Zvjozdnyj inspektor

The Stellar Inspector

Sci-Fi

Sovětský svaz, 1980, 81 min

• slunicko2

Filmový pravěk. Vypisuji odměnu tomu, kdo vydrží až do konce. Vidím to tak. Začátkem 20. století natočil tehdy dvanáctiletý režisér (scénář, režie, produkce, hudba, osvětlení a dalších deset filmařských profesí) amatérský film o vesmírném dobrodružství. Ten se pak ve víru událostí ztratil a našli ho znovu po sedmdesáti letech. Protože z pachatele se mezitím vyvinul národní umělec SSSR, nešlo film prostě vyhodit. A tak jej pečlivě zkolorovali, obohatili čerstvě dopsanými dialogy, zvuky a zvláštní hudbou a pustili do éteru jako novoje dostiženije stroiki kommunisma. Komu připadá toto vysvětlení jako přitažené za vlasy, ať si vymyslí vlastní. Všechno je pravděpodobnější, než že ten film vyrobil Mosfilm v roce 1980. Anebo ne?(8.8.2009)

Presna sovetska osmdesatkova sci-fi. Barvy, interiery, debaty, pet hercu a jedna herecka. Ale svoje kouzlo to ma. Kdo vi co hleda, bude spokojen. 4-(9.6.2015)