Horská hlídka

Chuan Lu

Yu Cao

Zai Lao

Yang Du, Zhonglei Wang

Kekexili je náhorná plošina medzi Tibetom a Čínou, ktorá je zároveň domovom aj vzácneho druhu antilop. V roku 1983 ich počet presahoval 1 milión. O desať rokov neskôr vďaka ilegálnemu lovu zo strany pašeráckych bánd, ktoré antilopy zabíjali kvôli ich vzácnej srsti, klesol počet antilop na necelých 10.000 kusov. Preto bola v roku 1993 zostavená dobrovoľná "horská hliadka", ktorá si za cieľ vytýčila boj s ilegálnymi lovcami. A práve o tomto boji je aj príbeh filmu vychadzajúci zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v roku 1996. Lenže pozor! Kekexili našťastie vôbec nie je film v intenciách hollywoodských konvencií akčných orgií. Forma paradokumentu doslova vykosťuje príbeh od zbytočných vedľajších odbočiek a destiluje nám stopovanie pašeráckej bandy zo strany horskej hliadky. Dokonca aj zábery na prekrásne exterierové scenérie nemajú slúžiť ako lacný výpredaj exotického prostredia, ale plne dokresľujú príbeh, a umožňujú nám tak pochopiť to hlavné - spôsob života a pravidlá daného územia. Postupne tak spoznávame život jednej aj druhej komunity a zisťujeme, že nič nie je čiernobiele. Tvorcovia filmu sa totiž našťastie vzdali lacného rozdelenia na stranu "dobro" a zlo", ale skôr ukázali že obidve strany majú k sebe v tomto nehostinnom prostredí miestami až príliš blízko. Práve táto snaha o realitu, kde smrť prichádza nečakane a jej zobrazenie je prosté akýchkoľvek pátosových manierov dala nakoniec vzniknúť veľmi silnému filmu, ktorý je rovnako chladný ako tamojšie podnebie, drsný ako život v tejto oblasti ale zároveň aj divácky veľmi "príťažlivý" ako vykúrená horská chata v nedoziernej, vetrom a snehom bičujúcej planine. A "happye-endové" informácie obsiahnuté v záverečných titulkoch emočnú silu filmu u mňa iba podtrhli.(7.3.2005)

Hory nic zadarmo nedají. Poušť už vůbec ne. Horská oblast Kekexili by možná už brzy byla bez antilop tibetských, nebýt skupiny dobrovolníků, kteří to po svém zkoušejí s dobře organizovanými skupinami pytláků. Z dobrovolníků se stává torzo, které však vydrží až do konce, což pak mladý novinář ve svém článku účinně prodá. Stejně jako tvůrci prodávají autenticitu drsného života. Kašlou na žánrová pravidla, i když je mírně cítit kalkul, který touží upozornit diváctvo na konkrétní problémy. A polodokumentární styl vyprávění k tomu přesně sedí.(17.12.2014)

• bogomira

Místní všeobecný nadšení z asijských filmů nesdílím a tohle byla prostě nuda, až na jednu scénu s pohyblivým pískem. Krásný hory by uměl natočit i blbec s kamerou v mobilu. Emocionální náboj filmu? Kde, ptám se? Kde tam byla jediná postava, se kterou by mohl divák cítit nějaký spříznění? Dvě hvězdy jsou až moc, jedna za vcucnutí a jedna za stopáž, která mě nenutila koukat na to ještě dýl.(12.2.2007)

Tento film stojí za pozretie.Tibetské antilopy,pytliaci,horská hliadka,reportér z Pekingu.To sú hlavné postavy v tomto filme.Veľmi pekné scény,auto prechádzajúce cez pustú,nehostinnú krajinu.Je to rekonštrukcia dramatických udalostí,ktoré sa skutočne udiali v rokoch 1993-1996.Aj keď väčšina hercov sú len obyčajný amatéri,není im moc čo vytknúť.Film bol natáčaný v nadmorskej výške 4500 metrov.Je to jedná z najmenej pohostinných oblastí na svete,kde ešte žijú ľudia,dokonca tam vedie aj cesta.Vietor,sneh,púšť,žiadne stromy,dookola samá pustatina.Neviem či by tam niekto chcel žiť,okrem tých čo sa tam narodili.Ktovie aká je teraz skutočná situácia na tejto tibetskej plošine,po rozpustený dobrovoľnej horskej hliadky.Možno nie moc lepšia,ale stav antilopy tibetskej sa vraj zvýšil.(30.12.2009)

Ešte som takýto film nevidel a obávam sa, že ani dlho neuvidím. Toto je snáď úplne nový žáner. O autenticitu sa vo filme pokúsil už kadekto (často nie hocikto), ale Chuan Lu žiari v tomto smere stokrát väčším jasom! Doteraz mi nie je jasné, akými prostriedkami čosi také mohol dosiahnuť, každopádne ste pri sledovaní Horskej hliadky nie v centre deja, ale priamo v centre udalostí. To nie je rekonštrukcia, ale záznam skrytej kamery. Bez zbytočných hračičiek či fintičiek, pritom vzrušujúcejší než intergalaktický konflikt myriád civilizácií. ...A áach, aké ľudské. Príliš ľudské. [100%](19.5.2006)

• - Členové horské hlídky se přepravují vozidly BAW BJ2023 Zhanqi nebo BJ2032, což jsou terénní auta vyvinutá z ruského GAZ69. (tulakfelix)

• - V 31. minutě si člen horské hlídky při oblékání ždímá vodou nasáklé kalhoty. Přitom předtím při brodění řeky je měli všichni sundané ještě před vstupem do vody. (tulakfelix)