Poslední traper

Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Nicolas Vanier

Thierry Machado

Krishna Levy

Existovala doba, kdy lidé neměli čas na záležitosti, jako jsou sociální sítě, sledování televize, čtení knih, vysedávání s přáteli večer v baru apod., celý jejich den totiž vyplňovalo obstarávání dostatečného množství potravy a zajišťování střechy nad hlavou, zkrátka jedinou starostí pro ně bylo přežít a po večerech pak možná v únavě těsně před usnutím trocha toho duchovna v podobě rozjímání či zamyšlení. Uprostřed aljašské divočiny takto žije Norman Winther, na zhotovení svého srubu nepotřeboval hypotéku, ke svému každodennímu programu nevyužívá příliš výdobytků moderní civilizace a společnost mu dělá pouze jeho indiánská manželka Nebrasca a smečka psů. Nádherný film o dokonalém soužití člověka s přírodou, navíc používající prvky dokumentu, kdy všichni protagonisté jsou autentickými postavami a tak ani občasný ekologický aktivismus vyřknutý z jejich úst nezní lacině. Když k tomu všemu připočtu pěkné přírodní scenérie a možnost nahlédnout do výcviku a fungování psího spřežení, nemohu ohodnotit jinak, než jako stoprocentní filmový zážitek.(22.5.2012)

Romantický film (rozumej romantiku medzi človekom a prírodou) kdesi v končinách Aljašky, ktorý rozpráva komorný príbeh, vlastne ani nie príbeh, skôr každodenný život trapera - lovca so saňami ťahaných psami. Život to nie je z nášho pohľadu jednoduchý a pohodlný, práve naopak, napriek tomu však neskutočne krásny a cieľavedomý, prinášajúci pokoru voči prírode. Spracovanie, musím sa priznať, mi pripadalo až príliš dokumentaristicky. Nevravím, pre niekoho to určite má svoje čaro, ja by som však radšej čakal filmovejší záber. Mám rád oba typy filmov, dokopy podľa mňa ale veľmi nejdú. Filmová hudba bola ale krásna. Hodnotenie: 70%(4.2.2014)

Francouzi snad mají na přírodopisné filmy patent. Thierry Machado byl ostatně kameramanem filmů jako Mikrokosmos nebo Ptačí svět, takže se není čemu divit, že příroda je zde opět nasnímána ve vší své kráse. Výborná je i hudba, ať už orchestrální nebo skvěle sednoucí písně Leonarda Cohena. A ač to vypadá skoro jako dokument, je to hraný film, ve kterém Norman Winther a další hrají sami sebe. Autoři si nehrají na Michaela Moorea a nebalamutí diváky, tento fakt je jasný už z úvodních titulků. Jinak by museli mít desítky kamer a funkční křišťálovou kouli. Všechna čest trikařům, protože není poznat, co je skutečné a co digitální. Pro mne funkční návrat do mládí, kdy jsem hltal dobrodružné romány, ve kterých bylo ještě traperů plno. Co mi ovšem vadí, je to filmařské pokrytectví, díky kterému traper v celém filmu nic neuloví. Jen klade pasti a pak prodává kožešiny, nic mezi tím.(12.4.2010)

Taky jsem si při sledování vzpomněla na Into the wild, hlavně když sem slyšela tu nehodící se, do uší bijící hudbu, která byla v tomhle snímku. Nesouhlasím s tím, že člověk udržuje přírodu v rovnováze. Jak dlouho tu příroda byla než se přibelhal člověk nápadně se podobající opici? A vida, taky si poradila. Jsem ráda, že existuje snímek bez zbytečných řečí a těch přemrštěných emocí, protože už jich mam tak trochu plný kecky. Je to ten film, na který se koukáte a říkáte si: Opravdu existuje někdo, kdo tohle vidí na vlastní oči, nejenom ze svého gauče v obýváku. A taky sem si řekla, že na naší planetě je vážně moc hezky. Víc takových filmů...P.S.: ty pejsci byli tak úžasní, že bych je láskou umuckala :-)(12.4.2010)

"Volám sa Norman...Narodil som sa v týchto divokých údoliach a inde by som žiť nemohol..." Na úvod ponúkam trailer, ktorý tu chýba. Fakt nádhera! Takéto filmy by som mohol pozerať donekonečna. krásna príroda, verný pes stále po boku a naoko obyčajné putovanie prírodou, kde sa sem tam do cesty pritrafí rozzúrený grizzly, svorka vlkov alebo zradí ľad na jazere...Tento film v podstate nemá nejaký príbeh, sledujeme "len" pár dní lovca v prírode. Jedinou nosnou linkou príbehu je nový pes lovca, ktorého mu daruje jeho priateľ potom, čo jeho verný pes Nanuk skončí pod kolesami auta. Norman novému psovi veľmi nedôveruje, ale verte, že dokáže ako sa mýlil. Hudba vo filme je úžasná, hlavnej téme som prepadol tak, že po skončení filmu som pátral na youtube a pošťastilo sa. Pieseň od Leonarda Cohena By the Rivers dark sa tiež vydarila. K samej dokonalosti chýbal iba silnejší záver, ale i tak dávam plný počet. 100%.(24.2.2014)

• - Všetky psy, ktoré chová Norman Winther, sú plemena sibírsky husky. (Laslo)