Horská hlídka

Chuan Lu

Yu Cao

Zai Lao

Yang Du, Zhonglei Wang

Potenciál tohoto snímku je obrovský. Film je emociálně nabitý až k prasknutí, exteriéry jsou nádherné, takže nechválit kameru by bylo ignorantské (to už snad zkazit ani nešlo), příběh nenudí a posouvá se kupředu bez zádrhelů. Skromný hudební doprovod skvěle doplňuje to, co lze vidět na plátně - chlad, prázdnotu a smrt. Přesto je ale patrné, že se nejedná o tradiční film, ale o jakýsi druh pseudodokumentu, který nikdy nemůže fungovat ani jako dokument, ani jako dobrodružný biják. Jako pěst na oko pak například působí tříminutový náhled do soukromých vztahů členů hlídky (tedy pokud ten jeden náhled globalizujeme na hlídku celou, což je nám slovně ve filmu naznačeno). Navíc filmu ubírá na sympatiích to, že vzniká teď. V době kdy už vše odeznělo. Kdyby se snažil na problém upozornit a vznikl v roce 1995, pak bych smeknul. Takhle slyším cinkat penízky, neboť o oslavnou ódu na tuto hlídku se nejedná ani náhodou... [leden 2007](31.1.2007)

Obětovat svůj život ve prospěch přírody a záchranu antilop – to je smyslem jejich života. Jediné co jim pomáhá je naděje, odhodlání, protože to ostatní nemají. Peníze, porozumění, oporu – to vše jim chybí. Naděje svitne až v okamžiku, kdy se do jejich hlídky přidá nový člen v podobě novináře, který má za úkol napsat článek o jejich „povolání“ a možná jim tak i pomoci a částečně se podílet na záchraně toho, co z této krajiny ještě zbylo. Nikdo z nich však netuší, že se chystají na výpravu, kde bude potřeba i obětí, aby jejich přání a prosby byly vyslyšeny Syrový snímek, založený na základě skutečných událostí, vás možná přiměje zamyslet se nad hodnotami lidského života a určitě ve vás zanechá spoustu smíšených pocitů.(28.1.2006)

Výborný, drsný príbeh z tibetských hôr natočený podľa skutočných udalostí. Dlho som sa k tomuto filmu nevedel dostať. Čakal som film presne v tomto štýle. Je až neuveriteľné ako dobrovoľníci dokázali vytvoriť horské hliadky, riskovať vlastné životy a pritom aj viac ako rok čakať na výplatu, a aj to mizernú! Inde vo svete, hlavne v Európe a Amerike asi nepredstaviteľné sci-fi. Je na každom z nás, či odsúdi alebo nie ich praktiky podobné pytliakom. Ja nie. Beriem to ako nevyhnutnosť. Scéna s pohyblivým pieskom je skutočne výborná. Že to všetko nakoniec malo zmysel, že členovia hliadok neumierali zbytočne, v závere určite poteší. Film 80%.(20.1.2010)

Po přečtení obsahu by mě ani nenapadlo se na něco takového podívat, kdybych se nezúčastnila promítání pro školu. Nakonec mi film vzal slova, protože je výjimečně silný a působivý. Ještě nikdy jsem v našem vsetínském kině nezažila, aby se po skončení filmu ozval potlesk a aby si naši studenti a studentky nestěžovali na pitomý výběr.(27.8.2010)

Podobné spracovania vedia človekom poriadne otriasť a sú často pôsobivejšie ako akýkoľvek dokument, či iná výpoveď. Svinstvá aké sa zvieratách páchajú, spojené s krutými ľudskými osudmi kvalitne zobrazené, to nie je však film pre každého. Ale aj napriek tomu, že dej je krátky, pôsobil na pár miestach spomalujúco. 75%.(3.2.2007)

• - V 31. minutě si člen horské hlídky při oblékání ždímá vodou nasáklé kalhoty. Přitom předtím při brodění řeky je měli všichni sundané ještě před vstupem do vody. (tulakfelix)

• - Členové horské hlídky se přepravují vozidly BAW BJ2023 Zhanqi nebo BJ2032, což jsou terénní auta vyvinutá z ruského GAZ69. (tulakfelix)