Karlos80

K tomuto filmu jsme se dostal úplnou náhodou, při prohlížení obrázků na google. Zaujal mne jednak plakát, dále, už při podrobném studiu filmu samotného, jednotlivé žánry (tušil jsem že tam v žánrech bude zastoupen horor) a pak i fakt, že film zatím nikdo nehodnotil, nikdo ho tedy neviděl a nezná. Poté co jsem klikl na odkaz na IMDb, tak tam pro mě bylo schované další velmi milé a příjemné překvapení. Dočetl jsem se, že tenhle film má něco společného s mistrovským španělským hororem "La Residencia"! Tak to jsem byl už kurva sakra na pozoru, kdy jsem, si řekl, tak tohle si nemůžu nechat ujít, a taky nenechal! Ještě ten den jsem film shlédnul. Musím konstatovat že o žádné pokračování nejde, je tam pouze a jen ta podobnost s tímto skvělým filmem (příběh - zápletka - temné tajemství). Odehrává se to opět ve špinavých zdech zkažené (intriky, korupce) internátní školy (sirotčince) kde dochází k velmi hrůzným událostem, které zahrnují mnoho obětí. Nebylo to sice tak silné a nervy-drásající a nepříjemné jako předchozí film, ale i tady je velmi dobrým způsobem zachycena tíživá atmosféra, k viděni tu jsou různé kázeňské (disciplinární) tresty mladých žáků které na nich vykonávají jejich sadistické opatrovnice etc. Je to hodně temný film (který svým stylem a vizuální stránkou měl blízko i k britským Hammer filmům z 50-60's), který je asi nejvíc pozoruhodný pro svou atmosféru (odehrává se to ve viktoriánské éře Londýna, někdy na konci 19. století), a to navzdory nízkému rozpočtu. Film bohužel trpí nedostatkem rychlosti, nicméně tento handicap je tu nahrazen některými velmi dobrými strašidelnými a vzrušujícími pasážemi - hlavně tedy těmi, se šíleným znetvořeným lékařem (který unáší mladé dívky na kterých poté provádí lobotomii - kdy dívky proměňuje v jeho zombie sexuální otroky!), zastoupeny jsou tu v atmosféře i nějaké lehčí gotické elementy. Existuje tady opravdu několik překvapivých zvratů téměř před koncem, herecké výkony jsou přiměřené, tam akorát není vůbec žádná nahota, a je tam i málo krve (žádné gore nic takového!), na rok '75 je to opravdu neobvykle krotký film. Není to tedy nijak zvláště dobrý film v žádném případě bych ho nezařazoval do stejné třídy s "La Residencia", na rok '75 a Španělsko bych čekal rozhodně víc, film tedy spíše doporučuji všem zvědavcům a fanouškům a kompletistům starých dobrých eurohororů. Hlavní herečka Sandra Mozarowsky ("Night of the Seagulls"), velmi podobná (typově) známější herečce Christina Galbo, dva roky po tomto filmu spáchala sebevraždu. ()

Časové pásmo bylo změněno