Harvie Krumpet (festivalový název)

• Austrálie

Harvie Krumpet

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama

Austrálie, 2003, 23 min

Adam Elliot

Geoffrey Rush

Nádherný ručně animovaný plastelínový snímek o jednom polsko-australském životním příběhu... Tak smutný příběh plný skutečně odpozorovaného života o človíčkovi, který místo geniality obdržel jako svůj osobnostní dar od života do vínku výbavu imbecility, ale i přesto prožil plnohodnotný život... Je to povznášející sledovat ty jeho tristní eskapády, které jsou divákovi předkládány s podobně vitálním nadhledem jako v obdobném celovečerním příběhu jiného retardovaného hrdiny - Forresta Gumpa. Narozdíl od Forresta ale Harvie Krumpetovi scénáristé (tedy Bůh) nepřáli - ničím se nestal, historii nikterak nepoznamenal, jen žil svým osobitým způsobem, vychoval dceru a svou přítomností ovlivnil mikrosvět komunity svých blízkých, rodiny, sousedů... Tak jako každý z nás... Harvie Krumpet - plastelínový člověk... Podobné filmy: Mary a Max(22.12.2007)

Sakra, ten Adam Elliot, to musí být fakt zajímavý člověk. V době kdy tohle dělal mu bylo asi tak třicet, ale do tohohle filmečku dal tolik moudra jako minimálně o dvě generace starší filozof. Animaci nemá smysl zmiňovat, ta je prostě tak škaredá, až je naprosto odzbrojujícím způsobem dokonale krásná. Skvěle vybraný hlas vypravěče, úžasný scénář. Přestože, nebo právě proto, že to je kraťas, tak pro mě snad ještě o chlup lepší než Mary a Max. Oskar naprosto zasloužený. Chvála Dadel za titulky.(5.10.2013)

Máloktorý film pozerám viackrát... tento som videla 3x za sebou a ešte sa na neho určite chystám.. možno aj preto, že nezaberie veľa času, ale hlavne preto, že sa jedná o smutný životný príbeh vykreslený optimisticky s nadhľadom. Milé detaily ako Kniha Faktov, samotné fakty, liečebné metódy, a iné životné pravdy .. Carpe diem!!!(12.2.2011)

Harvek Milos Krumpetzki - polský chlapec, jehož životní eskapády od narození až do pozdního věku svým typicky cynickým způsobem načrtl režisér Adam Elliot - tentokráte mu byl odměnou i Oscar. :) Něco tak příjemně neveselého (ale vtipného) jsem už dlouho neviděl.. doporučuji. ;) "Fakt 1034: Life is like a cigarette. Smoke it to the butt."(5.10.2009)

Mám prostě slabost pro ty úžasné plastelínové postavy, které mají však tak hlubokou a krásnou duši. Vcelku pochmurný příběh o tom, že život je jedna velká deprese a když začnete špatně jednou...jen tak to neskončí. Chlapík trpící TS, astma, co má kovovou destičkou v hlavě, je to magnet na blesky, schopen vykouřit 28 cigaret denně a neustále nosící svou "Knihu faktů". To je prostě náš Harvek Milosz Krumpetzki nebo-li Harvie Krumpet, dítě, které přišlo na svět obráceně a nohama napřed. V Harviem se snad zhlédne téměř každý...byť by to byla sebemenší drobnost. Elliotův rukopis je nezaměnitelný a díky takovýmto příběhům nalézají i tyto tzv. "ztracené" existence své místo na Zemi. Film je předskokanem snímku Mary & Max, který je neméně kvalitní a já jej vřele doporučuji. Vždyť, proč si nedopřát depresivní příběh s poněkud zvláštním,ale přece jen "šťastným" koncem. =) A když vám celý příběh čte Geoffrey Rush! Hmmm...(10.1.2014)

• - Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)