Horská hlídka

Chuan Lu

Yu Cao

Zai Lao

Yang Du, Zhonglei Wang

Seriozni tema o fatalni obeti, kterou dobrovolne podstupuji (podstupovali) nekteri tibetsti vyvoleni ve snaze zachranit vymirajici zvireci druhy (v tomto pripade tibetske antilopy) si zada respekt a je dobre, ze to nekdo zfilmoval a poukazal na to. Cely kousek je syrovy, realny a brutalni. Z filmoveho hlediska a z hlediska zabavnosti je to ale po vetsinu casu docela nuda. Pusobi to spis jako dokument, nez film. Zalezi tedy, co od toho ocekavate - pokud chcete autenticky pohled do zivota tibetske horske hlidky bez jakekoliv komprese a cenzury, jste na spravne adrese. Pokud cekate zabavnou zfilmovanou story s timto tematem - ruce pryc. 6/10(15.7.2009)

• francis

Horskou hlídku si umím představit jako hranej dokument v rámci festivalu Jeden svět. Kdyby byla tak natočená a koncipovaná, fungovala by jako pocta svérázným asijským ochráncům přírody a jako zprostředkování zážitků a situací, který jsou pro Evropana skoro nepředstavitelný, navíc z míst, "na kterých máte docela velkou šanci, že budete první člověk, který na ně od počátku světa vstoupil. Bohužel, režisér Chuan Lu se pokusil tohle všechno sdělit ve formě "opravdickýho" filmu se vším, co k němu patří, jenže zřejmě není dost dobrej nebo snad zkušenej filmař na to, aby to dokázal v tak těžkých podmínkách, ve kterých musel natáčet. Nezdála se mi ani zvolená forma vyprávění plná nezručně použitých a průhledných schémat, práce s (ne)herci... S žádnou postavou jsem se nesžil, žádná na mě nezapůsobila, a na konci jsem necítil skoro žádný emoce, přestože právě o ně tady hodně šlo...(1.7.2007)

Už som sa naučil byť ostražitý pri riadení sa podľa hodnotenia na ČSFD, hlavne u ázijskej produkcie, no tu musím uznať, že je zaslúžené. Skutočný príbeh, ktorý svojou silou dodáva pevný základ tomuto komornému filmu. Niekto by mohol namietať, že akokoľvek by bol sfilmovaný, stačila by len jeho sila. S tím ale nemôžem súhlasiť. Je úžasné ako na pozadí jedného z najfascinujúcejších kúskov takmer nedotknutej prírody, ale zároveň drsnej, pre život človeka obzvlášť nehostinnej, sa odohráva veľmi silný skutočný príbeh plný lásky k tomuto kusu zeme. Kekexili je enviromentálnym, ale zároveň aj na kruté osudy jednotlivých ľudí zameraným filmom, pričom sa nevydáva cestou lacného zobrazovania emotívne vypätých scén, ale podobne ako samo prostredie vôkol, drsne a naturalisticky vypovedá bez zbytočných komentárov. 4,5*(8.4.2007)

Skutečný příběh, který otřásl čínskou veřejností a pomohl ve svém výsledku zachránit jeden živočišný druh, založený na osudech neoficiální Horské hlídky z let 1993 až 1996 převedený v syrové a ohromně působivé podobě na filmový formát. Výsledek je taková hraná rekonstrukce s místy skoro až pseudodokumentární formou. Dechberoucí exteriéry do nekonečna se táhnoucí náhorní oblasti Kekexili jsou drsné a přitom zůstávají nevýslovně nádherné. Přesto tohle je snímek především o lidech a jejich krutém souboji s nehostinou krajinou, které však klidně obětují nejen vztahy, ale někdy i samotný život. Ač je snímek silný jako celek, tak přecijen v paměti utkví především scéna s pohyblivým pískem, která nedovolí divákovi dýchat a do paměti se zahryzne na hodně dlouho. Kekexili aka Horská hlídka je jedním z nejlepším čínským snímků (nejen) posledních let.(3.2.2007)

Film sa distribuje pod názvom Mountain Patrol, teda Horská Hliadka, ale v preklade tento názov znamená náhorná plošina, resp. jej časť kde sa film odohráva, a ktorá je pre číňanov je akýmsi symbolom (minimálne provinčným, niečo ako pre Slováka Vysoké Tatry). V Tibetštine to znamená hrásna hora, alebo krásna žena. Ja ešte pridám krásny film. Úžasné scenérie nehostinnej krajiny na pozadí skutočných udalostí, sú podávané tak sugestívne, že cítite zimu priamo na pokožke.(8.12.2005)

• - V 31. minutě si člen horské hlídky při oblékání ždímá vodou nasáklé kalhoty. Přitom předtím při brodění řeky je měli všichni sundané ještě před vstupem do vody. (tulakfelix)

• - Členové horské hlídky se přepravují vozidly BAW BJ2023 Zhanqi nebo BJ2032, což jsou terénní auta vyvinutá z ruského GAZ69. (tulakfelix)