Poslední traper

Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Nicolas Vanier

Thierry Machado

Krishna Levy

Krásný pohled na život v přírodě. Každý člověk, ve kterém dřímá kousek dobrodruha, musí být tímto snímkem unešen. Průzračné vody jezer, dravé toky řek, zasněžené hory, zelenající se stromy, barevná paleta podzimu, ale také setkání se zvířaty a boj o život, to vše v Posledním traperovi můžeme spatřit. Nepatrně jsem postrádal nějaký záživnější děj, takže snad proto nedávám plný počet, ovšem o to víc jsem se kochal scenériemi a dobrodružným životem Normana Winthera, jeho psů a ženy Nebrasky. Nejeden člověk by jistě alespoň na chvíli chtěl mít jeho srub na tak nádherném místě s výhledy, při nichž se tají dech a veškerý spěch, starosti a špína civilizace nemají šanci prostoupit do těchto rajských míst.(28.10.2011)

Hraný dokument. Na půldruhé hodiny se ocitnete v panenské přírodě severozápadní Kanady a necháte si od lovce vyprávět, jak to tam vypadá a chodí. Není to znehodnoceno žádnou mysliveckou latinou, bežné nepohodlí života v divočině je ponecháno diskrétně v pozadí a sentimentality je jen špetka. Velmi příjemný, poklidný, osvěžující zážitek.(26.8.2010)

Oslava života v přírodě nevšedním filmovým způsobem. Surová krajina, která dává i bere a pojem "trapper" je zde tak trochu oboustranný. Na jednu stranu je to příběh člověka jež si vydělává na svou obživu a svůj život lovem, sběrem a kladením pastí a na tu druhou - je to také život každodenních nástrah, kterým musí jedinec čelit a to často na pokraji vlastní smrti. Svět ve kterém není nic zadarmo a bez vlastní snahy vás budou leda tak okusovat lišky a vlci...(11.2.2012)

Nadherny film. Uzasne scenerie zo zivota jedneho z poslednych traperov. Machadova kamera je proste neopakovatelna, bez dychu som hltal tie nasnimane scenerie. Hudobny doprovod a obcasny song od Cohena dodavaju celemu tomuto, mozno az dokumentu, uvolneny emocialny raz. Pocas sledovania som si vybavil mnohe z knih i dokumentov, co som ako mladsi citaval a sledoval. Po vzhliadnuti mam mier na dusi. Vynimocny pocin.(7.8.2011)

Vskutku krásný film, který pojednává o propojení človéka a přírody na bázi harmonického vstahu. Je to taková labutí píseň o tom, jak se člověk odklonil od této harmonie díky honu za ekonomickým růstem, penězích atd., a jak by mělo tohle pouto vypadat. Dějová stránka filmu nebo i herecké výkony nejsou nijak oslnivé, ale o to tady vůbec nešlo. Film se snaží ukázat, že je tu i něco krásnějšího než v drtivé většině pro nás známý konzum dnešních dní. Krásný snímek - 80%(3.6.2010)

• - Ve filmu dvakrát zazní píseň Leonarda Cohena „By the Rivers Dark“. (Please)

• - Všetky psy, ktoré chová Norman Winther, sú plemena sibírsky husky. (Laslo)