Chuť melounů

• Tchaj-wan

天邊一朵雲

(Tchaj-wan)
  • Francie

Un nuage au bord du ciel

(Francie)

Bruno Pésery

Zvuk:

Tu Duu-Chih
  • Suzana

Tento film je bezpochyby to nejpodivnější, nejšílenější co jsem kdy viděla. Obsahujíce jednu z nejkontroverznějších scén, jaké jsem kdy měla tu možnost vidět. Pokud se člověk nebude chtít zamýšlet nad smyslem jednotlivých scén, řekla bych, že toto je ideální film pokud zrovna žehlíte. Na druhou stranu dává dostatečně/nadbytečný prostor k zamyšlení – možná že pokud v tom chcete vidět nějaké poslání nebo zprávu, tak ji zachytíte. Znepokojivá nejednoznačnost scén, ve které mám však problém spatřit něco hlubšího. Když se nad tím tak zamýšlím, hodnotit toto zatím nebudu – zatím můžu říct jedno: pokud máte neodolatelnou chuť vidět něco „neobyčejného“, tak směle do toho. Ale varovala jsem vás.(16.11.2008)

• dobytek

Když si tady tak čtu ty komentáře uživatelů, kteří tomu dali 5 hvězdiček, tak se fakt musim smát. Tenhle film (jestli se to dá filmem vůbec nazvat) je naprostá hovadina a šílenost, která nedává absolutně žádnej smysl. Když tam zrovna někdo nemasturbuje nebo nesouloží, tak se tam odehrává absolutní hovno. Většina filmu obsahuje scény typu "číňanka minutu sedí a čumí, číňanka 2 minuty chodí po schodech, číňanka 2 minuty sedí a čte si časopis, číňanka minutu čumí do lednice, číňanka 3 minuty žere meloun" a podobně. Ve filmu se navíc téměř nemluví. Je to prostě o ničem. Za zmínku stojí masturbace PET lahví, při který víčko zůstane uvnitř, pak je taky bombastická hudební vložka, kdy asi 50 číňanek tancuje na záchodě s kýblama na hlavách a mezi nima pobíhá číňan, kterej má na hlavě klobouk ve tvaru pinďoura. Vrcholem filmu je pak závěr, kdy číňanka najde ve výtahu mrtvou pornoherečku, odtáhne si jí do bytu a následně s tou mrtvou pornoherečkou čtveřice číňanů natáčí porno ze všech možnejch pozic a úhlů :-) Celkově bych to ohodnotil jako pořádně úchylnej film pro totální úchyly, co jsou hodně zatížený na asiatky. Já mam pro asiatky slabost, takže za celkem hezkou číňanku v hlavní roli dávám 1 hvězdičku. Jinak je to ovšem odpad až na půdu. Z Číny jedině prostitutku nebo instantní polívku, ale filmy fakt ne. P.S. Proč maj všechny asiatky bobry?(5.11.2008)

• Phobia

Upozornění: příspěvek obsahuje spoilery!!! To se takhle probudím ve 2:30 ráno, televize pořád hraje a v ní usilovně šuká číňan s figurínou... pravděpodobně s mrtvolou, radši o tom moc nepřemýšlet. Šuká a šuká, kolem štáb, který to natáčí a za kulatým oknem číňanka, co na to nehybně čumí. A číňan šuká a šuká a šuká, občas mu při změně pozice musí figurínu (mrtvolu?) někdo přidržet, občas ho někdo povzbudí... 3:00 a číňan furt šuká. Číňanka za oknem začne sténat a ječet, číňan na ni zírá a šuká jak démon kabuki... 3:02 číňanka je nucena zmlknout, protože jí číňan skrz okno umlčí svým "nástrojem lásky". 3:10 číňan je stále nalepen na okno, bez pohybu, číňanka pořád nemůže s plnými ústy mluvit... 3:15 číňanka ochabuje... Rezignace nebo udušení??? 3:17 Temná obrazovka... 3:18 Titulky. Nic jsem v popisu "událostí" nevynechala. WTF?!? Proč jsem to, do pr*ele, nepřepnula, nevypnula, nebo radši rovnou neusnula? Samozřejmě nemůžu hodnotit film, ze kterého jsem viděla jen závěr, ale skutečně nemyslím, že na téhle porno úchylárně mohlo být něco, co by se mi líbilo (ponechávám však jedinou hvězdičku pro tu nepatrnou možnost). Ještě dodám: přes veškeré to porno jsem necítila ani náznak vzrušení, jen znechucení... co za morbidní fascinaci mě vůbec přimělo tu prasárnu (promiňte, čuníci) sledovat?!(20.2.2009)

Tento film nese jedno ze základních poselství východní moudrosti: „ať se děje, co se děje, PORNO se musí točit dál.“ A tak šikmoocí ďáblové točí a točí, bezohledně, bez citu. Nehledě na to, že ve městě došly zásoby pitné vody, všechno je líné a zpomalené od vedra a jediný zdroj příjmu tekutin jsou melouny. Nehledě na to, že jsou všichni smradlaví, upocení a oblemcaní od sladké dužiny. Nehledě na to, že vám těsně před natáčením exne pornstar… Pro mě tedy jeden z velmi nevšedních zážitků a film, na který nikdy nezapomenu. Pokusil jsem se to celé dešifrovat jako obžalobu pornografie. Jakýsi hnusný, depresivní svět, plný náhražek (melouny jsou sice fajn, ale nedá se z nich trvale žít), protkaný příjemnými muzikálovými vzpomínkami na „vodu, svěžest a cit“. A přestože jde o celkem extrémní podívanou, nepřišel mi tenhle film jako obyčejná laciná provokace. Unavená, ospalá a žíznivě ulepená atmosféra tomu celému nasazuje pětihvězdičkovou korunu. Nevím jak ostatní, ale já se po tomhle filmu musel jít umejt.(24.8.2009)

Dobré to je, len z toho netreba robiť vedu! Máme čo dočinenia s iste nie náhodným sledom obrazov, ktoré vyvolávajú rôzne asociácie a na takmer podvedomej úrovni sprostredkuvávajú očisťujúci prežitok. Presne takáto je čínska kinematografia v každej svojej forme aj žánri, plus ich úplne iné vnímanie a chápanie sexuality či života vôbec je tiež už v našich končinách (raduj sa svete) známe, takže skutočne neviem, kde je tá hrozná nepochopiteľná rozporuplnosť o ktorej poniektorí spievajú. Čím nechcem povedať, že Chuť melónov by mala sadnúť každému a komu nesadne, tak ten je blbec. Len sa snažím upozorniť na fakt, že je to opodstatnený, vo výsledku pôsobivý experiment a nie iba šokujúci soft-porno úlet v bláznivom šate.(1.2.2007)

• - Režisér Tsai Ming-liang chtěl původně film zaměřit na příběh babičky, která zjistí, že její vnuk pracuje v porno průmyslu, ale když jeho kamarádka a spolu-režisérka Ann Hui nemohla hrát roli babičky, Tsai se rozhodl změnit tuto roli na mladou dívku a Chen Shiang-chyi si díky tomu zopakovala roli své postavy z Tsaiovy staršího filmu Kolik je tam hodin?. (HappySmile)

• - Spousta diváků při promítání na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu opustila sál při finální scéně. (HappySmile)

• - Dávno předtím, než Ming-liang Tsai natočil právě Chuť melounů, tak často v žertu pronášel, že pokud se jeho filmy budou i nadále potýkat s finančními problémy, tak bude nucen přejít do pornografického průmyslu. (DaViD´82)