Pastorální symfonie, kterou režisér zahájil svým snímkem Malé město a v níž pokračoval Májovými oblaky, se ve třetí části komplikuje s příchodem hrdiny do velkoměsta. Energický mladík, který procházel prvními dvěma filmy, se po neúspěšných zkouškách na univerzitě dostává do Istanbulu, aniž by se dokázal oprostit od svého denního snění a najít si práci. Stává se ne zcela zvaným hostem v bytě svého příbuzného, intelektuálního a přitom múzického muže, který se na rozdíl od něj v metropoli dokázal prosadit. Mladík se oddá svým plánům na získání místa na lodi, která ho odveze do jiných zemí a vzdálených míst Nuri Bilge Ceylan popisuje s velkou mírou autenticity nejen vztahy obou mužů uvnitř malého bytu, ale i ulice města či námořnickou hospůdku v přístavu Vzdálený je snímek, který divákovi poskytuje možnost ztotožnění se s oběma postavami. Po konfrontaci s detaily, například když příbuzný sleduje na videu porno a rychle přepne na Tarkovského, aby nebyl přistižen, či s bezděčným a přitom krutě výmluvným lovem mouchy můžeme konstatovat, že tématem snímku je sám život. Vzdálený je dílo, které režisér nechal projít přes filtr svých vlastních vzpomínek a zážitků. (oficiální text distributora)

NeMiQ

Brilantná nuda. Aj po mojom skrátení na 45 min preklikávaním 3 minútových záberov, kde sa neudialo nič, aj tak to bolo viac než dosť. Odporučím mojej mamke, nech pozerá po častiach keď je spln a nedá sa jej spať. Týchto 110 minút jej vydrží na minimálne 10 večerov ()

Kkahunaa

Příběh o dvou mužích ve středním věku. Jeden má zdánlivě vše, druhý zase nic. Oba jsou svým způsobem osamělí. Niterně hloubavý snímek, pojatý statickou kamerou, mnohdy působí ve své rovině až humorně, což odlehčuje jeho realistické vyznění. ()

bmx6

Film je sice velice zajímavý,to se nedá popřít.Příběh samotáře se mi také líbil.A kdyby mi někdo doma neustále přerušoval mé zaběhlé rituály a ničil můj zaběhlý pořádek,tak bych ho asi přizabil.Ale celkově se to všechno tak strašně táhlo,což není vždy na škodu,jenže u té zpomalenosti jsem se nudil. ()

Germanicvs

Vzpomínky na nuznou minulost na tureckém venkově přiváží zavedenému fotografovi ve své skromné sportovní tašce i zapocených botách do velkoměsta zasněný příbuzný. Istanbul má být pro mladíka pouhým odrazovým můstkem pro lukrativní putování na zaoceánských obrech do vzdálených exotických končin. Možná, že poslední laciná cigareta vykřeše novou jiskru naděje pro vyhořelého umělce i nepraktického denního snílka. ()

sibskyn

na další film od Nuri Bilge Ceylan se doprovolně už nepodívám, všechny jeho snímky/co jsem zatím viděl), jsem o ničem, nudné a s dlouhou stopáží. ()