Poslední traper

• Francie Le dernier trappeur (více)
Dokumentární / Dobrodružný
Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther. (oficiální text distributora)

cheyene

Krásný pohled na život v přírodě. Každý člověk, ve kterém dřímá kousek dobrodruha, musí být tímto snímkem unešen. Průzračné vody jezer, dravé toky řek, zasněžené hory, zelenající se stromy, barevná paleta podzimu, ale také setkání se zvířaty a boj o život, to vše v Posledním traperovi můžeme spatřit. Nepatrně jsem postrádal nějaký záživnější děj, takže snad proto nedávám plný počet, ovšem o to víc jsem se kochal scenériemi a dobrodružným životem Normana Winthera, jeho psů a ženy Nebrasky. Nejeden člověk by jistě alespoň na chvíli chtěl mít jeho srub na tak nádherném místě s výhledy, při nichž se tají dech a veškerý spěch, starosti a špína civilizace nemají šanci prostoupit do těchto rajských míst. ()

tahit

Musím říct, že jsem se při sledování filmu úplně přenesl do světa dobrodružných knih krásně drsné a nelítostné přírody. Traper Norman Winther a jeho silná vůle mi byla ohromně sympatická. Nakonec nemohu nezmínit se, že pobyt v divočině nemusí být vždy jen dobrodružství, ale i úžasná životní náplň. Což už se zdá dnes již za normálních okolností takřka nemožné realizovat. A film jenom dokresluje výjimečnost tohoto svérázného trapera. ()

-bad-mad-wolf-

"Jestli je to naše poslední sezona, proč sis dal letos se srubem takovou práci?" Nicolas Vanier ukázal život Normana Winthera jak s jeho krásou, svobodou a oddaností přírodě, tak i s nekonečnou pakárnou v podobě mrazu, neustále se někam propadávajícího psího spřežení a dřevorubců, kteří tu svobodu neúprosně otesávají. Ukázal ho pomocí nádherných obrázků (hodně moc), příjemné hudby (méně) a nějakých těch moudrých průpovídek - z toho ovšem netřeba míti strach, poslední traper moralizuje zhruba stejně, jako (dosaď jméno staršího příbuzného) na návštěvě - povinně a přímočaře. Netouží povýšeně poučovat, chce si jen povídat o divočině, trapeřině a úctě k přírodě. Norman Winther je starý paličák, který věří, že takové pouto má smysl. Škoda, že jemu podobných už tolik není. ()

*CARNIFEX*

Ak vám príde momentálne počasie málo mrazivé, odporúčam tento mix dobrodružno-dokumentárneho snímku, ktorý vám v určitých momentoch pripraví také chvíle, že ani keby sa obaríte vodou z kanvice, či spíte v solarku, teplejšie vám určite nebude. Veľmi mrazivý snímok, ktorý si vás získa svojim jednoduchým spôsobom prezentácie nepísaných pravidiel prírody, ktorá je vo všetkých kútoch sveta napriek svojej špecifickej kráse - nesmierne krutá. ()

gogo76

"Volám sa Norman...Narodil som sa v týchto divokých údoliach a inde by som žiť nemohol..." Na úvod ponúkam trailer, ktorý tu chýba. Fakt nádhera! Takéto filmy by som mohol pozerať donekonečna. krásna príroda, verný pes stále po boku a naoko obyčajné putovanie prírodou, kde sa sem tam do cesty pritrafí rozzúrený grizzly, svorka vlkov alebo zradí ľad na jazere...Tento film v podstate nemá nejaký príbeh, sledujeme "len" pár dní lovca v prírode. Jedinou nosnou linkou príbehu je nový pes lovca, ktorého mu daruje jeho priateľ potom, čo jeho verný pes Nanuk skončí pod kolesami auta. Norman novému psovi veľmi nedôveruje, ale verte, že dokáže ako sa mýlil. Hudba vo filme je úžasná, hlavnej téme som prepadol tak, že po skončení filmu som pátral na youtube a pošťastilo sa. Pieseň od Leonarda Cohena By the Rivers dark sa tiež vydarila. K samej dokonalosti chýbal iba silnejší záver, ale i tak dávam plný počet. 100%. ()

• Všetky psy, ktoré chová Norman Winther, sú plemena sibírsky husky. (Laslo)