Poslední traper

• Francie Le Dernier Trappeur (více)
Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther. (oficiální text distributora)

kolly13

Vhled do uživení se v extremních podmínkách je neocenitelný. Winther ale není herec, předabování uškodilo. Divák pochopí smysl a sdělení filmu. Ale filmově jsem se trápil. ()

Iroquois

Místy trochu nudné, předvídatelné (sáně ve vodě, zachrání ho outsider - fenka Apache) a poněkud namyšlené (příroda vzkvétala díky trapperům, tak to je přinejmenším kontroverzní tvrzení), ale jinak zajímavé, nádherná příroda a romantika v té nejsyrovější podobě... ()

acervena

nějak jsem nepochopila smysl, podivný paskvil mezi dokumentem o "sympaťákovi ekologovi" a hraným filmem se scénářem vytvořeným 15-ti letým romantikem, každán scénka s "brilantním" hereckým výkonem poměrně snadno předvídatelná, 2* jen a jen za nádhernou přírodu a dokola opakovanou píseň od Leonarda Cohena, jinak pan Norman Winther 4-, ( a ještě ten nadutý název - Poslední traper, myslím, že ostatní trapeři cítí veliké sympatie k tomuto komerčnímu dílku) ()

rene75

Náááádherná příroda. A ani mi nevadilo, že to je hrané. Prostě mě to dostalo. PS: Čím to je, že lidi, kteří v přírodě opravdu žijí, se tolik liší od těch, co o přírodním způsobu života pořád mluví a propagují jej? ()

Caesius S.

Snímek o idylickém a hodnotném životě v divočině Skalnatých hor. I když se jedná o dokument, má formu hraného filmu, který má jasné poselství: úloha člověka není v drancování přírody, ale v udržování její rovnováhy, přičemž lidé sami nestojí nad tímto procesem. ()

Wolfvater

Jedním slovem nádhera! Takové zpracování se mi moc líbí. Drsná krajina, žádné podbízení se. Ne mnoho slov, avšak každé zde má své místo. Někdo kecá pořád a nic neřekne. Děj v podstatě žádný, prostě jen ukázka, jak vypadá život lovce, přesto jsem se nenudil ani chvilku. Hezká byla scéna s vlky, kteří nezaútočili, včetně Normanova vysvětlení, že vlk na člověka zaútočí leda někde v pohádce. Hudby ne mnoho, zato výborně zvolená. A pro mne dobře zvolený film, kde nelituji jediné minuty, po kterou jsem jej sledoval. Ztráta času? Ani náhodou, právě naopak! ()

wallabia

Právě když chcete setřást ty civilizační kecy, které se na vás valí odevšad a bohužel i z každého filmu, kdy alfou a omegou jsou furt dokola omílaný mezilidský vztahy, nekonečný rozpitvávání všeho, co kdo udělá, či řekne, popřípadě snaha jakýmkoli způsobem zvýšit svou atraktivitu pro nejširší okolí - vystoupí z mlhy man of a few words a ukáže, že alfou a omegou je přeci život sám! Celou dobu jsem se modlila, aby tvůrce nesešel z cesty a nepřitáhl tam nějakou obvyklou psychologickou sondu...ale nesešel. Pro mě je Poslední traper film, který šel zcela nenuceně hodně do hloubky, bez použití nějakých frází a moralit, bez použití varovných značek Tudy ne! Film, který byl ve správnou dobu na správném místě. ()

kodwin

Tenhle malý velký film mě z nějakého důvodu oslovil. Vlastně ne z nějakého, ale z jednoho hlavního - krásná divoká příroda v souladu s člověkem, navíc zajímavě nasnímáno. Ani absence příběhu a dokumentaristické pojetí mě neodradí od plného hodnocení. Poslední traper je totiž jiný. A tahle jinakost se mi líbila. ()

BY100

dobrý film, pekné zábery, divočina - hoci takmer bez deja, vtiahlo to celkom do sedačky čo by som však vyčítal, ako už v niektorých predošlých komentároch - tie nadradené poľovnícke sr--ky o tom, ako udržiava rovnováhu v divočine a bez neho by si neporadila. toto som vnímal ako obrovské mínus a hlavne rozpor so zvyškom "deja" strieľať na zviera keď nie je dobre otočené (losa od zadku) je zhovadilosť, arogantné odmietanie nového psa od začiatku že nebude dobrý atď.... napriek tomu dávam 4 ()

k.rakonos

Co k tomu víc napsat? Snad jen to, že takovéhle skvosty dává naše veřejnoprávní televize uprostřed pracovního týdne v noci a naprosto bez reklamy a o víkendech nám nakládá stokrát dávané reprízy, tohle nechápu. Nádherný hraný dokument, krásná příroda, zvířata, není co vytknout. ()

