něco jsem se přece jen dozvěděl: Drinking kava deepens understanding._____ 4) 20letý Mungau Dain byl vybrán pro svou roli (Dain), protože ho vesničané považovali za nejkrásnějšího muže kmene._____ Na konci loňského roku odcestoval do hlavního města Vanuatu Port-Vila. Chtěl si najít práci jako sběrač ovoce v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Na Silvestra si pořezal nohu, dostal do ní infekci a protože neměl přístup k rychlé léčbě antibiotiky, 5. 1. 2019 v místní nemocnici zemřel. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Kupodivu celkem zajímavý příběh v nezvyklém prostředí mi kazilo pár drobností, které ale ve výsledku film trochu srážejí. Jednak mě za uši tahal přespříliš doslovný scénář, kdy dialogy říkaly víc, než bylo z mého pohledu třeba a chvílemi byly natolik prkenné (pokud budu věřit anglickým titulkům v obraze), že působily až amatérským dojmem (chápu, že herci byli neherci, nicméně chybu přičítám právě scénáři). O něco méně mi pak vadily technické rezervy filmu. Někdy byl záběr špatně zaostřený, chvílemi pak záběrování působilo trochu jalovým dojmem. Obojí se vzhledem k podmínkám, v jakých natáčení asi probíhalo, dá pochopit. Přišlo mi, že se v určitých pasážích tvůrci snaží tlačit na takový "malickovský feeling" (několikrát mě napadlo, že by Tanna vlastně mohla být příběhem zasazeným do domorodé vesnice z Tenké červené linie), který ale vzápětí zase rozboří nějakou polodokumentární sekvencí. Přese všechny chyby je Tanna určitě zvláštním filmem, který nabídne o dost jiný prožitek, než na jaký jsme v současné kinematografii povětšinou zvyklí. 6/10 ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Jeden z večných, na každú dobu a na každé prostredie uplatniteľných archetypálnych príbehov ľudstva je ten o Rómeovi a Júlii. O láske, ktorej nie je dopriate šťastné naplnenie. Rovnako presvedčivo zapôsobí v rámci konfliktu Izrael-Palestína, Sever vs. Juh USA, NDR a NSR, no a v tomto prípade (čuduj sa svete) - Vanuatu. Tento film to mal vyhraté už len tým, kde sa natáčal. Ale ak by to mala byť bezduchá zlátanina, nezachránili by ju ani sopky a prales. Pre mňa osobne veľmi príjemné a exotické prekvapenie. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (3)

  • Oficiální vyslanec australské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)
  • Jedinými jazyky, kterými se ve filmu mluví, jsou Navhal a Nafe. (Hal_Moore)
  • Celý film byl natáčen na ostrově Tanna, kde po celých sedm měsíců natáčení bydlel režisér Bentley Dean se svou rodinou. Téměř všichni obsazení neherci hráli sami sebe. (Hal_Moore)

Reklama

Reklama