Reklama

Reklama

Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

Obsahy(1)

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

(více)

Recenze (166)

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od Mary a Maxe mě tento film ne a ne chytnout, přestože Harvie by měl být můj dokonalý hrdina a úvod jeho příběhu je velmi slibný. Možná se zde příliš věrně ukazuje bezsmyslná obsesivní setrvačnost života. Anebo Elliot pochopil Cimrmanovu frustrační kompozici a geniálně ji aplikoval na filmovou tvorbu: od začátku jsem se těšil, co se z toho vyvine a fór je v tom, že se nic nevyvine. ()

Uhura 

všechny recenze uživatele

Absurdnost za každou cenu. Hlavně aby někdo neustále vtipným či neočekávaným způsobem umíral, hlavně aby se popisovaly ty největší nicotnosti a okrajové vlastnosti člověka, které o postavě sice nic neříkají, ale tváří se to, jako by to mělo představovat podstatu lidstva. Vypravěč je, stejně jako u pozdějšího Mary a Max, postupně čím dál otravnější (ať už je G. Rush sebeúžasnější), a celý svět je čím dál zaškatulkovanější tím, jak jsou všichni vlastně nenormální, což jinými slovy znamená, že jsou naprosto normální, což je zhruba pocit z Harvieho Krumpeta: přílišnou opakovanou snahou o absurdno tu vzniká normálno až nudno. ()

Reklama

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Příběh Harvie Krumpeta, retardovaného smolaře, s nímž se osud příliš nemazlí. Již od útlého věku procházel útrapami a se svým Tourettovým syndromem byl všem pro smích. Postupně s ním prožíváme celý jeho těžký život, který je plný hořko sladkých momentů, tragikomických chvilek a faktů. V podání vypravěče Geoffrey Rushe nezapomenutelný zážitek. Samotnému je mi líto, že jsem tento roztomilý kraťas objevil až po zhlédnutí Mary a Max, pro něž mám jen slova chvály. Je vidět, že předlohou byl právě Harvie a tak už na mne tento neměl takový efekt. Jinak ovšem skvělá práce a oživení starých technik, pro něž, jak se zdá, v moderní kinematografii není místo. 80% ()

kubik 7 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí tohoto filmečku popravdě moc nevím, co si mám o něm myslet. Po skončení titulků jsem cítil docela zmatek - takovou změť různých střípků, které mi nedávaly ucelený obraz. Po přemýšlení nad posláním filmu mě napadá snad jediné: Každý je sám svého štěstí strůjce. Jaké si to uděláš, takové to máš. A i přestože ti někdo shora postavil do životní cesty spoustu překážek, nástrah a nesnází, můžeš žít spokojený život. Otázka, jestli je tohle vše, co chtěl autor divákovi zprostředkovat, nebo je jen chyba u mě a mé neschopnosti rozumět autoru jazyku... Je možné, že můj lehce skeptický náhled na Harvie Krumplet je způsoben vysokým očekáváním od tohoto snímku po předešlém zhlédnutí Mary and Max, kterému se zkrátka tento kraťák nevyrovná... Ale je jedna zajímavá myšlenka, která mě zaujala. "Cigarety jsou náhražkou za matčin prs". Myslím, že něco na ní bude :-) ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Film navazuje na Elliotovy zhruba pětiminutové snímky o členech rodiny - strýčkovi, bratranci a bratrovi, jen je zajámavější a působivější. Nese se ve stejném duchu vyprávění životního příběhu zdánlivě prostého a obyčejného člověka. Ve skutečnosti je jejich život vnitřně nesmírně bohatý, na místě je přirovnání k Forestu Gumpovi. Příběh přináší nejen příjemnou, trochu melancholickou atmosféru, ale i mnoho pousmání a zamyšlení nad vlastím životem. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (3)

  • Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)

Reklama

Reklama