Harvie Krumpet (festivalový název)

• Austrálie

Harvie Krumpet

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama

Austrálie, 2003, 23 min

Adam Elliot

Geoffrey Rush

Harvek Milos Krumpetzki - polský chlapec, jehož životní eskapády od narození až do pozdního věku svým typicky cynickým způsobem načrtl režisér Adam Elliot - tentokráte mu byl odměnou i Oscar. :) Něco tak příjemně neveselého (ale vtipného) jsem už dlouho neviděl.. doporučuji. ;) "Fakt 1034: Life is like a cigarette. Smoke it to the butt."(5.10.2009)

• Uhura

Absurdnost za každou cenu. Hlavně aby někdo neustále vtipným či neočekávaným způsobem umíral, hlavně aby se popisovaly ty největší nicotnosti a okrajové vlastnosti člověka, které o postavě sice nic neříkají, ale tváří se to, jako by to mělo představovat podstatu lidstva. Vypravěč je, stejně jako u pozdějšího Mary a Max, postupně čím dál otravnější (ať už je G. Rush sebeúžasnější), a celý svět je čím dál zaškatulkovanější tím, jak jsou všichni vlastně nenormální, což jinými slovy znamená, že jsou naprosto normální, což je zhruba pocit z Harvieho Krumpeta: přílišnou opakovanou snahou o absurdno tu vzniká normálno až nudno.(16.3.2011)

Naprosto perfektni kratas sledujici zivot retarda Harvieho od jeho narozeni az po duchod. Ve filmu slysime vicemene jen hlas vypravece s prijemnym hlasem Rushe a sledujem, co to Harvie provadi, pripadne nejaky "fakta", coz jsou vetsinou hodne vtipny poucky. Elliot to cely skvele vyvazil, takze i kdyz je film dojemnej a misty smutnej, zaroven je vtipnej a optimistickej. No a plastelinova animace ma neco do sebe. Parada.(13.12.2009)

Predchodca Mary a Max...ked Vás napadne niečo dobré a vy to sprostredkujete...potom zistíte, že je to výnimočné a chcete ten istý nápad roztiahnuť, preformovovať, spraviť väčšiu reklamu...proste dotiahnuť do konca čo som pred pár rokmi nedotiahol ako som mal. S toho vznikol mary a max a možno toto celé si len myslim JA.(4.1.2011)

Co říci k tomuto šestnáctiminutovému Elliotově plastelínovému animáku -- předchůdci Mary a Max? No, máte-li rádi filmy nebo příběhy o lidech, kteří nejsou nijak výjimeční, kteří nikdy nezachrání svět před katastrofou a nikdy nepřijdou s geniálním řešením v extrémně vyhrocené situaci -- tak se podívejte na tento animáček. Hlavním obsahem tohoto dílka je celý život H.Krumpeta, který trpí Turetovým syndromem -- víc netřeba říkat = ) Určitě vám tento film nezmění pohled na vlastní život a pravděpodobně vás ani nezasáhne hlubokou filozofickou myšlenkou -- ale zcela jistě se u něj alespoň jednou pousmějete a koneckonců 16 minut ironického humoru nikomu neublíží . Můžu jen doporučit = )(23.12.2009)

• - Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)