Queen v Budapešti (koncert)

• maďarský

Queen – Hungarian Rhapsody: Live in Budapest 1986

(festivalový název)

Hudební / Dokumentární

Maďarsko / Kanada / USA, 1987, 90 min

Další božský koncert božské kapely, chtělo by se napsat Od Wembley i Bowl se ovšem liší - podle mého názoru je totiž mnohem lépe natočený. Celé vystoupení má obrovskou dynamiku, střih je patřičně zběsilý i na současné poměry a líbí se mi ty dokumentární prostřihy, ve kterých vidíme Queeny courat po Budapešti, nakupovat, rozdávat autogramy, létat balonem, jezdit na motokáře nebo se bavit s malou holčičkou (tahle Johnova scéna je nejlepší).(22.9.2018)

Dokonalý záznam koncertu z posledního turné Queen. Z téhle světové šňůry vzniklo záznamů několik a teoreticky by měly vyznít všechny podobně, ale oproti známějšímu koncertu Queen ve Wembley má pro mě Budapešť daleko větší drive i osobitost. Nevím, čím to je, snad záběry na šťastné Maďary, kteří se konečně dočkali (oproti Anglánům, kteří se ve Wembley "jen bavili"), snad tím, že Queen v Budapešti prošli i československými kiny v době, kdy se to jinak moc nesmělo, snad dojemným okamžikem, kdy Freddie Maďarům zazpívá jejich národní písničku a jim tryskají slzy jak krokodýlům, nevím. Ale jestli živák Queen, tak rozhodně a pokaždé tenhle!(5.7.2016)

Koncert Queen na Népstadionu, konaný poprvé jako stadionový koncert, poprvé pod širým nebem kdekoli za železnou oponou ( vystupuval tam již Elton John...). Dorazilo okolo 80 tisíc lidí jak z Maďarska, tak ze všech okolních států, které prý poprvé dovolily svým občanům překročit hranice do Maďarska. Nehledě na cenu vstupenky, poptávka převýšila nabídku. Mohli uskutečnit druhý koncert, ale úřady to nepovolily, jelikož se v té době měla konat výstava motocyklů... Mercury vždy očaruje. Vždy vám vyrazí dech a navždy zůstane kultovní superhvězdou. Pár let tomu je, co jsem se doma učila jeho chůzi, široký postoj a hru na kytaru na mikrofonu :-) Ale něco zůstalo. Věrnost Mercurymu. Věrnost Queen. Protože Mercury je Queen a Queen je Mercury... Killer Queen(2.9.2010)

Tavazsi sél vizet árast virágom,virágom (Jarný vietor spúšta vody.etc...)....mráz mi behá po chrbte,keď si spomeniem na túto maďarskú pieseň,ktorú Freddie na tomto pamatnom koncerte odspieval z dlane.Vačsiu poctu by si Maďari len ťažko mohli priať.Čo by tak asi spieval,keby sa koncert uskutočnil jedného pekného dňa na Slovensku,resp v Čechách ?Joj,škoda,že to už navždy zostane v rovine snov :-((((25.3.2013)

Freddie, Brian, Roger a Deacy v Budapešti. V době tuhého komunismu - to byl opravdu velký úspěch. Mrzí mě, že jsem jejich koncert nemohla zažít na vlastní uši, kůži, vjemy, prostě na celé tělo! Když se cítím mizerně, tak si to pustím a pokaždé to ve mě probudí obrovskou energii, vůli a samozřejmě obrovské emoce. Queen, to je věčnost. Alespoň pro mě byli, jsou a budou věční.(19.11.2018)

• - Vystúpenie sa uskutočnilo na Népstadione a pozrieť si ho prišlo 80 tisíc fanúšikov. (Raccoon.city)

• - Při závěrečném fragmentu britské hymny se Mercury tradičně objevoval zahalen do britské vlajky mající na rubu zástavu země, ve které Queen vystupovali. Před zmíněným číslem musel být v zákulisí člen domácího filmového štábu, který dohlédl na to, aby Freddie nevystoupil na pódium s maďarskou vlajkou vzhůru nohama. (Cherish)

• - Záznam zachycuje první koncert skupiny Queen za železnou oponou. (Lajty)