Molerat

Nemám co bych vytknul, nádherné scenerie, perfektní námět.Tohle příběh nepotřebuje, je to dokonalé samo o sobě. ()

susilson

Nádherná příroda, zajímavý lidé a jejich osudy. Snad každý si aspoň jednou během sledování filmu musel říct "tam bych chtěl aspoň na chvíli být...". Já si to řekl asi stokrát :-). Pro někoho možná nezajímavá, zidealizovaná kýčovka, pro mě krásný snímek. Dávám 90% ()

pepewan

Nádherný a hlavně poučný snímek o životě člověka v souladu s přírodou.Hlavně pro dnešní konzumní dobu je zde obsaženo velké varování, že pokud si od přírody nebudeme brát jenom tolik kolik potřebujeme,tak jsme odsouzeni k zániku. ()

Choucas

Dnes již vyjímečný film, který jako by patřil úplně do jiný doby, možná i do jinýho světa. Film o soužití pořádně paličatýho chlápka, jeho ženy, psů a koní s divokou přírodou. Vlastně je to taková labutí píseň na tenhle styl života, film patřící mezi knížky od Jacka Londona, a další podobný dobrodružství. Styl života...Možná říká klišé na téma korporace kácí lesy a podobně, nicméně pro něj, narozdíl od nás, tyhle věci nejsou ani tak klišé, jako vážný problém. Pro nás je to móda, pro ně vážný problém. Celkově to dokumentuje rozdíl v myšlení nás a těhle ''lesních lidí''. Protože si myslím že sem tomu porozuměl, díky skvělé hudbě a kameře, dávám plný hodnocení. ()

mippy

Krásné záběry přírody, smečka nádherných psů a bydlení ve srubu - už jen za tohle bych byl ochoten dát 3 hvězdičky. Skutečného lovu (tj. činnosti, která se s životem trapera souvisí asi jako zima s Kanadou) jsem se v záběrech bohužel nedočkal (možná s ohledem na citlivější povahy je režisér vynechal a divák se musí spokojit jen s kladením pastí), ale když se ukazuje drsný život, tak by to mělo být se vším všudy. Poněkud mě překvapil přístup trapera ke psům, bohužel v negativním smyslu /* SPOILER */ - doma (uprostřed divočiny, kde není ani živáčka) je má přivázané, ač k tomu není důvod (leda snad kvůli "volání divočiny"), ale ve městě nechá svého nejlepšího psa (a vůdce spřežení, na kterém je životně závislý) na volno u silnice, kde jezdí auta a pak se diví, když ho jedno přejede. Sice poté dostane mladou fenku huskyho po výborných rodičích, ale protože je to "jen pes do počtu" a nemusel za ní zaplatit, tak jí nedá ani nažrat (a to je ve vývinu!), když krmí ostatní psy. Jeho přístup k této fence se ukazuje i později - "Tebe bolí packa? Tak poběž a zaber!". Hlavně, že má plno keců o vztahu ke zvířatům a přírodě. Ke svému koni má tak "osobní" vztah, že mu nedal ani jméno a když ho chce pochválit, tak říká "Hodnej kůň!". Na dobré rady jeho ženy Nebrasky kašle a po prodeji kožešin se v putyce ožere jak prase; jen jsem čekal kdy ho někdo okrade. Traper má prostě poněkud svérázný a ne zrovna odpovědný přístup k životu, což je o to víc zarážející, když ho navíc hraje skutečný traper. Riskuje i navzdory radám svého zkušenějšího kamaráda a sjíždí se spřežením příkrý útes - ti psi při karambolu tak kňučeli, že jsem očekával minimálně několik zraněných. Je až s podivem, že všichni vyvázli bez úhony, zvláště když na saních, které psy pomlátily, vezl kromě jiného i litinová kamna (!), kterými si topil ve stanu. /* KONEC SPOILERU */. Suma sumárum, záběry jsou pastva pro oči, ale lidsky mě traper dost zklamal, takže může být rád, když mu dám 4 *. ()

molies

Tento starší film zdieľal na fb môj priateľ. Vedel som, že sa bude jednať o niečo výnimočné. Film je jednoduchý, priamočiary, jasný. Primárne nesie silný a významný odkaz v dvoch rovnocenných rovinách. 1. Nesmierne krásne a pôsobivé zábery z kanadského Yukonu (Yukon Territory), ktoré by mohli súťažiť s najlepšími dokumentmi National Geographic. 2. Do tohto prostredia vložená dvojica – Norman a jeho indiánska žena Nebraska, ktorí žijú “prírodným” spôsobom života. Sú pevne spätí s krajinou a s prírodou, so zvieratmi, inak žiť nedokážu. Milujú všetko okolo seba, hoci často im ide o samotné prežitie. Zdalo by sa, že film je neplnohodnotný – postavy sú dané a nevyvíjajú sa, prevláda ich minimalistický prejav, nie sú takmer v žiadnej interakcii s ďalšími okrajovými postavami. Každý ich krok, či počin však má vždy opodstatnenie, vždy a všade im ide o splynutie s prírodou, milujú ju, vážia si ju a absolútne rešpektujú. Môžeme im len ticho závidieť. ()

tortna

Je to o boji so živlami severu. Nie whisky, ale rovno kúpeľ s ľadom. Potravu si treba vedieť uloviť ale tiež môcť bývať na mieste, ktoré si vyberieš. A bez plota. Pekný film o tom, že aj človek (napodiv) patrí do prírody. ()