Harvie Krumpet (festivalový název)

• Austrálie

Harvie Krumpet

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama

Austrálie, 2003, 23 min

Adam Elliot

Geoffrey Rush

23 minut. Doopravdy spíš 20. Možná ještě o pár vteřin méně. Filmové haiku. Černé a šedé, zatažené a pošmourné. Jenže Harvie vždy najde nějaký důvod, proč to navzdory tomu všemu marastu nevzdat. Nemá to žádný jiný smysl, než ten, že život miluje. Našel v něm zalíbení do takové míry, která by hippies donutila k červenání. Tisíckrát opakované - život je krásný - v originálním, totálně plastickém podání.(22.11.2009)

Krásný film. Harvie Krumpet byl sice retardovaný a jeho život rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem, ale přesto film není laciný a sentimentální, ale naopak na všechno pohlíží z nadhledu, objevuje se černý humor... Animace mi byla velice sympatická, během celého filmu jsem se bavila. Tohle se prostě povedlo.(15.6.2013)

Máloktorý film pozerám viackrát... tento som videla 3x za sebou a ešte sa na neho určite chystám.. možno aj preto, že nezaberie veľa času, ale hlavne preto, že sa jedná o smutný životný príbeh vykreslený optimisticky s nadhľadom. Milé detaily ako Kniha Faktov, samotné fakty, liečebné metódy, a iné životné pravdy .. Carpe diem!!!(12.2.2011)

Krátký snímek od tvůrce Maryho a Maxe, na kterém jde vidět, že to je od režiséra Maryho a Maxe (Adam Elliot) a vypráví příběh mentálně postiženého Harvieho Krumpeta, jenž i přes svůj těžký život si vždy najde světlo, pro které je dobré žít. Opět svým způsobem melancholický film, jenž nejde proti proudu, hrdina nebojuje proti společenskému řádu, naopak, smiřuje se s nevyhnutelností svého osudu. Ovšem metodou, při které vám dojde, že i v nejtěžších chvílích života můžeme najít dobré důvody pro to nejen dále žít, ale i se smát.. Tento příběh je totiž přesně tak vypravován. I přes pesimisticky laděný život, který Harvie má, je to komediální, dojemné. 85%(6.4.2013)

Celkem nenápadný, ale o to více poutavý oscarový kraťas o jednom plastelínovém chlápkovi, který v životě zakusil perné i šťastné chvíle. Narážka na cigaretu v závěru nebyla rozhodně od věci. A Geoffrey Rush jako vypravěč opravdu potěšil - má fakt sympatický hlas a to vždy dělá dost. Zkrátka dvacetiminutový náhled do (ne)obyčejného života jednoho chlápka s osudem, který může potkat každého z nás, okořeněný spoustou vtipných a ironických faktů.(25.1.2011)

• - Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)