Stav obležení

• Francie État de siège (více)

Třetí snímek ze série politických thrillerů francouzského oscarového režiséra Costa-Gavrase. Režisér stejně jako v předchozích filmech obrátil pozornost k nedávné historii vybraného státu s represívním režimem, tentokrát šlo o období politické nestability v Uruguayi. Hlavní postava filmu, americký diplomat (v podání Yvese Montanda) je unesen partyzánskou skupinou a vyslýchán ohledně zapojení amerických tajných služeb do dění v Jižní Americe. Právě poukaz na nejednoznačnost působení bezpečnostních složek USA v této lokalitě způsobilo režisérovi problémy v jeho uplatnění ve Spojených státech. Film byl nicméně vyznamenán cenou OSN v rámci udělování cen BAFTA. Ve Francii měl film premiéru 8. února 1973, v jihoamerických zemích byl uveden až o mnoho let později. (argenson)

bakeero

Sice slabší 4*, ale já je dám. Dobrých politických thrillerů není nikdy dost a na tomhle navíc ani tolik nezapracoval zub času. Levičáci jsou tu sice vymalovaný, jak partička posledních skautíků, ale když se přes tu jednoznačnost, že pravice jsou fašouni a levice zastánci lidu, přenesete, zbyde vám asi ne až tak fantaskní ukázka toho, jak se dělá mezinárodní politika a jak velmoci hájí svoje zájmy - ne svobodu a demokracii. Tomu snad nikdo nemůže věřit. Vždycky jde "jen" o zájmy. ()

kedu

Costa Gavras to myslí dobře. Dnes to může řadě lidí - diváků, připadat nesmírně naivistické, ale ono to tak opravdu bylo, i když pro objektivitu je nutné dodat, že míra černobílosti u levicových tvůrců je stejná jako u tvůrců podporujících spíše pravici až ultrapravici. Problematika vměšování mocnosti typu USA do politiky jiného suverénního státu je dnes rafinovaněji prezentovaná spíše filmy jako je Syriana. Zároveň je nutné vtipně podotknout, že pokud vše řídí rusové a číňané, musí si spokojeně mnout ruce, protože obecenstvo se zabývá výhradně americkou špinavou hrou. ()

Delmondo

Dopřál jsem si dalšího Gavrase a opět jsem nelitoval. Po famozním Doznání je tu o něco slabší, ale i přes to vysoce kvalitní politický thriller o američanovi uneseném v Uruguayi a vyslýchaném rebelama. Ten se během výslechu mění z obyčejného diplomata v agenta z USA který vycvičuje prorežimní policajty a vojáky. Rebelové jsou vyobrazeni jako spravedlivý a mírumilovní bojovníci a hlavní hrdina jako parchant, který jak dopadne zjistíme hned na začátku i když na konci dojdeme k poznání že jeho smrt nic nevyřeší. Gavras opět pomalu vše odhaluje a dotahuje do konce. V hlavní roli Yves Montand naprosto bez chyby zvládá roli dokonale. Chtěl bych ještě vidět film Z, snad se mi ho podaří ulovit abych si zkompletoval tuhle temnou trilogii. ()

AlDelon

Nemám slov konstruktivní kritiky -Stav obležení je tou, vesměs, konstruktivní kritikou sám. Stav obležení je také špičkovým filmem, co se filmařiny týče. I když ze začátku silně připomíná velký soubor reklam na nespočet krásných klasických auťáků nebo dokument motorismu, což mu je však jen plusem. A ještě jedno musím vyzdvihnout: kamera je vysloveně a vyloženě příjemná, živá právě tak akorát, rozhoupaná a roztahovací ale ne moc a vypovídající a to přesně.   trailery:  https://www.youtube.com/watch?v=rjv36b99JXk https://www.youtube.com/watch?v=4YvObWQw3mw ()