Stroskotáme zajtra

Celovečerní dokument Dimitrije Plichty zaznamenává průběh plavby dvou sportovních lodí přes Atlantik. Účastníci měli prověřit i vědeckou hypotézu, zda se lze na moři uživit i bez potravinových zásob a bez pitné vody. Výsledný obraz přináší podrobnou psychologickou studii o lidech nuceně a po dlouhou dobu setrvávajících pospolu, snaží se vniknout pod běžný reportážní povrch. Není možné uniknout před svými druhy ani před vlastními znepokojivými myšlenkami. (oficiální text distributora)

ELDoctorow

Prečo museli tento zaujímavý námet pokaziť tou formou anidokumentu anihraného filmu a navrch tým podrbaným komentárom, kvôli ktorému by som tomu najradšej dal len dve hviezdičky? Prečo? Prečo? Prečo doktor? Až pristaneme spýtam sa ho. ()

Anderton

Mohol to byť výborný cestopis, ak by silou mocou nechcel byť viac. To viac, čiže akýsi pokus o vyjadrenie vzájomného psychologického pôsobenia posádky pomocou grafov a komentár, nahrádzajúci priamu reč účastníkov pôsobia trochu pochybne. Naopak hlad a smäd som s nimi pociťoval osobne a pár krát som sa bál, že sa prevráti loď. Prečo ale ten pokus o to, či prežijeme formou "všetko na jedenie z lode vyhádžeme a budeme loviť", hraničí s šialenstvom. ()

kebom

Obnovená premiéra: 4. 2. 2011 Dvojka. Jeden z experimentálnych a nie zvlášt vydarených cestopisno - dobrodružno - dokumentárnych filmov z doby, kedy o peniaze na nakrúcanie nebola núdza. Psychologický rozbor postáv tiež nie je nejaký dôkladný. Celkový efekt rozpačitý a neplynulý. Filmom sprevádza "rozprávač", hlas Leopolda Haverla. Vo filme hrajú neherci nadabovaní hercami, z ktorých som spoznal Slava Záhradníka, zdalo sa mi, že počujem aj Labudu, či Dančiaka. Zaujímavosťou je na dobu vzniku, použitie farebného materiálu. ()

• Lode, na ktorých sa plavila šesťčlenná posádka, boli športové lode s menami Albatros a Horizont. (Raccoon.city)
  • Film bol nakrútený počas desiatich mesiacov plavby po rôznych moriach. (Raccoon.city)
  • Pracovný názov filmu bol Po stopách Alaina Bombarda. (Raccoon.city)